top of page

Yüzüklerin Efendisi Huan Kimdi?

Bu gizemli konuşan kurt köpeği Silmarillion'da küçük bir rol oynuyor, ancak görkemli görünümü muhteşem bir hikayeyi gizliyor.Yüzüklerin Efendisi'nin altında yatan en önemli temalardan biri küçük, mütevazı ve hafife alınan figürlerin potansiyelidir. Kimse Frodo Baggins'i, kaderinde Yüzüğü Hüküm Dağı'na bırakacak olan kahraman olarak seçmezdi ama o, işi tamamlayarak hem dünyayı hem de kendisini şok ediyor. Orta Dünya beklentilere meydan okuyan ve imkansızı başaran karakterlerle doludur. Huan tipik bir devasa kurt köpeği gibi görünebilir ama aynı zamanda bir zamanlar Sauron'la savaşmış ve kazanmıştı.

Silmarillion birçok fantazi hayranı için tartışma konusu olmaya devam ediyor. Yüzüklerin Efendisi'nin sayısız hayranı var ve bunların birçoğu yolculuğa Peter Jackson'ın mükemmel film uyarlamalarıyla başlamış durumda. Bu hayranlar Tolkien'in efsanesinin derinliklerine dalmak istediklerinde genellikle duvara çarpıyorlar. Silmarillion çoğu insanın en sevdiği Tolkien romanı olmasa da , sonsuz ayrıntılarının içinde gömülü birçok ilgi çekici hikaye var.


Huan kimdir?Huan devasa bir kurt köpeğiydi. Görünüşü onu kimin tasvir ettiğine bağlı olarak değişir. Bazıları onu uygun sarkık kulakları ve sert kürküyle İrlandalı bir Kurt Köpeği olarak görüyor. Diğerleri ise daha geleneksel bir kurt hayal ediyor. Her iki durumda da Huan kabaca bir at büyüklüğündedir. Elflerin Orta Dünya'daki geleneksel yaşamlarının ardından sonsuza kadar eğlendiği, Valar'ın Ölümsüz Toprakları Valinor'da doğdu . Güçlü Valar avcısı Oromë, Huan'ı avı olarak aldı. Oromë halkına ve hayvanlarına kötü canavarları takip etme ve yok etme sanatını öğretti. "Büyük köpek, tazı" anlamına gelen Huan adını verdi ve onunla birlikte avlandı. Bilinmeyen yılların ardından Oromë, Huan'ı Güzel Celegorm'a hediye etti. Celegorm, Ñoldor'un Yüksek Kralı Fëanor'un üçüncü oğluydu. O ve kardeşleri , Morgoth onları çaldıktan sonra kendilerini SIlmaril'leri geri almaya ve korumaya adadılar . Trajik bir şekilde, yemin ettikleri yemin Orta Dünya'da anlatılmamış kötülüklere yol açtı.


Celegorm ve Huan başlangıçta kendilerini davalarına adadılar ve Morgoth'un güçlerine karşı haklı bir savaş başlattılar. Ne yazık ki, Morgoth'un Ani Alev Savaşı adı verilen sürpriz bir saldırıya öncülük etmesinden sonra çok büyük kayıplar verdiler . Elfler ve liderleri güneye giderek Nargothrond adı verilen bir yer altı kalesine yerleştiler. Celegorm, gücü herhangi bir yolla elde etme konusunda takıntılı hale geldi ve sonunda stratejik bir evliliğin elini güçlendireceğine karar verdi. Doriath Prensesi Elf kızı Lúthien'i seçti. Lúthien zaten Beren adında ölümlü bir adama aşıktı. Huan, Lúthien'i, kız aşkını kurtarmak için seyahat ederken bir avda buldu. Onu yakaladı ve onu Nargothrond'a hapseden Celegorm'un önüne sürükledi. Huan, yaptıklarından pişmanlık duydu ve Lúthien'e acıdı. Huan ilk kez konuştu. Lúthien'i gizli bir çıkışa yönlendirdi ve onun yanında kalmak üzere Celegorm'un hizmetinden ayrıldı . Gelişmekte olan bir tiranın av köpeğinden, Orta Dünya'nın en büyük aşk hikayelerinden birinin oyuncusuna dönüştü.


Huan'a ne oldu?Huan, Lúthien'i Tol-in-Gaurhoth'a götürdü ve burada Beren'i Sauron'un gözetiminde buldular . Huan, Beren'in serbest bırakılmasına yönelik saldırıyı yönetti. Lúthien'in büyüsünden güç alan Huan, Sauron'un kurt adamlarına saldırdı. İsmine rağmen Sauron'un kurtadamları kurtadamlar değil, yalnızca büyük, tehlikeli kurtlardı. Huan, Karanlık Lord'un kurt adamlarını katletti ve sonunda Sauron'un dikkatini çekti. Sauron kara büyüsünü kullanarak Huan'dan çok daha büyük ve ölümcül olan iğrenç bir tazı şeklini aldı. Huan, formuna rağmen Sauron'u yendi ve etkisiz hale getirdi. Aşağılanan ve dişleri boğazına dönük olan Sauron, uçmak için bir yarasanın kanatlarını kullanarak yeniden dönüştü . Huan kısa süreliğine Celegorm'a döndü ancak eski efendisi Lúthien'i öldürmeye çalıştığında ona saldırdı ve yeni arkadaşlarının kaçmasına izin verdi. Huan daha sonra ikinci kez konuştu ve şunları söyledi:

Kaderinizden vazgeçebilir ve onu sürgüne gönderebilirsiniz, hayatınız devam ederken boşuna huzur arayabilirsiniz. Ama eğer kaderini inkar etmezsen, o zaman ya terkedilen Lúthien kesinlikle tek başına ölmeli, ya da seninle birlikte önünüzde uzanan umutsuz ama kesin olmayan kadere meydan okumalı...


Kaderinizden vazgeçebilir ve onu sürgüne gönderebilirsiniz, hayatınız devam ederken boşuna huzur arayabilirsiniz. Ama eğer kaderini inkar etmezsen, o zaman ya terkedilen Lúthien kesinlikle tek başına ölmeli, ya da seninle birlikte önünüzde uzanan umutsuz ama kesin olmayan kadere meydan okumalı...

Bu felsefi tavsiyeyle Huan, Sauron'un üssüne sızma planını da ortaya çıkardı . Sauron'un iki astının derisini alarak Beren ve Lúthien'in Angband'a gizlice girmesine izin verdi. Huan ormanda kaldı ve kötü yaratıkları avladı. Beren ve Lúthien, Beren'in babasının onayıyla Lúthien ile evlenebilmesi için Karanlık Lord'dan bir Silmaril çalarak başarılı oldular. Beren savaşta bir elini kaybetti ve onu, onu çalan kurt adamı yakalamak için Huan'ı görevlendirmeye yöneltti. Huan ve Beren kurt adamı öldürdüler ama Huan ölümcül bir yara aldı. Vefat etmeden önce Lúthien'e veda etmek için üçüncü ve son kez konuştu.

Huan'ın hikayesi, ana Yüzük Savaşı ile hiçbir ilgisi olmayan bir anlatı açısından önemlidir. Kardeşlik üyelerinin ateşin etrafında paylaşabileceği bir aşk hikayesinde bir yan karakter. Hikâyesi kısa olsa da, derin bir irfana gömülmüş destansı bir arayış. Huan , Elf prensesinin ölümlü aşkıyla evlenmesine yardım eden kurt köpeği ve Sauron'u yenen köpekti . Bu fikir ne kadar mükemmel olsa da, kendi filmini çekmesini beklemeyin.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page