top of page

Jujutsu Kaisen: Gojo Satoru'nun Gücü Gerçekten Ölçeklenebilir mi?

Gojo, Jujutsu Kaisen'deki en güçlü büyücüdür, ancak çoğu kişi onun akranlarına kıyasla gerçekte ne kadar güçlü olduğunun farkında değildir.  • Satoru Gojo, benzersiz doğuştan gelen güç ve yeteneklere sahip, Jujutsu Kaisen'deki en güçlü büyücüdür.

  • Jujutsu Kaisen'de resmi olarak tanınan yalnızca dört Özel Derece Büyücü vardır; bunlar arasında Yuki Tsukumo, Suguru Geto, Yuta Okkotsu ve Satoru Gojo yer alır.

  • Yuta Okkotsu ve Yuji Itadori, Gojo'nun gücünü aşma potansiyeline sahipken üçüncü bir kişi olan Kinji Hakari de aday olarak kabul ediliyor.


Jujutsu Kaisen'in başlangıcından bu yana Satoru Gojo, hikayedeki en güçlü büyücü olarak açıkça işaretlendi. Doğuştan gelen Sınırsız tekniğini Gojo klanından ve ayrıca onu neredeyse yenilmez bir savaşçı yapan Altı Göz'ün nadir gücünden miras aldı. Hiçbir düşman veya meslektaşı Gojo'nun doğuştan gelen gücünün yanına yaklaşamaz. Her biri kendi çapında müthiş olan Özel Seviye Büyücü arkadaşları bile onunla kıyaslanamaz.


Bu nedenle Gojo'nun gücünü artırmak kolay bir iş değil. Jujutsu Büyücülerinin tümü, 4. Sınıftan başlayıp 1. Sınıfa kadar potansiyellerine göre derecelendirilir. Özel Derece, Yuji Itadori ortaya çıktığında bilinen yalnızca dört Özel Derece Büyücü ile bunun ötesindekilere atanır. Gojo, Özel Sınıf büyücü olarak derecelendirildi, ancak gerçekçi olmak gerekirse, bu sıralama bile Jujutsu Kaisen'deki en güçlü büyücü için çok düşük .


15 Şubat 2024'te Ajay Aravind tarafından güncellendi: JJK'deki her Jujutsu Büyücüsü, yeteneklerine göre kategorize edilmiştir ve başarıları ve yetenekleri, daha yüksek seviyelere ulaşmalarına yardımcı olabilir. Satoru Gojo'nun anlaşılmaz güçleri bir halefe ihtiyaç duyulmasını gerektirmiştir, özellikle de onun gibi biri gerçekten yenilmişse. Bu nedenle, bu makaleyi daha fazla bilgiyle güncelledik.


Jujutsu Kaisen'deki Özel Sınıf Büyücüler Kimlerdir?

Şu anda yalnızca dört Özel Dereceli büyücü varÖzel Sınıf Büyücü

Doğuştan Teknik

Yuki Tsukumo

Yıldız Öfkesi

Suguru Geto

Lanetli Ruh Manipülasyonu

Yuta Okkotsu

Kopyala

Satoru Gojo

Sınırsız

Özellikle 1. ve 2. Derecelerin ne kadar güçlü olduğu göz önüne alındığında, çok az kişiye Özel Derece büyücü olma onuru verilmiştir. Bu seviyeye ulaşmak için ölçülemez bir Lanetli Enerji rezervinin yanı sıra kırılmaz bir irade gerekir. Jujutsu Kaisen'de yalnızca dört resmi Özel Derece Büyücü olmasına rağmen , bazıları bariz nedenlerden dolayı Sukuna'yı da aynı kategoriye yerleştirir. Bununla birlikte, doğuştan gelen tekniklerin tümü anlayışın ötesindedir.Yuki'nin tekniği fiziğe meydan okuyor ve görünüşünü veya gerçek ağırlığını değiştirmeden kendisine herhangi bir miktarda sanal kütle uygulamasına olanak tanıyor. Disiplinli dövüş sanatları deneyimiyle birleştiğinde Mass, yıkıcı darbeler ve yıldırım hızıyla sonuçlanarak Yuki'yi serinin en güçlü fiziksel dövüşçüsü haline getiriyor. Muhtemelen Hanami, Dagon ve Jogo gibi kötü adamları yenebilen az sayıdaki kişiden biridir. Bununla birlikte Yuki, Pseudo-Geto ile savaşırken Choso'nun yardımına ihtiyaç duydu.


