top of page

Orijinal Anime ve Uyarlamalar. İkisinin de Artıları ve Eksiklikleri

Anime yaratmaya gelince, hem kaynak materyali uyarlamanın hem de özgün bir hikaye yaratmanın zaferleri kadar sıkıntıları da var.Sonbahar 2021 anime sezonu resmi olarak başladı , bu da izleyicilerin hangi şovların izlenmeye değer olduğuna ve nelerin atlanacağına karar verme zamanının geldiği anlamına geliyor. Ama bu gösteriler nasıl ortaya çıktı? Demon Slayer ve Blue Period , anime uyarlamalarından önce manga olarak başlarken, takt op.Destiny ve Fena: Pirate Princess orijinal hikayelerdir. Bir anime stüdyosunun bir uyarlamaya devam etme veya orijinal bir anime yaratma kararı, her ikisinin de belirli zorluklarını ve başarı potansiyelini göz önünde bulundurarak zor olabilir.


Manga, hafif romanlar veya önceden var olan diğer materyallerin uyarlamaları, benzerlerine göre çeşitli avantajlara sahiptir. Uyarlamaların neredeyse her zaman yerleşik bir hayran kitlesi, kaynak materyali okuyan ve animeyi de kontrol etmesi muhtemel bir izleyici kitlesi vardır. Bir animenin sahip olması ne kadar büyük bir fayda olursa olsun, bir izleyici kitlesinin var olduğunu bilmek. Genel olay örgüsü, karakterler ve diyaloğun büyük bir kısmı zaten mevcut olması, karakter tasarımına ve senaryo yazımına konulacak kaynakların, finansmanın yeniden yerleştirilmesiyle storyboard ve animasyona konabileceği anlamına gelir. Kaynak materyalin zaten sağladığı şey nedeniyle anime ekibinin tüm yapısı değiştirilebilir.


Bununla birlikte, uyarlamaların da büyük dezavantajları olabilir. Bir uyarlamanın ilk başarısı için çok önemli olan hayran kitlesi, The Promised Neverland'in 2. Sezonu gibi anime beklentileri karşılayamazsa kolayca dönüşebilir . Anime ekibinin karakter tasarımı, diyalog veya ark düzeni gibi yapmak istediği herhangi bir değişiklik, gerçekten düz bir uyarlama arayan manga hayranlarını üzebilir. Aslına uygun olarak uyarlanamayan yaylar, gerekli sayıda bölüme sığmadıklarında animeye genel olarak zarar verebilir. Bu, Noragami'nin 1. ve 2. Sezonları arasında yaşananlar gibi, bazı arkların aceleye getirilmiş, çizilmiş ve hatta tamamen yazılmamış gibi hissetmesine neden olabilir; burada ark zamanlamasının, sonunda Sezon 2'yi mahveden sadece anime-yalnızca bir kötünün yaratılmasına yol açması gibi..


Hayranlar bir yana, bir animenin mangaya yapışma derecesi, mangaka'nın anime ekibiyle olan ilişkisine bağlı olarak inanılmaz derecede önemli olabilir. Studio Bee Train ve Tsubasa - RESERVoir CHRoNiCLE'ın yazarları arasındaki yaratıcı farklılıklar, o kadar yankı uyandırdı ki, anime 2. Sezondan sonra tamamen iptal edildi. materyallerini uyarlayın, böylece anime başarılı olur. Blood Blockade Batttlefront'un 1. Sezonu manganın planını takip etmese de, mangaka Yasuhiro Nightow, bu karakterlerin dahil edilmesini sevmeyenleri sakinleştirmeye yardımcı olmak için yalnızca anime karakterlerinin sanatını çizdi. Sonunda, mangakalarla ilişkiler bir felaket ya da nimet olabilir.


Bir eseri uyarlamaya karar verirken en büyük dezavantaj, neredeyse her zaman kaynak materyalin tamamlanmış olmasıdır. Bir manga düzenli bir programda yayınlansa bile, bir mangaka'nın ara vermesi gerekip gerekmediğini söylemek mümkün değildir , bu nedenle bir animenin mangayı beklemekle kendi başına gitmek arasında karar vermesi gerekir. Bunun en iyi bilinen örneklerinden biri, Fullmetal Alchemist '03'ün manga malzemesinin bitmesi ve yine de manga planından çılgınca saparak hikayeye devam etmeye karar vermesidir. Erased ve Soul Eater da kendi yollarını çizmeye karar verdiler, bazıları diğerlerinden daha başarılı.


Fullmetal Alchemist: Brotherhood'un 2009'da piyasaya sürülmesi manga tamamlanana kadar değildi ve Inuyasha , kaynak materyali tamamlanana kadar birkaç yıl ara vermeye karar verdi. Hunter x Hunter manga adapte kaynak malzeme eksik, devam etmek için anime anda bekliyor.


