top of page

Twitch ve Kick Bir Bölgede Tamamen Yasaklandı

Dikkate değer bir gelişme olarak, belirli bir bölgedeki yetkililer, popüler yayın platformları Twitch ve Kick'i tamamen yasakladı.

Önemli bir gelişme olarak Türkiye Milli Piyango Birliği, ülke içinde hem Twitch hem de Kick'in yasaklandığını duyurdu . Karar , Aralık 2022'deki başlangıcından bu yana büyük bir izleyici kitlesinin ve en iyi içerik yaratıcılarının ilgisini çeken rakibi Kick ile birlikte yaygın olarak kullanılan ve köklü canlı yayın platformu Twitch'te yaygın olan kumar faaliyetleriyle ilgili endişelerden kaynaklanıyor.

Yayın platformlarında kumar oynamak, yıllar içinde ortaya çıkan çeşitli tartışmalarla birlikte tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. 2022'de yaşanan kayda değer bir olayda, Twitch yayıncısı Sliker , hem içerik oluşturuculardan hem de izleyicilerinden sahte iddialarla fon talep ettiği ve banka hesabının dondurulması gibi konuları öne sürdüğü ortaya çıktıktan sonra kendisini bir tartışmanın ortasında buldu . Daha sonra Sliker, kumar tutkusunu körüklemek için birden fazla kişiden borç para aldığını kamuoyu önünde kabul etti ve bu, hem önde gelen içerik oluşturucular hem de izleyiciler arasında yoğun tartışmalara yol açtı. Buna yanıt olarak Twitch, xQc ve TrainwrecksTV gibi önde gelen yayıncıların uğrak yeri olan Stake.com da dahil olmak üzere slot, rulet ve zar gibi oyunlara ev sahipliği yapan lisanssız kumar sitelerini hedef alarak kumar akışı politikalarını revize etti.


Twitch ve Kick Türkiye'de Yasaklandı

Bu çabalara rağmen, xQc ve Trainwreck gibi çok sayıda tanınmış yayıncının da vurguladığı gibi, Twitch'te kumar faaliyetleri devam ederken , kumar sitesi Stake tarafından desteklenen Kick, kumar yayınlarını açıkça kolaylaştırıyor. 13 Şubat'ta Türk gazeteci İbrahim Haskoloğlu, X kanalında BTK'nın Kick hakkında uluslararası kumar kuruluşlarıyla işbirliği yapması, platformunda kumar faaliyetleri sunması ve son dönemde Türkiye'ye genişlemesi nedeniyle soruşturma başlattığını açıkladı. Ayrıca Türkiye'nin Kick'e erişimi engelleyerek harekete geçtiğini tweetledi ve yetkililer platformun amacının Türk gençliğini rulete çekmek olduğunu öne sürdü. 23 Şubat'ta Twitch'in de benzer bir akıbetle karşı karşıya kaldığını, Kick'tekine benzer içerik bulunması nedeniyle erişimin Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından engellendiğini açıkladı.


Türkiye'de Twitch ve Kick'in yasaklanması şüphesiz Türk içerik yaratıcıları ve izleyicileri için bir aksiliktir. Bunun Twitch'in belirli bir bölgedeki faaliyetlerini ilk kez durdurmaması dikkat çekici. 2023'ün sonlarında Twitch, artan maliyetler ve azalan karlılık nedeniyle Güney Kore'deki tüm hizmetlerin 27 Şubat'tan itibaren sonlandırılacağını duyurdu .

Amazon'un sahibi olduğu yayın devi Twitch ile ilgili yeni bir gelişmede şirket, 28 Mart'tan itibaren 1. Kademe abonelik ve hediye alt fiyatlarının Avustralya ve Kanada'da 1 dolar, İngiltere'de ise 1 sterlin artacağını duyurdu. Bu güncellenmiş fiyatların yayıncıları desteklemesi amaçlanıyor. gelirleri ve ilgili ülkelerdeki artan maliyetleri hesaba katarlar.

1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments