top of page

Sadece İki Kişiyle FRP Nasıl Oynanır?

D&D'nin tadını çıkarmak için büyük bir partiye ihtiyacınız yok. Birkaç ayarlama ile iki kişi hatırlanacak bir oyun çıkarabilirsiniz.Dungeons & Dragons , birçok insanın büyük bir grupla oynanması gerektiğini düşündüğü oyunlardan biridir . Genellikle bir oturumun en iyi sonuç verme şekli bu olsa da, büyük bir grubu uzun süre bir arada tutmak zordur. Özellikle yetişkinlikte çok sayıda insanı organize etmek zor olabilir ve oyunlar iptal edilmeye devam ederse, grup daha kampanya bitmeden dağılır.İyi haber şu ki, oyun aslında sadece iki oyuncu ile oynanabilir, ancak temel kurallarda çok fazla ayarlama ve her iki kısımda da biraz daha fazla çaba gerektirecektir. Oyunu bir arkadaşınızla, önemli bir diğer kişiyle veya aile üyesiyle deneyimlemenin benzersiz eğlenceli bir yolu olabilir.


Sırayla Zindan Ustası Olma


Yalnızca iki oyuncu olduğunda, oyunu sürekli olarak yalnızca bir kişinin çalıştırması oldukça yorucu olabilir. Oyuna gerçekten katkıda bulunan tek kişi onlarmış gibi hissettirirken, daha büyük gruplarda oyuncular işleri kendi ellerine alırken biraz daha arkalarına yaslanabilirler . İşleri sırayla yürütmek çok eğlenceli hale gelir ve her oyuncunun fikirlerini paylaşmak için spot ışığında biraz zaman kazanmasını sağlar.


Bu, çok fazla farklı fikir ve oyun tarzının ortadan kalkması nedeniyle büyük gruplarda pek işe yaramayan bir yöntemdir. Küçük gruplarda işe yarar, çünkü o zaman bir çift insan arasında, bireysel ilgilere çok daha iyi hizmet eden kolektif bir hikaye olur.


Çoklu Karmaşık Karakterleri Oynat


Sadece iki kişi olduğu için, dünya gerçekten çok hızlı bir şekilde sıkıcı hale gelecek. Birkaç farklı karakter toplayın ve onlara ayrı kişiler tarafından oynanıyormuş gibi davranın. Onlara farklı geçmişler, beceriler ve kişilikler verin.


Her birini karakterde tutmayı gerektiren iyi bir zihin egzersizidir. Bahsetmemek gerekirse, genellikle oynamayabilecek karakterlerle güvenli bir şekilde deneme yapma şansı verir ve bu her zaman eğlenceli bir deneyimdir.


NPC'ler Dragon Fodder'dan Daha Fazlası OlsunSadece bir kişi DM olmaya devam etse bile, neredeyse birlikte oynuyormuş gibi yapan bir avuç dolusu NPC'yi itebilir. Kendi karakterizasyonlarına sahip olmalarına izin verin, onları karmaşık hale getirin ve hareket ederken kontrolün DM olmadığını varsayalım.


Bu şekilde dünya daha dolu ve gerçek bir parti varmış gibi hissediyor. Aynı zamanda, tekil oyuncu sıkıştığında yardımcı olmak için de kullanılabilirler, çünkü fikirlerini geri çevirecek başka insanlar olmayacak.


Savaş Kurallarını Değiştirin, Böylece Daha Fazla Keyif Alın


Zindanlar ve Ejderhalar hakkında her zaman can sıkıcı olan bir şey, savaş sırasında ne kadar çok sayının çatırdadığıdır. 5e biraz yardımcı oldu ama yine de çok kötü.


Bu kadar çok şey yerine, sadece iki kişi varken dövüşü değiştirmek gerçekten yardımcı olabilir. Çok fazla zar atmak yerine harekete geçirilmeli mi, her şey başarılı/başarısız temelinde mi olmalı ve ne kadar başarısız olduğuna bağlı olarak uygun hasarı hesaplamalı mı, yoksa seçme seçeneğine sahip olmak gibi savaşlardan kaçınmayı çok daha kolay hale getirmeli mi? Daha diplomatik yaklaşımlar benimseyin.


Oyunu Daha Çok Konu Üzerine Ağırlaştırın


Hack-and-slash oyunları eğlenceli olabilir, ancak en iyi şekilde küçük tek seferlik kampanyalar olarak çalışırlar. Ara sıra dövüş ağırlıklı seanslar eğlenceli olabilir, ancak çok fazla bilgi ile iç içeyse daha da eğlencelidir.


