top of page

Twitch, Güney Kore'den Büyük Ceza Aldı

Yayın platformunun ülkedeki hizmetlerini sona erdirmesi öncesinde Güney Kore, Twitch'e büyük bir para cezası vererek şirketin son zamanlardaki sıkıntılarını artırdı.

Yayın devi Twitch, Güney Kore hükümeti tarafından federal yasaların ihlali nedeniyle 300.000 doların üzerinde para cezasına çarptırıldı; platform ülkedeki hizmetlerini sonlandırmaya hazırlanıyor. Twitch, 27 Şubat'ta Güney Kore'deki hizmetini sonlandırıyor ve bu büyük para cezası, yayın hizmetinin kararına yanıt olarak bir kez daha şüpheleri artırdı.

Dünyanın en önde gelen yayın platformlarından biri olan Twitch , kullanıcıların çeşitli içerikleri canlı yayınlamasına, VOD'ları depolamasına ve ifadeler ve daha fazlasını içeren sohbetler aracılığıyla etkileşime girmesine olanak tanıyor. Platform Güney Kore'de popüler olmasına rağmen, Twitch kısa süre önce Asya ülkesindeki hizmeti sona erdirme kararı aldı, ancak süreç şirketin beklediğinden daha çalkantılı görünüyor.

İlk olarak Kore yayın kuruluşu Yonhap Haber Ajansı tarafından bildirilen Kore Telekomünikasyon Komisyonu (KCC), Twitch'in 2022'de yayın kalitesini düşürmesinin ve 2023'te Koreli kullanıcılar için VOD erişimini sonlandırmasının Kore telekom yasalarını ihlal ettiğine karar verdi. Bu kararın bir parçası olarak KCC, Twitch'e 435 milyon won veya 327.000 dolar para cezası verdi ve Twitch'in etkilenen kullanıcılara geri ödeme yapmaya hazırlanmasını talep etti. Kore yasaları, tüm bağımsız telekomünikasyon platformlarının, azaltılmış veya sonlandırılan kullanıcı hizmetlerinin operasyonların devamı için bir zorunluluk olduğuna dair önemli kanıtlar sunmasını gerektirir. Ancak Twitch, Koreli kullanıcılar için yaptığı değişiklikleri destekleyecek kanıt talebini reddetti ve bu da karar ve para cezasıyla sonuçlandı. Bu ceza, Twitch'in daha fazla yerel yasayı ihlal etmesi nedeniyle Türkiye'de yasaklanmasıyla birlikte geliyor .


Twitch Mali Sıkıntılarla Karşılaşmaya Devam Ediyor

KCC'nin cezası, Twitch'in son birkaç aydır spekülasyonlara konu olan mali sıkıntılarına bir darbe daha vurdu. Yakın zamanda Twitch'in ABD'de fiyatları artırabileceği, çünkü halihazırda İngiltere, Avustralya ve Kanada gibi diğer ülkelerdeki kullanıcılar için maliyetleri artırdığı ortaya çıktı. Ocak ayında CEO Dan Clancy, Twitch'in kârlı olmadığını itiraf ederek yayın hizmetinin ayakta kalabilmesi için büyük ölçüde ana şirket Amazon'a bağımlı olduğunu belirtmişti. Büyük para cezaları ve sipariş edilen geri ödemelerin Twitch'in banka hesabını daha da olumsuz etkilemesi muhtemel olduğundan, çoğu kişi şirketin mevcut iş modelinde büyük bir ayarlama yapması gerekip gerekmediğini sorguluyor. Şimdilik Twitch, Güney Kore'deki hizmet sonu engelleri üzerinde çalışıyor ve dünya çapında başka sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Para cezasıyla karşı karşıya kalan büyük şirketler sıklıkla aidatlarını ödüyor ve bu sıkıntılı durumdan hızla uzaklaşıyor. Ancak Twitch'in devam eden sorunları kar kaybına neden oldu ve yayın platformunun sıkıntılarını daha da artırdı. Twitch Kore'de yüzlerce çalışanını işten çıkarırken ve para cezalarıyla karşı karşıya kalırken izleyiciler Twitch'e ve geleceğine şüpheyle bakmaya devam ediyor.

2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page