top of page

Rise of the Ronin İnceleme

Yıllarca savaş ve yağma vurgusunun ardından Rise of the Ronin, Team Ninja'nın modern Souls stilinden ayrılarak oyuncuların kendi hikayelerini anlatmasına olanak tanıyor.Rise of the Ronin'in öncüllerini burada görmek zor değil . Nioh'un Şubat 2017'deki lansmanı, beğenilen aksiyon geliştiricisi Team Ninja için bir dönüm noktası oldu; Dead or Alive ve Ninja Gaiden serilerinden yağma ağırlıklı Soulslike'ler lehine geri adım atmaya başladı. Stüdyonun imza niteliğindeki hassas mücadelesi hiçbir zaman sona ermedi, ancak eski hayranlarının hepsinin sahip olmadığı yeni bir biçim aldı. O zamandan bu yana Team Ninja'nın öncelikli odak noktası, tekrar oynanabilirliği vurgulayan, son derece sağlam aksiyon RPG'leri yapmak oldu ve bu gelenekler, Rise of the Ronin'de canlı ve iyi durumda . Ancak RotR'u Ninja Souls Takımına benzeyen başka bir takım olarak tanımlamak hikayenin tamamını anlatmıyor.


Rise of the Ronin, Nioh , Nioh 2 , Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin ve Wo Long: Fallen Dynasty arasında paylaşılan yağmacı ve Soulslike öğelerin çoğunu geri getirirken , bunların üzerine bir oyun değerinde yeni sistemler de getiriyor. Rise of the Ronin, gizlilik ve açık dünya geçiş unsurlarının yanı sıra, oynanış ve anlatım ağırlığı taşıyan anlamlı bağları ve kararları vurguluyor. Rol yapma ve aksiyonu bir arada dokumak, Elden Ring'in Dark Souls için neyse Rise of the Ronin'in de Nioh için aynı anlama gelmesini sağlarken aynı zamanda kimliğini bir Souls oyununun izin verebileceğinin ötesine genişletiyor.


Ronin'in Yükselişinde Bir Samuray Hikayesi Oluşturmak


Rise of the Ronin'in ana fikri Nioh 2 ve Wo Long'a benziyor ama bir farkla. Yalnız bir savaşçı, her üç oyunda da gerçek hayattaki tarihi bir çatışmaya giriyor; bu sefer oyuncunun özel Ronin'i, bir görev ters gittikten sonra kayıp Blade Twin'i arıyor. Ancak Nioh ve Wo Long'un aksine , 1860'ların sonlarında Japonya'daki Boshin Savaşı'nın tasviri doğaüstü bir eğilim olmadan yapılmıştır. Savaş animasyonları, ara sahneler ve dev pençelere sahip 2,5 metre uzunluğundaki savaşçılar gibi nadir düşmanlar hâlâ Team Ninja'nın cüretkar ayak izlerini taşıyor ancak Nioh'un ruh hayvanları ve mitolojik iblislerden oluşan kadrosu bu oyunun dışında kalıyor.


Bu oyunlardan geriye kalan bir diğer şey de Ronin'in karakter yaratıcısı Rise of the Ronin'dir ve bir o kadar da sağlamdır. Her ikisinin de aynı gün piyasaya sürülmesi göz önüne alındığında Dragon's Dogma 2'nin karakter yaratıcısıyla karşılaştırmalar kaçınılmazdır ve RotR'ler bununla eşleşemese de işini yapar. Her iki Blade Twin de DD2'nin Arisen ve Main Pawn'ı gibi mevcuttur , böylece oyuncular isterlerse temalı eşleştirmelerle çılgına dönebilirler. Canlı renkler, stilize makyaj ve çoklu saç bileşenleri, RotR'un çevrimiçi özellikleri aracılığıyla paylaşılmaya değer tasarımların önünü açmalıdır . Değersiz ses seçenekleri tamamen başarısız olan tek şey ve Ronin ile İkizlerinin ara sahnelerde konuşabilmesi için gerekli bir uzlaşmaydı.


Oyuncu karakterinin genel senaryosu bir şekilde tahmin edilebilir olsa da, Rise of the Ronin'in Shogun yanlısı ve karşıtı hizip sistemi entrikanın ana kaynağıdır. Belirli müttefikler ve bunlarla ilişkili Bond Görevleri bir miktar etkiye sahiptir, ancak karşılaşılan müttefikleri ve düşmanları değiştiren önemli anların nasıl oynanacağını seçme sorumluluğu oyuncuya aittir. Eğlenceli bir şekilde, oynanışı Nioh veya Wo Long'a ne kadar benzese de RotR'un yapısı ve grupları Way of the Samurai serisine en yakın olanıdır . Bu kült klasik aksiyon RPG'lerine benzer şekilde, iki Rise of the Ronin oyuncusu, dövüş stilleri kadar maceralarında da farklılıklar bulabilir.


