top of page

League of Legends Arcane Jinx ve Vi'nin Doğuşu

Arcane, karaktere odaklanan bir prequel olarak, iyi bir video oyunu uyarlaması olmak gibi neredeyse imkansız bir görevi yerine getiriyor.


UYARI: Aşağıdakiler, şimdi Netflix'te yayınlanan Arcane için spoiler içermektedir .


Arcane , Riot Games ve Fortiche Production ile League of Legends'ı akış hizmetine getirmek için bir girişim olan Netflix'in en yeni animasyon dizisidir . Ustaca canlandırılan, iyi yazılmış ve yetenekli bir oyuncu kadrosu tarafından hayatla dolu olan dizi, sessizce video oyunu uyarlamaları için bir zafer, filme veya televizyona başarılı bir şekilde tercüme edilmesi çok zor bir kaynak materyal türü.


Ve bunu sadece bir League of Legends uyarlaması yerine bir gösteri olmaya odaklanarak yapıyor . Arcane ilk video oyunu uyarlaması değil, ancak en iyilerinden biri olabilir çünkü temel aldığı oyunu yeniden yaratmaya çalışmak yerine, bu parçaları kullanarak kendi özgün ve ilgi çekici hikayesini anlatıyor.


Bir video oyununu uyarlamanın doğal zorluklarından biri , oyun deneyiminin öğelerinin yeni yinelemeye nasıl getirileceğidir . Bazen bu, kaynak materyale uzun süreli haykırışlar şeklini alırken, diğerlerinde - örneğin Dwayne Johnson ve Karl Urban'ın oynadığı Doom filminde olduğu gibi - çözüm, oyunun görsellerini canlı aksiyonda yeniden yaratmaktır. Ancak oyunun ayarını farklı bir şey için sıçrama tahtası olarak kullanan ve kendi başına daha fazla durmak için tasarlanmış çok az kişi var, Arcane'in başardığı da bu. Dünyayı, daha önce kurulmuş dünyaya hala uyan benzersiz bir hikaye anlatmak için kullanıyor ve sadece hayranların zaten bildiklerine odaklanarak zaman kaybetmiyor.


League of Legends'ın kendisi büyük ölçüde arsasız bir oyundur. Farklı görünen bir dünya ve sevimli karakterler olsa da, oyun deneyiminin merkezinde gerçek bir anlatı yok. Oyuncu-oyuncu eşleşmeleri, dünyanın dört bir yanından yüzsüz diğer oyunculara karşı tekrar oynanabilirlik için tasarlanmış bir MOBA. Oyuncuların karakterlere neden bu kadar bağlı olduklarını açıklıyor -- onları somutlaştırmak için yeterince zaman harcadılar -- ama oyun dünyasını açıklamak için asla durmaz. Karakter kadrosunu genişletmek ve oyunu gerçekten oynamanın yollarını genişletmek için eklemeler yapıldığından, karakter gelişimi açısından içerikten çok tarz olduğu söylenebilir. Oyunun içindeki karakterlere bakıldığında birincil endişe, kapsamlı (ve büyük ölçüde bağlantısız) meta-plot içindeki yerleri değil, işlevdir.


Ancak Arcane ile -karakterlerin tamamen gelişmeden önceki bir döneme geçerek ve bir zamanlar serinin şampiyonu olmadan önceki insanların derinliklerine inerek- dünyayı ona kapılmadan kucaklamanın mükemmel yolunu bulur. Elbette, Paskalya yumurtaları ve karakterlerin kaderinin görsel göstergeleri var, ancak kasıtlı karakter gelişimi olarak oynanıyor. Vi ve Powder, temel oyun kişiliklerini ve metodolojilerini belirleyen niteliklere, becerilere ve tutkulara sahiptir. Powder'ın bombaları , oyun zamanında Jinx'e dönüştüğünde nihai yeteneklerinin açık bir anahtarıdır , ancak ArcaneBunları inşa etme konseptinin nereden geldiğini ve zaferi ve travmayı nasıl temsil ettiğini araştırıyor. Oyundan öğeler alır ve bunları gösterinin anlatısındaki ilgi çekici katmanları ortaya çıkarmak için kullanır.


Oyuncu kadrosunun geri kalanıyla da aynı, bu da gösterinin mükemmel bir prequel olarak etkili bir şekilde çalıştığı anlamına geliyor. Yerleşik karakterlerin genç versiyonlarını alır ve onları bu yola yönlendiren insanlığı bulur. Arcane , bu Paskalya yumurtalarını ve önceden haber verme parçalarını, hayran olmayanların onları karakterin ilginç unsurları olarak kabul etmeleri için yeterince etkili bir şekilde kullanarak, sadece hayran hizmeti uğruna hayran hizmeti olma cazibesine direniyor. Jace, Viktor, Vi ve Powder , oyun sırasında sessizce nihai halleriyle dalga geçerler, ancak gösteri buna odaklanmıyor. Bunun yerine, dikkatleri League of Legends'tan önceki insanlara vermeyi seçiyor ve aslında hikayelerini canlandırıcı ve özgün bir şekilde anlatmayı taahhüt ediyor.


Diğer video oyunu uyarlamalarından farklı olarak, Arcane , parçaları basitçe deneyimi yeniden yaratmak yerine kendi dünyasında geçen kendi hikayesini anlatmak için kullanır. Riot'un geliştirme sürecine bu kadar dahil olması prodüksiyona kesinlikle bir avantaj sağladı, ancak karakterleriyle gerçekten bir hikayeye girerken dünyanın ruhunu korumanın iyi bir video oyunu uyarlaması sağlayacağını anladıkları için şovun yaratıcılarına tüm övgüler .12 görüntüleme0 yorum
bottom of page