Geto, büyücülerin shikigamiyi kontrol ettiği gibi lanetli ruhları çağırmasına ve manipüle etmesine olanak tanıyan inanılmaz derecede nadir bir yetenek olan Lanetli Ruh Manipülasyonuna sahiptir. Bir laneti yendiğinde, onun gücünü emer ve rakibini şiddetli lanetli ruhlardan oluşan cephaneliğine ekler. Geto tükettiği her yeni lanetle birlikte, onların lanetli enerjisini de kazanır ve her zaferde onu daha da güçlendirir. Bu güç daha sonra Sezon 2'de açıklandığı gibi kötülük için kullanılacaktı.


Yuta Okkotsu ilk olarak Jujutsu Kaisen 0'da lanetli tekniğinden korkan ürkek bir çocuk olarak tanıtıldı , ancak artık gücü Gojo'dan sonra ikinci olan bir büyücüdür. Yuta'nın lanetli tekniği Rika'dır ve yüzüğü aracılığıyla birbirlerine bağlanırken, beş dakika boyunca Yuta sonsuz bir lanetli enerji kaynağından, lanetli teknik kullanımından ve Rika'nın tam tezahüründen yararlanır. Yuta, Rika ile birlikte diğer lanetli enerji kullanıcılarının tekniklerini başarıyla kopyalayabilir ve bu da onu yüzleşilmesi zor bir rakip haline getirir.


Satoru Gojo Diğer Özel Sınıf Büyücülerle KarşılaştırılamazYuki, Yuta ve Geto inanılmaz büyücüler olmasına rağmen Gojo'nun güç seviyesi onlarınkiyle kıyaslanamaz . O kadar korkutucu derecede güçlü ki, üç özel seviyeyi de kolaylıkla yenebilir ve onu mevcut güç ölçeğinin tamamen dışına çıkarabilir. Doğuştan gelen tekniği ona uzay üzerinde atomik düzeyde mutlak kontrol sağlıyor ve "Sonsuzluk" Sınırsız'ın en dikkate değer biçimidir. Bu, Gojo'nun kendisini tüm saldırıları durduran ve vurulmasını imkansız hale getiren görünmez bir bariyerle çevrelemesine olanak tanır. Sonsuzluk aktif olduğu sürece hiçbir rakibin şansı yoktur; bariyere yaklaşan her şey yavaşlar ve asla Gojo'ya ulaşamaz.


Ayrıca, esas olarak yaralanmaları iyileştirmek için kullanılan ancak saldırı amaçlı da kullanılabilen Cursed Technique Reversal, Reversed Limitless: Red'i kullanabilen birkaç büyücüden biridir. Bu, birisi Gojo'ya darbe indirmeyi başarsa bile kendisini kolaylıkla yenileyebileceği anlamına gelir. Güçlendirilmiş Sınırsız: Mavi, büyücünün ana saldırı saldırısıdır ve tekniğin lanetli enerji çıkışını mıknatıslanmış bir etkiyle artırır.


Doğrudan Blue'nun hedef aldığı herkes anında ezilecek; Gojo bunu aynı zamanda yüksek hızda hareket etmek veya kendisinden uzakta geniş bir çekim alanı oluşturmak için lanetli enerjiyi toplamak için de kullanabilir. Gojo, Mavi ve Kırmızıyı birleştirerek Sınırsız'ın gelişmiş bir biçimi olan İçi Boş Tekniği: Mor'u kullanır. Bu, hedefi gerçekliğin tamamen dışına çıkarabilen ve çarptığı her şeyi anında silebilen bir kütle oluşturmak için her iki sonsuzluğu birleştirir.


Gojo'nun Etki Alanı Genişletme: Sınırsız Void de oldukça güçlüdür. Zaferi kazanmadan önce onu yalnızca 0,2 saniye boyunca etkinleştirmesi gerekiyor ve hayal edilemeyecek miktardaki lanetli enerjisi, alanı günde birden çok kez kullanmasına olanak tanıyor. Birkaç saniye içinde hedef, sonsuz bilgi ve uyaran akışından o kadar etkilenir ki hareket edemez hale gelir ve Gojo'nun kazanmasını sağlar. Olağanüstü gücü, kullanıcıya Sınırsız inanılmaz algı ve doğuştan gelen tekniği tam olarak kullanma yeteneği veren Altı Göz tekniği ile artırılmıştır.