Sadece iki kişiyle, toplu bir hikaye oluşturmak için harika bir fırsat var. Her kişi, daha büyük gruplarda çok kaotik hale gelen bir şekilde fikir verebilir ve birbirlerinin üzerine inşa edebilir. Daha çok bir işbirliği gibi yapmak, iki oyunculu bir oturumu gerçekten değerli hale getirmeye yardımcı olur.


Görevler Ve Mekanlar İçin Fikirler AlınGenel olarak DM olmak yeterince zor. Sadece DM ve bir oyuncu olduğunda, daha da zorlaşıyor. Yine de iyi haber şu ki, daha az ilgi olduğunda ilgi alanlarına hitap etmek çok daha kolay.


Diğer medyalardan olay örgüsü noktaları, haritalar veya fikirler alıp bire bir kampanya için temel oluşturmanın utanılacak bir tarafı yok. Aslında, birkaç başarısız yuvarlanmadan veya başarılı müdahalelerden sonra daha orijinal bir şeye harika bir sıçrama tahtası bile yapabilir.


Bol Bol Evde Bira Yapın


Sadece iki kişi olduğunda kızacak çok daha az şey var. Evde bira üretimi, herkese hitap eden yepyeni bir şey yapma fırsatı sunar. Bu durumda, bu sadece bir kişi daha.


Sadece iki kişi olduğunda kızacak çok daha az şey var. Evde bira üretimi, herkese hitap eden yepyeni bir şey yapma fırsatı sunar. Bu durumda, bu sadece bir kişi daha.


Eğlence Evi Kuralları Oluşturun


Ev kurallarının bir gruba fayda sağlamasının birçok yolu vardır ve bunların iki kişilik küçük bir grupta faydalanmasının daha da fazla nedeni vardır. Herkesi bir kişi için aynı sayfada tutuyorlar ve ardından ilgili herkes için işleri buna göre ayarlıyorlar. Bahsetmemek gerekirse, oyunu o kişi için gerçekten kişiselleştirmeye yardımcı oluyorlar.


Ev kurallarını eğlenceli hale getirmek, örneğin diğer kişi zekice veya komik bir şey bulmayı başarırsa gerçekleşir, bu gerçekten deneyime katkıda bulunur. Yerine konan ortak bir ev kuralı, doğal bir 20 her zaman bir başarıdır, oysa doğal bir 1 her zaman bir başarısızlıktır. Farklı şeyleri ifade etmek için farklı sayılar eklemek, zarlar olmadan genel rol oynamaya düşebilecekken, zar atma keyfini gerçekten artırabilir.


Önemli Olayları Birlikte PlanlayınBüyük arsa noktaları birlikte planlanırsa, her iki oyuncu için de işlerin eğlenceli bir yönde ilerlemesini sağlayabilir . Daha büyük bir grupta, şeyleri yemlerle ustaca hareket ettirmek veya sadece fikirlerle çılgına dönmelerine izin vermek daha kolaydır. Bu, bire bir senaryoda daha baskıcı oluyor.


Bir savaşın yaklaşmakta olduğuna veya bir karakterin gelecekte belirli bir şey yapmak isteyeceğine karar vermek gibi belirsiz olsa bile, iki oyunculu bir oyunun güçlü kalmasına gerçekten yardımcı olabilir.


Oynamak Için Hazır Zindan Bölümleri Bulun


Küçük partiler için tasarlanmadıkları sürece biraz değiştirilmeleri gerekecek, ancak önceden hazırlanmış zindan tarayıcılarını bulmak iki kişilik bir grupta hala geçerli ve faydalı bir fikir. Ayrıca, Dungeon Master'ın her şeyi kendi başına gerçekleştirmesi ve ortaya çıkarması için üzerindeki baskının büyük bir kısmını hafifletir .


Hazır bir zindan tarayıcısının avantajı, neredeyse her zaman arsa kancaları içermesi ve daha sonra uzun vadeli görevlere ve yoldaşlara dönüştürülebilecek NPC'ler için önerilerde bulunmasıdır. Aynı zamanda, bilgiyi duyabilen tek bir oyuncu olduğunda bir karakterin bilmemesi gereken bir şeyi bilme riskini de ortadan kaldırır.

326 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page