top of page

Haydut Rehber | Haydut için En İyi D&D Özellikleri

D&D Rogue'lar, Haydutlar, fark edilmeden içeri girmek ve düşmanları gafil avlamak için ihtiyaç duydukları her şeyle inşa edilmiştir ve doğru beceriler onları daha da ölümcül hale getirir.Ne zaman Dungeons & Dragons ilk başladığı, sadece üç sınıfları vardı: Rogue , Fighter ve Sihirbazı ve oyun yılda gelişti şekilde bu özgün sınıfları var. Rogues, partinin en kurnaz ve çok yönlü karakteri olabilir, gölgelerin arasından sinsi sinsi sinsi sinsi tuzaklar kurar, grup onları harekete geçirmeden önce sinir bozucu tuzaklarla ilgilenir ve sanki hiç kilitlenmemişler gibi sandıkları ve kapıları açarlar.Rogue'un alt sınıfından bağımsız olarak, partilerinin geri kalanı için vazgeçilmez bir varlık olmak için ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeye sahip olacaklar. Bununla birlikte, bir Rogue'u daha da değerli kılan bazı yararlı özellikler vardır.


Skulker, Gizli Bir Rogue'u Daha Gizli Hale Getiriyor


Rogue sınıfının en önemli özelliklerinden biri, özellikle gölgelerden güçlü bir Sinsi Saldırı kurarken, fark edilmeden etrafta gizlice dolaşabilme yeteneğidir. İyi inşa edilmiş Rogue'lar tam da bunu yapacak becerilere sahiptir, ancak Skulker gibi bir başarı ile bu yeteneği en üst düzeye çıkarmak asla acı vermez. Skulkerlar, konu gölgeler arasında hareket etme konusunda uzmandır ve yalnızca hafifçe gizlenmiş olsalar bile saklanmaya çalışabilirler.


Skulker ayrıca, gizli bir Rogue'u, menzilli saldırılarından biri ters gider ve hedefi ıskalarsa, konumlarını açığa vurmaktan korur. Temel olarak gölgelerle bir olduklarından, loş ışıkta görüşe dayanan Algı kontrollerinde artık dezavantajları yoktur. Bir ön koşul olarak, Rogue's Dexterity en az 13 olmalıdır, bu da karakter baştan düzgün bir şekilde oluşturulmuşsa bir sorun olmamalıdır.


Slasher Feat, Bıçaklı Silah Saldırılarını Geliştiriyor


Pek çok Rogue, yakın muharebe durumlarında hançer kullanma yeteneklerine güveniyor ve Slasher ustalığı, bıçaklı saldırılarını büyük ölçüde destekliyor. Her şeyden önce, bu başarı, Rogue'un temel istatistiklerini (Dexterity) birer birer artırmasını sağlar ve DEX'leri zaten maksimuma ulaşmışsa, bunun yerine Mukavemet'i artırabilir. Stat artışına ek olarak, keskin hasar veren bir saldırı ile saldırırlarsa, düşmanın hızını tur başına bir kez 10 azaltabilirler.


Rogue, keskin bir saldırı ile bir yaratığa kritik bir vuruş yaparsa, o yaratık o kadar ağır bir şekilde yaralanır ki, saldırma yeteneği bozulur. Yaratık, Rogue'un bir sonraki turunun başlangıcına kadar tüm saldırı rulolarında dezavantaja sahiptir.


Zehirleyiciler Saldırılarına Ölümcül Hasar EkleyebilirRogues ve zehir el ele gidiyor gibi görünüyor, bu da Poisoner ustalığını almayı bir zorunluluk haline getiriyor. Rogue, Poisoner's Kit ile (zaten sahip olmadıklarını varsayarsak) ustalık kazanmakla kalmaz, aynı zamanda bir eylem yerine bonus eylemi kullanarak silahlarına ve mühimmatına zehir uygulayabilir. Bu, aynı turda ekstra hasar almak ve bir sonraki tura kadar bir düşmanı potansiyel olarak zehirlemek için yeni zehirlenmiş silahlarından hızlı bir şekilde yararlanabilecekleri anlamına gelir.


Bir Rogue'un cephaneliğine zehir hasarı eklemek, sinsi saldırı hasarı ile güzel bir şekilde birikiyor. Hedef, Anayasa kurtarma atışında başarısız olur ve zehirlenirse, tüm saldırı rulolarında ve yetenek kontrollerinde dezavantajı olur.


Rogues Için Diğer Faydalı Özellikler


Alert, Rogue'lar için harikadır, çünkü onlara Girişim Bonusuna ek bir +5 verir ve bu da onları potansiyel olarak Girişimin en üstüne koyar, böylece hiçbir şeyden şüphelenmeyen düşmanları yakalayabilirler. Rogue'un alt sınıfına bağlı olarak, Alert feat ile, bir sürpriz tur sırasında daha savaş başlamadan önce bir düşmanı kalıcı olarak ortadan kaldırabilirler . Alert Rogues da şaşıramaz ve saldırganlar, Rogue onları göremediğinde kendilerine yapılan saldırılarda avantaj elde edemezler.


Dual Wielder, bir Rogue'un kendilerini iki katına çıkarmasına izin verir ve her elinde bir hançer olması daha fazla hasar anlamına gelir. Ayrıca Zırh Sınıflarına ek bir +1 kazanabilirler ki bu asla kötü bir şey değildir. Son olarak Mobile, Rogue'un hareket hızını 10 arttırır ve tipik olarak ortaya çıkardığı dezavantajlardan kaçınmak için zorlu arazide atılma hareketini kullanabilirler. Yakın muharebe saldırısı ile bir düşmanı hedef alırken, saldırı ıskalamış olsa bile Rogue'a karşı fırsat saldırıları yapamazlar.

115 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page