Ronin'in Nişanının Yükselişinin KurallarıDövüşmekten bahsetmişken, oyuncuların Rise of the Ronin'in çoğunu bunu yaparak geçirecekleri şey bu . Bulabileceğiniz çok sayıda birincil ve ikincil silah türü, uzun süredir Team Ninja hayranlarına tanıdık gelecektir, ancak işleri güncel tutmak için birkaç değişiklik yapıldı. Bunlardan en önemlisi, Sekiro: Shadows Die Twice'ın çapraz fikirli yakalama kancasına benzemesine rağmen Devil May Cry'ın savaş odaklı Snatch'i gibi oynayan yakalama ipidir . Sadece bu değil, aynı zamanda gizli öldürmelere, yüzmeye ve diğer niş alanlara boğuşmayı ekleyen kilidi açılabilir beceriler de var. Rise of the Ronin'in yakalama halatı, potansiyelini en üst düzeye çıkararak, uzun bir süzülme seansını yukarıda tutmanın, bir düşmanı çatıya çekmesi veya çatıdan indirmesi kadar eğlenceli olmasını sağlar.


Geri dönen oyuncular savaşın birçok yönünün kolaylaştırıldığını fark edecekler. Bazı düğme kombinasyonları ve Ki/dayanıklılık göstergeleri hala mevcut olsa da, bunları takip etmek geçmiş Team Ninja oyunlarına göre daha kolaydır. Defansif oyun teşvik edilir ve birkaç başarılı Counterspark savuşturması, Ki ekonomisini oyuncunun lehine çevirebilir. Karşı kıvılcımlar, geç uygulandığında bir saldırıya dönüştüğü için alışmak biraz zaman alabilir, ancak oyuncuların zamanlaması kısaldığında, daha uzun düşman sersemletmeleri için birkaçını zincirlemek harika hissettirir. RotR , Nioh'un oynanışı belirleyen Ki Pulse'unun eşdeğerine sahip olmasına rağmen bunun da savaşta hakim olmasına izin vermiyor. Bu cömertliği dengeleyen şey, RotR'un önsözünde Matthew Perry ile karşılaşıldığında her yerde ortaya çıkan düşman dövüş becerileridir . Bu engellenemeyen saldırıların tam olarak savuşturulması veya kaçınılması gerekir ve bunların çeşitliliği, oyuncuların asla fazla kayıtsız kalamayacağı anlamına gelir.


Sonuç ne kolay ne de basittir, ancak Rise of the Ronin hala Team Ninja'nın normalde acımasız kataloğundaki en iyi giriş seviyesi oyunudur . Üç bölümlük önsözü, oyunculara savaş ve gizlilik hakkında bilmeleri gerekenleri öğretiyor ve düşman eylemleri aracılığıyla oyuncuların araçlarını nasıl kullanması gerektiğini gösteren bir ateş denemesiyle bitiyor. Bu durum, açık dünyasında oyuncuya saatler süren mekanikler ve ipuçları verilmesiyle hemen sekteye uğruyor, ancak Rise of the Ronin'in, Team Ninja'nın çalışmalarına alışılmadık bir şekilde, kendi seviyelerindeki oyuncularla tanışma isteği var.


Ronin'in Yükselişi Herşeyden Biraz YapıyorOyuncuların cephaneliğindeki en güçlü araçtan bahsetmeden hepsi bu kadar. Müttefik karakterlere geçiş, mümkün olduğunda neredeyse anlık bir işlemdir ve mağlup olan oyuncular, düşen vücutlarını iyileştirme şansıyla birlikte otomatik olarak yaşayan müttefiklerin yerini alacaklardır. Yetenekli müttefik yapay zeka ve insan oyuncuları değiştirme seçeneği, Rise of the Ronin'e çok fazla "kolay mod" özelliği kazandırıyor gibi görülebilir , ancak dostane yardımı kabul etmenin daha az doğrudan yolu vardır. Savaş alanının dışında oyuncular, NPC bağlarını derinleştirerek yeni saldırıların ve tüm dövüş tarzlarının kilidini açabilirler. Bunları isteyenler için kısıtlamalar ve daha büyük zorluklar var, ancak Rise of the Ronin, oyuncuların bir şekilde yardımcı oyuncu kadrosuna önem vermesini sağlamayı amaçlıyor.


RPG unsurları akılda tutularak odadaki filin ele alınması gerekiyor. Rise of the Ronin temelde hâlâ Nioh'un bir devamı ve bu da Nioh'un ganimetinin geri döndüğü anlamına geliyor . Sevin ya da nefret edin, bu oyunun en az değişen kısmı. Düşman cesetleri artık düşürdükleri en yüksek nadirliğe sahip eşyaya bağlı parlayan bir aura sergiliyor; bu, oyuncuların neyi aldığını gizlese de geçmiş oyunların karmaşasından daha güzel görünüyor. Rise of the Ronin, çok şükür Team Ninja'nın da oluşturduğu tüm otomatik ekipman sınıflandırma, satış, yükseltme ve sökme işlevlerini devralıyor, ancak burada hiçbir şey sistemin eski eleştirmenlerini kazanamayacak.