Jujutsu Kaisen'in yaşayan en güçlü büyücülerden biri olan en güçlü düşmanı Pseudo-Geto (Kenjaku) bile Gojo'yu yenme şansının olmayacağını biliyordu . Büyük planının birinci adımının, Gojo yoldan çekilene kadar erişilemez kalacağını belirtti; Gojo'yu öldüremeyeceğini anlayan Kenjaku, onu bunun yerine Hapishane Bölgesi'ne hapsetti . Gojo kelimenin tam anlamıyla bu seviyedeki güce sahip olan tek kişidir; diğer bir deyişle, üç Özel Derece büyücü ve bir Satoru Gojo vardır.


Gojo'nun Gücünü Kim Aşabilir?

JJK'de İki Olası Kişi Var


Yuta Okkotsu'nun Yetenekleri

Yuji Itadori'nin Yetenekleri

Yüce Lanetli Enerji

Silahsız Savaş Ustalığı

Rika

Iraksak Yumruk

Otantik Karşılıklı Sevgi

Olağanüstü Güç ve Dayanıklılık

Jujutsu Lisesi öğrencilerinin akıl hocası olan Gojo, onların neler yapabileceklerini ilk elden biliyor. Sakuna'nın lanetli parmağını yutmadan önce bile Yuji Itadori'nin sahip olduğu gücü açıkça tanıyabildi. Yuji okulda başarılı bir sporcuydu ve lanetli enerjiyi duymadan çok önce akranları arasında fiziksel gücünü kanıtlayan rekorlar kırmıştı. Sakuna'nın sahip olduğu doğal tehlikeye rağmen Yuji, Lanetler Kralı'nı kontrol etme konusunda neredeyse doğal olmayan bir yetenek sergiledi, onun gücüne karşı çıktı ve farkındalığını ve zihnini korudu.


Yuji'nin lanetli enerjiyi etkili bir şekilde kontrol etme yeteneği başından beri Gojo'yu şaşırttı ve o, uygun eğitimle Yuji'nin bir gün onu geçeceğini açıkça itiraf etti . Doğuştan bir tekniğe sahip olmamasına rağmen Yuji'nin lanetli enerjiyi manipüle etme yeteneği güçlü olduğu kadar kesindir. Aslında bunu Mahito ile yaptığı son dövüşte kanıtlıyor; Kara Yumruklar ve Iraksak Flaşlar o kadar güçlü ki kötü adam karşılık verme motivasyonunu bile kaybediyor. Anime standartlarına uygun olarak Yuji Itadori'nin Shonen kahraman düzeyindeki güce erişmesi çok uzun sürmeyecek.


JJK 0'ın kahramanı Yuta Okkotsu da dikkat çekici derecede güçlü bir büyücüdür. Bir süre için gücünün çoğunu çocukluğunda hayatını adadığı lanetli ruh Rika'dan almış gibi görünüyordu. Bununla birlikte, Rika serbest bırakıldıktan sonra bile Yuta'nın gücü inanılmaz olmaya devam ediyor çünkü o, Üç Büyük İntikamcı Ruh'tan biri olan Michizane Sugawara'nın soyundan geliyor. Aslında Gojo'nun lanetli enerji kapasitesi görünüşe göre Yuta'nın potansiyelinden daha az. Gojo, Yuta'nın gücünün potansiyel olarak kendisininkini aşabileceğini belirtti.


Yuji ve Yuta, Satoru Gojo'yu geride bırakacak başlıca adaylar olsa da üçüncü bir kişi daha vardır (Gojo tarafından da tanınır). Henüz üçüncü sınıf öğrencisi olmasına rağmen Kinji Hakari'nin benzersiz Kaba Lanetli Enerjisi, en zayıf saldırılarını tamamen yıkıcı bir şeye dönüştürüyor. Daha da önemlisi Yuta bile kendisinin genel olarak Hakari'den daha zayıf olduğundan şüpheleniyor. Kinji Hakari nihayet manga sayfasından ekrana adım attığında, anime hayranları büyük bir keyifle karşılaşacak.


Comments


bottom of page