top of page

Yüzüklerin Efendisi'nde Sauron Neden Tek Yüzüğün Aragorn'da Olduğuna İkna Edildi?

Yüzüklerin Efendisi'nin sonunda Frodo'nun Mordor'u bu kadar kolay geçmesi garip görünebilir, ancak mantıklı bir açıklaması var.Yüzüklerin Efendisi'nin sonunda , Frodo'nun Hüküm Dağı'na giderken Mordor'da oldukça kolay bir yolu vardı. Ve sıradan bir gözlemci, Orta Dünya'da muhtemelen en güçlü varlık olan Sauron'un, Tek Yüzük'ün orada yok edilebileceğini bildiği zaman, Sammath Naur kadar önemli bir yeri korumasız bırakmasının nedenini sorgulayabilir. Bu soruyu cevaplamak için, bazı şeylere Sauron'un bakış açısından bakmak gerekir ve bunu yaptıktan sonra, Aragon ona meydan okuduğunda Orta Dünya'nın kaderinin Kara Kapı'dan belirleneceğini düşündüğü açıkça ortaya çıkıyor .Sauron'un Aragorn'un meydan okumasını kabul etmek için Mordor'u neden boşalttığını anlamaya çalışırken, Frodo'nun arayışıyla ilgili tüm bilgileri terk etmek önemlidir. Sauron sadece gözüyle görebildiğini veya casuslarının ağzından söylenenleri biliyordu ve bu mercekten bakarak, Sauron'un Aragorn'un yüzüğünün olduğuna inandığı anlaşılıyor .


Nazgul yüzünden Sauron, bir grup hobbitin Tek Yüzük'ü taşıyan bir Baggins ile Shire'dan yola çıktığını ve Elrond tarafından Ayrıkvadi'de korunduğunu biliyordu . Elflerin amacının savaşı kazanmanın bir yolu olarak Tek Yüzük'ü Gondor'a göndermek olacağını varsayarak, Saruman'ın güçlerini Minas Tirith'e ulaşmadan önce ona el koymaları için gönderdi. Ve Sauron'un bildiği kadarıyla, Pippin Saruman'ın Palantir'ine baktığında her şey zamanındaydı.


Sauron'un Pippen olduğu zaman ilk düşüncesi, Saruman'ın Yüzük Taşıyıcısı'nı yakalamada başarılı olduğu ve onu bir işkence biçimi olarak gören taşa baktırdığı olurdu. Ancak daha sonra Karanlık Lord, Isengard'ın düştüğünü ve Gandalf ile Aragorn'un işin içinde olduğunu öğrendi. İçlerinden birinin muhtemelen yüzüğünü aldığını düşünerek önceki düşünce dizisine geri döndü - herkesin amacı Tek Yüzüğü cepheye götürmek ve böylece ona karşı bir silah olarak kullanılabilecekti. O zaman verdiği yanıt, Gondor'un Orta Dünya'daki son demirbaşını yok etmek oldu ve tüm aceleyle ona saldırdı.


Ne yazık ki, kuvvetleri derhal yenildi. Böyle bir avantajla kaybetmek Sauron'u şüphelendirdi ve doğal düşünce çizgisi, Aragorn veya Gandalf'ın devasa ordusunu yenmek için Tek Yüzük'ü kullandığıydı. Kısa bir süre sonra, Aragorn Palantir'e baktı ve kendisini Elendil'in Varisi olarak ilan etti. Bu Karanlık Lord için bir meydan okumaydı ve Aragorn Kara Kapı'ya yürümeye cesaret ettiğinde, Sauron Gondor Lordunun Tek Yüzüğü kullandığına ikna oldu.


Sauron için tek mantıklı hareket tarzı, yüzüğünü geri almak için son bir çabayla Mordor'u boşaltmaktı. Ancak, çoğu kişinin bildiği gibi, her şey bir oyundu. Aragorn yüzüğe hiç sahip olmadı çünkü Frodo onu yok etmek için arka kapıdan gizlice girmekle meşguldü. Sonunda, Sauron'u mahveden kaderin çarpık bir parçasıydı. Orta Dünya'nın tüm ırklarını, güç şehvetlerini besleyerek ve onlara yüzükler vererek boyun eğdirdi. Ancak, düşüşüne yol açan, gücünü yeniden kazanma arzusuydu.

10 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page