top of page

Mass Effect Galaksinin En Kadim Irkları, Açıklandı

Mass Effect oyunlarında Samanyolu, kaşiflerden daha fazlasına ev sahipliği yapar. Galaksinin en karanlık kısımlarında gizlenen eski uzaylı ırkları var.BioWare'in Kütle Etkisi , Samanyolu'nu çok sayıda farklı yabancı türle doldurur ve hepsi birleşik, karmaşık bir galaksi geliştirmek için ilerlerken geniş, yıldızlararası bir kültür oluşturur. Elbette, üçleme boyunca Komutan Shepard, yıldızların arasında gizlenen ve modern çağın uygarlıklarının derinliklerine gömülü olan başkaları olduğunu keşfetti.


Bu ırklar ve varlıklar sayısız mücadeleden, sayısız kıyametten ve en güçlü biyotik titremeyi bile yapacak güç biriktirerek hayatta kaldı . Kadim ırklar unutulmuş olabilir, ancak galaksinin filizlenmesini, çiçek açmasını, kurumasını, ölmesini ve yeniden filizlenmesini izleyerek şu ya da bu biçimde hala varlar.


Prothean


Antik Protheans, 50.000 yıl önce gelişen, genişleyen bir uygarlıktı. Galaksiyi kapsayan bir imparatorluk kurduktan sonra, aniden ortadan kayboldular ve gelecekteki uzay araştırmacılarının bulması için sadece birkaç eser ve kalıntı bıraktılar. Modern ırkların gelişmesine izin veren teknolojinin çoğunun Prothean kalıntılarına dayandığına inanılıyor.


Komutan Shepard ve Eden Prime'da bir Prothean fenerinin keşfi sayesinde, Protheanların Reaper'lar ve onların telkin edilmiş hizmetkarları tarafından yok edildiği belirlendi. Ancak teknik olarak soyu tükenmiş değildi. Reaper'lar milyonlarca Prothealı ele geçirmiş ve onları Koleksiyoner olmaları için genetik olarak değiştirmişti . Bu kabukların yanında, aktif bir Prothean VI tarafından canlı tutulan son bir Prothean kaldı. Javik, Prothean imparatorluğunun en iyi örneklerinden biriydi ve halkının yok edilmesinden 50.000 yıl sonra Shepard tarafından uyandırıldı. O sonuncuydu ve neredeyse hemen Reaper'lara karşı savaşa devam etti.


Rachni


Rachnilerin anavatanı Suen'in aşırı iklim koşulları, Rachnileri Prothean kaşifleri tarafından keşfedildikleri yer altında hayatta kalmaya zorladı. Protheans'lar , sonunda kontrolü kaybetmelerine rağmen, Rachni'yi savaş silahları olarak yetiştirdiler . Rachniler Prothean güçleri tarafından dövülmesine rağmen, Suen asla fethedilmedi, bu da insektoid ırkın hayatta kalmasına ve yeniden büyümesine izin verdi, bu sefer uzayda seyahat eden bir tür haline geldi. Salaryalı kaşifler onlarla karşılaştığında ve onlara yanlışlıkla ışıktan hızlı teknoloji sağlayarak, Rachni Savaşlarına yol açtığında Citadel Council ile temasa geçtiler.


Bu uzaylıların, Krogan'ın onları yok etmeye yardım etmesinden sonra, birkaç yüz yıldır soyu tükenmiş olduğuna inanılıyordu. Savaşlar, Shepard'ın Noveria'daki bir laboratuvarda tam bir koloni olan işçiler, askerler ve hatta kraliçeyle karşılaşmadan önce Rachni'yi son görüşüydü. Galaksi, Rachni Savaşlarının vahşetini hatırlasa da, kraliçe, Rachni'nin modern neslinin - kraliçelerinin yokluğundan tahrik edilmeyenlerin - sadece hayatta kalmak isteyen barışçıl yaratıklar olduğunu ortaya çıkardı.


Leviathan


Protheans'ın varlığından potansiyel olarak milyonlarca yıl önce, galakside hüküm süren bir apeks ırkı vardı. Leviathanlar , etraflarındaki tüm canlı yaratıkları etkileme ve telepatik olarak onlara hükmetme yeteneğine sahip dev su varlıklarıydı. Bu köleler, Leviathanlar için inşa etmek ve tüm dünyalarda ilerlemelerine yardımcı olacak teknolojiler geliştirmek için kullanıldı. Köle ırklar onlara yardım etmek için sentetikler inşa edecek ve bu sentetikler sürekli olarak isyan edip yaratıcılarını yok edecekti.


Bunu sona erdirme girişiminde - sadece haraç kaygısıyla - Leviathanlar Catalyst'i inşa ettiler ve ne pahasına olursa olsun yaşamı korumasını zorunlu kıldı. Bu yapay zeka, kendi kölelerini elde etti ve sonunda yaratıcılarına karşı döndü, onları katletti ve ilk Reaper olan Harbinger'ı yaratmak için genetik materyali kullandı . Leviathanlar, Orakçıların görüşünden mümkün olduğunca uzak olan dünyalarda yeraltına çekilmek zorunda kaldılar. Kölelerine varlıklarının kanıtlarını ortadan kaldırmaları talimatını verdiler, ancak galaksiyi gizemli eserler aracılığıyla gözlemlemeye devam ettiler. Bu, Shepard sonunda onları bulana ve onları Reaper Savaşı'na katılmaya zorlayana kadardı.


Reaper


Galaksi için inkar edilemez bir şekilde en büyük tehdit, her 50.000 yılda bir gerçekleşen ve Catalyst'in onları yarattığından beri, muhtemelen milyonlarca yıl önce gerçekleşen Reaper'ların hasadıdır. Her bir Reaper, fethedilen ve soyu tükenmiş uzaylı ırklardan elde edilen genetik materyal kullanılarak yapıldı. Citadel'i ve kitle rölelerini inşa edenler, yalnızca uzayda yolculuk eden türlerin doğal evrimine rehberlik etmek için Reaper'lardı.


Uzayda yolculuk eden türler diğer gezegenleri kolonize edip gerçek yapay zeka geliştirdiğinde döngü sona eriyor gibi görünüyor. Sentetiklerin galaksideki tüm yaşamı tamamen yok etmesini önlemek için, Reaper'lar tüm gelişmiş uygarlıkları ve teknolojilerini yok ederek yeni yaşam formlarının gelişebilmesini sağlayarak döngünün yeniden başlamasına izin veriyor. Bu, daha kalıcı bir yaşam koruma yönteminin yokluğunda Catalyst'in bulduğu çözümdü.

1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page