top of page

Neden Middle-Earth: Shadow of Mordor Yüzüklerin En İyi Efendisi Oyunudur?

Yüzüklerin Efendisi serisi, birden fazla video oyununa ev sahipliği yapıyor. Ancak tüm oyunların hiçbiri Middle-Earth: Shadow of Mordor'daki heyecanı yenemez.Yıllar boyunca, Yüzüklerin Efendisi serisi birden fazla video oyununa ev sahipliği yaptı. Bazıları filmlere dayanırken , diğerleri JRR Tolkien'in yarattığı evreni daha fazla keşfederek oyun alanında keşfedilecek en sürükleyici dünyalardan bazılarına yol açar. Oyun ilerledikçe grafikler ve hikayeye gösterilen ilgi de arttı. Bu, her girişin şaşırtıcı şekillerde sonuncusunda gelişmesine yardımcı oldu. Birden fazla platformda düzinelerce oyunla, en iyisi olarak diğerlerinin üzerinde duran tek oyun: Middle-Earth: Shadow of Mordor .2014 oyunu Monolith Productions tarafından geliştirildi ve kanonun dışında mevcuttu. Ancak kitapların veya filmlerin olaylarına bağlı olmadığı için oyun, hikaye boyunca hissedilebilecek yaratıcı bir özgürlüğe sahip. Bu, çeşitli sistemleri ve oynanışı ile birlikte, çağdaşı arasında öne çıkmasına yardımcı oldu, ancak diğerlerinin üzerine çıkmasını sağlayan şey, oyunun daha büyük aksiyon-macera türünde bıraktığı genel etkidir.


Middle-Earth: Shadow of Mordor , Uruklar tarafından saldırıya uğrayan ve ailesini kurban etmelerini izleyen Talion adlı bir korucunun hikayesini anlatıyor. Ancak ailesini kurban ettikleri hayalet Celebrimbor, bunun yerine Talion ile bağ kurar. İki varlık, Talion'un ailesi için seyahat etmeyi ve adalet aramayı kabul ederken, Celebrimbor geçmiş benliğine cevaplar bulur. Hikaye kitaplardan gelen bilgilerle doludur ve hatta Talion zaman zaman Gollum ile etkileşime girer. Sonuç olarak, oyun evrende iyi kurulmuş, ancak kendi başına ayakta duracak kadar benzersiz hissediyor.


Harita, oyuncuların mağaralarından genişleyen alanlarına kadar Mordor'a eşi görülmemiş bir bakış atmalarını sağlar. Oyuncular keşfederken, Caragors olarak bilinen kısır köpek benzeri yaratıklar da dahil olmak üzere birçok canavarla etkileşime girebilir ve hatta binebilir. Combat, sayaç sistemi sayesinde önceki oyunlarda görülen diğer tüm dövüş stillerini de genişletiyor. Oyun, oyuncuların gizlilikten Arkham tarzı bir savaş sistemine geçmelerini sağlar, düşmanların kafasını kesen sayaçlar ve acımasız saldırılarla tamamlanır. Aynı zamanda bir Batman oyunu gibi hissettirirken , animasyonlar ve düşman türleri onu sürüden ayırmaya yetecek kadar çeşitlilik katıyor. Her düşman arasındaki güç seviyeleri, Talion'u daha iyi savaşmak için becerilerini geliştirmeye ve ayrıca Celebrinbor'un ruh yeteneklerini kontrol etmeye zorlar.


Hikayeyi ve oynanışı birbirine bağlayan, oyunun benzersiz Nemesis Sistemidir. Bu sistem, oyuncuların her yerde ve her zaman olabilecek düellolarda yüksek rütbeli Uruk'lara karşı karşıya gelmelerine izin verebilir. Oyuncu kazanırsa, düşman tahtadan indirilir ve Uruklar bir ordu olarak güç kaybederler. Ancak bir Uruk kazanırsa, terfi edebilirler ve Talion'un tam teşekküllü düşmanı olana kadar yavaş yavaş güç kazanabilirler. Ek olarak, uzuvlar kaybolursa veya kötü bir şekilde yanarsa, oyun bu faktörü hikayesine ekleyecektir. Bu, iki deneyimin hiçbir şekilde birbirine benzememesini sağlamaya yardımcı olur.Bir araya getirildiğinde, Middle-Earth: Shadow of Mordor , oyuncunun tarzına göre şekillendirilmeye hazır bir dünya sunar. Düşmanlardan ana karakterin nasıl savaştığına kadar her şey oyuncunun kararına kalmış. Bununla birlikte, tüm bu özgürlüğün içinde, Yüzüklerin Efendisi'nin en iyi kısımlarını alan ve onu oyunun avantajına kullanan yaratıcı bir hikaye var . Başarısı sayesinde oyun , orijinali bu kadar harika yapan şeyi daha da genişleten bir devam oyunu bile üretti . Ama nihayetinde, Shadow of Mordor'u şimdiye kadarki en iyi Lord of the Rings oyunu yapan şey, sistemlerinin, türün kendisini tamamen sürükleyici deneyimler yaratmak için daha da fazla zorlamasına nasıl yardımcı olduğudur.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page