Bununla birlikte, kaynak materyal başlangıçta orada olmadığında başka bir şey olur. Orijinal anime çok daha fazla özgürlükle çalışır - ancak işlerin iyi sonuçlanacağına dair çok daha az güvenceyle. İlk bölüm etkilemeyi başaramazsa, anime başarısız olabilir. İken My Hero Academia filmler hiçbir endişe Kuzey Amerika sinemalarda gösterildikten var, Stüdyo Tetik orijinal Filmin gösterimini sınırlı Promare nedeniyle iyi yapmazdı endişeleri. Bu aynı zamanda başarısızlık durumunda orijinal anime uzunluğunu sınırlama eğilimindedir. Orijinaller ayrıca karakter tasarımlarını, hikayeyi, senaryonun tamamını ve bir uyarlama animesinin endişelenmesi gereken diğer her şeyi dikkate almalıdır. Daha fazla insan gücü ve zaman gerektirir.


Bununla birlikte, orijinal bir anime üzerinde kısıtlama olmaması işe yarayabilir. Önceden var olan bir hayran kitlesi, izleyicileri garanti altına almaya yardımcı olabilirken, bir orijinal, aynı zamanda, izleyicilerin orijinale sadık kalamama konusunda hayal kırıklığına uğramayacağı anlamına gelir. İlerleme ve yaylarla ilgili sorunlar, hikayeyi değiştirerek kolayca halledilebilir. Bu nedenle, anime orijinalleri bir güvenlik ağı olmadan çalışsalar da, karşılığında kazandıkları özgürlük, hikayenin tüm yönleri üzerinde çok daha iyi ilerlemeye ve kontrole izin verebilir - yine de bunu başarmak için yetenekli bir ekip gerektirir. Wonder Egg Priority'nin ilerleme hızı problemlerinde görüldüğü gibi, bazen bir manga rehberliğinden yoksun olmak zararlıdır .


Peki hangisi kazanıyor, uyarlama mı yoksa orijinal mi? Her ikisinin de harika temsilleri var. Jujutsu Kaisen , Haikyuu!! ve Yu Yu Hakusho , hepsi son derece başarılı uyarlamaların örnekleridir. Popüler manga uyarlamaları, sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak için mevcut hayran kitlelerini kullanır ve My Hero Academia ve Demon Slayer'ın neredeyse ev isimleri olmasına izin veren dünya çapında bir hayran ağı yaratır .


Bununla birlikte, şöhret eksikliği aslında orijinal anime için bir avantaj olabilir. Kaynak materyali olmaması nedeniyle, bu orijinaller ilk çıktıklarında hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Sonuç olarak, unutulmaz tarihin en ikonik eserlerinden bazıları, kaliteleri ve yaratıcılıklarıyla izleyicileri şaşırtmak için birdenbire ortaya çıkıyor. Puella Magi Madoka Magica , Psycho-Pass , Cowboy Bebop , Neon Genesis Evangelion , Gurren Lagann ve Angel Beats bu öncülerden sadece birkaçı. Bu orijinal eserlerin anime üzerindeki etkisi yadsınamaz ve bunun nedeni kısmen onların neler yapabileceğini keşfetmek için yalnızca animasyon ortamını kullanabilen yalnızca anime icatları olmalarıydı.


Sonunda, hem uyarlamalar hem de orijinaller, gerçekleşmesi için şaşırtıcı miktarda çalışma ve destek alıyor. İster favori bir mangadan uyarlanmış ister tamamen bilinmeyen bir orijinalden uyarlanmış olsun, herhangi bir anime bir hit olma potansiyeline sahiptir; sadece orijinal anime ve uyarlamalar, hem avantajları hem de dezavantajları ile farklı yollardan geliyor. Uyarlama animesi, izleyicinin istediğini karşılayabilir ve böylece küresel çekiciliğe sahip başarılı bir şov yaratabilirken, orijinal, türleri değiştiren ve haritaya isimler koyan bir hikaye ile şaşırtmaya çalışabilir.


Her ikisi de bir bütün olarak önemli endüstrinin başarısıdır, biri neredeyse omurga görevi görürken diğer deneyler - örneğin Studio Mappa'nın yıllar içinde Terror in Resonance ve Yuri gibi birçok orijinal eseri nasıl ürettiği gibi !!! on Ice'da değil, aynı zamanda Jujutsu Kaisen'i ve yakında çıkacak olan Chainsaw Man'i de uyarlıyor . Uyarlama ve orijinal anime, bir dizi planlarken göz önünde bulundurulması gereken birçok hususa sahiptir, ancak sonuçta endüstri için en iyisi, her ikisinin de birbirini tamamlama sürecinde sürekli olarak var olması ve stüdyoları her ikisinin de yaratılmasında teşvik etmesidir.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page