top of page

Hangi Oyun Yapma Aracı Sizin İçin En Uygunu?

Piyasadaki tonlarca farklı video oyunu geliştirme aracı, yeni başlayanlar yapmak istedikleri oyun için hangisinin en iyisi olduğunu bilemeyebilir.Oyun geliştirme, muhtemelen ne kadar büyük ve göz korkutucu görünebileceğinden dolayı, girilmesi en zor hobilerden biridir. Kalkınan bağımsız oyun geliştiricileri sadece kodlamayı bilmek zorunda değil, aynı zamanda bir oyunun çalışması için gereken sanat, yazı, tasarım, dağıtım ve çok daha fazlası var. Neyse ki, bir video oyununu gerçekten daha az bunaltıcı hissettirme sürecine yardımcı olan çok sayıda oyun yapma aracı ve açık kaynaklı motor var.Daha popüler seçeneklerden bazıları RPG Maker, GameMaker Studio, Unity ve Source Engine'dir. RPG Maker ve GameMaker Studio, oyun yapma sürecini basitleştiren motorlar etrafında oluşturulmuş araçlardır; Source ve Unity, diğerlerinden daha fazla kodlama bilgisi gerektirmelerine rağmen, birçok geliştiricinin öğreticiler yayınladığı, kullanımı kolay ücretsiz motorlardır. Bağımsız oyunlar yapmak isteyenler için , bu araçlardan hangisiyle başlamak en iyisidir?


GameMaker Studio


Game Maker, hareketli grafiklerle çalışan 2B oyunlar oluşturmakta en iyi sonucu veren oldukça çok yönlü bir araçtır. Oyuncuların kodlamayı tamamlamak için hızlı bir şekilde kullanabilecekleri çok sayıda hazır ayar seçeneği vardır, ancak GameMaker'da bulunan hazır kodla oynamak inanılmaz derecede kolaydır. Programın sürükle ve bırak arayüzü, yeni geliştiricilerin oyunlarının hangi yönlerinin neyi etkilediğini anlamalarını inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. GamerMaker'da Undertale ve Forager dahil olmak üzere özellikle dikkate değer bazı oyunlar yapılmıştır .


Kodlama, oyun geliştirmeyi öğrenmek için gerekli bir adım olsa da, birçok araç ve motor, kullanıcının kodlamayı öğrenmesine yardımcı olmadan elini tutmaya çalışır. GameMaker Studio, kullanıcıları rahatlık alanlarının dışına çıkmaya ve basit sürükle ve bırak özelliklerini aşmaya teşvik ederken, önceden kodlama deneyimi olmadan ayrılmak zor olabilir. Ayrıca, kullanıcıların oyunları için kendi sprite'larını yapmak için makul miktarda sanat deneyimine ihtiyaçları olacak.


RPG MakerRPG Maker, oyuncuların kendi RPG'lerini yapmalarına yardımcı olan uzun süredir devam eden bir dizi araç için bir başlıktır. En yeni sürüm RPG Maker MZ'dir, ancak çoğu kullanıcı yeni sürüm için daha fazla topluluk desteği gelene kadar RPG Maker MX'e bağlı kalmanızı önerir. RPG Maker'ın bu sürümlerinin her ikisi de benzer amaçlara sahiptir; bu, kullanıcılara minimum kodlama veya sanat bilgisi ile bir RPG oluşturmalarına yardımcı olan bir dizi önceden oluşturulmuş varlık ve gezinmesi kolay menüler sağlar.


RPG Maker, kullanıcıların oyun tasarımını öğrenmeye odaklanmasına yardımcı olabilecek çok sayıda hazır varlığa ve hazır koda sahiptir. RPG Maker'ın olanaklarını birlikte gelenin çok ötesine genişleten bir sürü topluluk yapımı eklenti bile var. Tek büyük dezavantajı, ücretsiz bir program olmaması ve özellikle topluluk yapımı eklentilerin çoğunun paraya mal olduğu düşünüldüğünde, alınmasının oldukça pahalı olmasıdır. RPG Maker'ın fiyatı, ne kadar kullanıcı dostu olabileceğine göre belirlenir.


Unity


Unity bazen motoru kullanan kötü yapılmış oyunların sayısı nedeniyle kötü bir üne sahip olsa da, Unity aslında inanılmaz derecede çok yönlüdür ve hemen hemen her tür oyun için yeteneklidir. Unity motorunun ne kadar çok yönlü olabileceğinin örnekleri olarak Everhood , Hearthstone ve Cuphead , Unity'de yapıldı. Bu çok yönlülüğün dezavantajı, ilk kez geliştiricilerin motordan biraz bunalmış olmalarıdır.


Neyse ki, birçok çevrimiçi eğitim, kullanıcıların Unity'nin arayüzünde gezinmesine ve programı nasıl çalıştıracağını yavaş yavaş öğrenmesine yardımcı olabilir. Bu eğitimlerin çoğu diğer topluluk üyeleri tarafından hazırlanmıştır, yani genellikle yeni kullanıcılar için mümkün olduğunca yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Unity'yi öğrenmek söz konusu olduğunda kesinlikle kavranacak çok şey var, ancak programa bağlı kalanların ellerinde inanılmaz derecede güçlü bir oyun geliştirme aracı olacak.


Source EngineValve'ın Kaynak Motoru, daha modern programlardan ve motorlardan yavaş yavaş kaldırılmaya başlamasına rağmen, erken oyun geliştiricileri için popüler bir seçimdir. Kaynak 2'nin herkese açık olduğu zamanlarda bile, Source'un bugün kullanılmaya devam etmesinin bir nedeni, kullanıcıların Kaynak ile çalışması için etrafta birçok aracın olmasıdır. Bunun da ötesinde , Source kullanan Half-Life 2 ve Garry's Mode gibi oyunlar çok açık ve üzerinde çalışmak kolaydır.


Source'un dezavantajları yaşıyla birlikte gelir. Source, çok kullanıcı dostu bir motor değildir ve bunun için uygun şekilde geliştirilmesi için birçok üçüncü taraf program gerektirir. Birçok yeni geliştiricinin Source kullandığı bir zaman olsa da, çoğu diğer seçeneklere geçti, bu da Source için topluluk desteğinin eksik olabileceği anlamına geliyor. Source, nasıl kullanılacağını zaten bilenler için iyi bir motordur, ancak ilk kez geliştiriciler için değil.


Hangi Araç En Iyisidir?


İlk kez geliştiriciler için en iyi araç GameMaker Studio'dur çünkü kullanıcı dostu olma ve yeni geliştiricilerin kodlama gibi şeyleri öğrenmesine yardımcı olma arasındaki en iyi dengedir. Unity gibi bir şey oyuncuların daha çeşitli oyunlar üzerinde çalışmasına izin verirken, GameMaker kullanıcıları sürükle ve bırak kodlamasıyla kolaylaştırarak yeni geliştiricilerin başlarken kendi hızlarında ilerlemelerine yardımcı olur.


RPG Maker, resmi ve topluluk yapımı özelliklerinin birçoğu programlamayı bilme ihtiyacının yerini alabileceğinden, oyun geliştirmenin iplerini öğrenmeyi gerçekten teşvik etmez. Ayrıca, RPG Maker, kullanıcıların içinde yapabilecekleriyle oldukça sınırlıdır. Unity ayrıca, çok sayıda çevrimiçi öğretici nedeniyle mükemmel bir ikinci seçimdir. Ayrıca Unity, biraz daha karmaşık olsa da GameMaker Studio'dan biraz daha çok yönlü olmayı başarıyor.

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page