Bu özellik bolluğu , diğer menüler için olduğu gibi Rise of the Ronin'in erişilebilirlik seçenekleri için de geçerlidir . RotR ile Soulslike kökleri arasında sert bir ayrım oluşturduğundan, otomatik kaydetmenin üstüne birden fazla manuel kaydetme yuvası eklemek özellikle dikkat çekicidir . Ne yazık ki, bu kadar çok ayarın maliyeti menülerin karmakarışık hale gelmesidir. DualSense'teki her iki tetik seti de duraklatma menüsünün farklı düzeylerini çalıştırır ve bazı alt menüler L3 ve R3'e bile bağlıdır. RotR'un Ansiklopedi sekmesindeki ilginç gerçek tarih ve kurgu karışımı hakkındaki araç ipuçlarını ve ayrıntıları kontrol etmek, ne yazık ki bir öğrenme eğrisinden yoksundur, ancak bu bile şişirilmeye başladığında, bir şeyin daha iyi yapılabileceği açıktır.


Ronin'in Yükselişi Gerçek Bir Ronin MacerasıdırEn azından Rise of the Ronin'in açık dünyasında kaybolmak, oyunun menülerinde kaybolmaktan daha eğlenceli . Rise of the Ronin'in indirimli bir Ghost of Tsushima olduğuna dair her türlü düşünce, cesur ama ilginç tonu hızla ortaya çıktıkça hızla ortadan kalkıyor. İster yürüyerek, ister at sırtında, ister planörle dolaşan oyuncular hazineyi, başıboş kedileri, mini oyunları, haydutların ele geçirdiği yerleşim yerlerini ve daha fazlasını bulabilir. Oyuncuların aranan seviyelerini yükseltmek için suç işleyebileceği veya özel öğeler kazanmak ve koleksiyon öğelerini haritalarında işaretletmek için bir alanla bağ kurabileceği rol yapma fırsatları çoktur. Bu arada oyuncunun Ronin'i, tüm bu oynanışa yatırım yapmak için Beceri Puanları ve diğer kaynakları biriktirecek. Team Ninja'nın bir açık dünya oyununa yönelik ilk denemesi için Rise of the Ronin etkileyici.


Bazı uyarılarla birlikte gelse de oyunun sunumu da etkileyici. Game Rant'ın incelemesi birinci gün yamasından önce yapıldığından bazı cilalar eksikti, ancak Rise of the Ronin hala güçlü ve canlı bir sanat tarzı sergiliyor. RotR'ın fotoğraf modunda oyuncunun gözleri hedeflere veya hizalanacak en iyi kamera açısına doğru çekilecek şekilde birçok alan iyi bir şekilde çerçevelenmiştir . Oyun, model kalitesinde ve işleme mesafesinde gözle görülür bir düşüş olmasına rağmen, genellikle kare hızı modunda sorunsuz bir şekilde çalışır. Gerçek anlamda açık dünyaya dalmak için grafik modu veya ışın izlemeyi açmaya değer olabilir, ancak yalnızca FPS sınırlayıcı kapalıyken de. Rise of the Ronin'in ses ortamı, döneme uygun müzikle, bazen ambiyansla noktalanarak ruh halini ayarlayarak daha tutarlı bir şekilde yüksek kalitededir. Aksanların yoğun kullanımı bazılarını İngilizce ses kaydından uzaklaştırabilir, ancak bu genellikle tolere edilebilir.


Bazı zorlu dönemlere rağmen Rise of the Ronin'i seleflerinden bu kadar uzaklaştıktan sonra affetmek kolaydır . Pek çok ganimet ağırlıklı Souls benzeri özelliği koruyor ancak kendisini dünyasına, karakterlerine ve oyuncu odaklı anlatımına önem veren bir aksiyon RPG'si olarak yeniden tanımlıyor. Bir Ronin kendisini doğrudan Nioh 2'den çıkmış aşırı güçlü bir yapıyı mükemmelleştirirken , NPC'lerin sevgisini artırmak için hediyeler verirken, planörleriyle düşman üssüne keskin nişancı saldırırken veya bir bahis oyununda hile yapanları yakalarken bulursa, nadiren sıkıcı bir an yaşanır. Team Ninja, Nioh'u tekrarlamaktan daha fazlasını yapabileceğini kanıtladı ve Rise of the Ronin'e yatırım yapan hayranların keyif alacak çok şey bulması gerekiyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page