top of page

Game Of Thrones Targaryenlerin Neden Ejderhaları Var, Açıklandı

Targaryen'lerin ejderhalarıyla ilişkisi yüzyıllar öncesine dayanıyor.Targaryenler, Game of Thrones'un en ikonik ve güçlü aileleri arasında yer alıyor ve ejderhaları güçlerinin anahtarıdır. Onlar, ejderhaları ve büyü konusundaki uzmanlıkları sayesinde Essos'ta gelişen eski bir uygarlık olan Valyrialıların doğrudan torunlarıdır. Valyrialılar Valyria'da yaşadılar ve On Dört Alev olarak bilinen volkanik bir bölgede ejderhaları keşfettiler. Ejderhaları evcilleştirmek ve kontrol etmek için büyücülük becerilerini kullandılar ve sonunda onları en büyük varlıkları haline getirdiler. Valyria, Kıyamet adı verilen yıkıcı bir felaket şehri yok edene ve birçok ejderhayı öldürene kadar dünyanın en güçlü imparatorluğu haline geldi.


Game of Thrones'ta Targaryenler , felaket sırasında Ejderha Kayası adasına taşındıkları için Kıyamet'ten mucizevi bir şekilde sağ kurtulan birkaç ejderha efendisi hanedanından biriydi. Targaryen'ler, Aegon Targaryen kız kardeşi eşleriyle birlikte yedi krallığı fethetmeye karar verene kadar bir asırdan fazla bir süre Ejderha Kayası'nda yaşadılar. Aegon'un fethi Westeros'taki tüm siyasi senaryoyu altüst etti ve Targaryen'lerin saltanatını resmen başlattı.


Targaryenler ve Ejderhalarla Olan Bağları Açıklandı


Targaryenler, ejderhalarıyla eğitim ve kontrolün ötesine geçen yakın bir bağ paylaşıyor. Targaryen'ler damarlarında ejderha kanının aktığına inanırlar, bu da onların ateş püskürten ejderhalarıyla eşleşen özellik ve niteliklere sahip olduklarını gösterir. Targareyenler ikonik gümüş saçları ve mor gözleriyle dikkat çekiyor ve soylarını korumak için ensest evlilik uygulamalarıyla ünlüler.


Targaryen'lerin ve ejderhaların paylaştığı yakın bağ, Targaryen'lerin vahşi canavarlarla iletişim kurmasına ve onları kontrol etmesine olanak sağladı. Targaryenler ayrıca ejderhalarıyla eski Yüksek Valyria dilini kullanarak konuşabiliyorlardı. Buna karşılık Ejderhalar da binicilerine karşı sadık ve saygılı davrandılar ve asıl binicileri ölene kadar başka kimsenin onlara binmesine izin vermezlerdi.


Targaryen'lerin ayrıca, yumurtadan çıkacağı ve sonunda çocukla bağ kuracağı umuduyla yeni doğan bebeklerinin beşiğine bir ejderha yumurtası koyma gibi eski bir geleneği vardı. Ancak bazı yumurtalar hiç yumurtadan çıkmadığı ve bazı Targaryen çocukları hiçbir zaman Ejderha Sürücüsü olamadığından bu gelenek her zaman meyvesini vermedi.


Ejderha

Binici

Renk

Takma ad

Balerion

Aegon I Targaryen

Siyah ve kırmızı

Kara Dehşet

Karax'lar

Aemon Targaryen, Daemon Targaryen

Kırmızı

Kan Ejderi

Meley'ler

Rhaenys Targaryen

Kırmızı ve Pembe

Kızıl Kraliçe

Tessarion

Daeron Targaryen

Mavi

Mavi Kraliçe

Vermithor

Jaehaerys I Targaryen, Hugh Hammer

Bronz ve sarı

Bronz Öfke

Valyria Ejderlordlarından Son Hayatta Kalanlar Kimlerdi?Targaryenler, Valyria Kıyameti'nden kaçan tek Valyria ailesi değildi . Hayatta kalan diğer aileler arasında sırasıyla Akıntıtaşı ve Pençe Adası adalarına yerleşen Velaryonlar ve Celtigarlar yer alıyor. Ancak bu ailelerin hiçbiri gerçek ejderha lordları değildi çünkü kendi ejderhaları yoktu. Velaryonlar ve Celtigarlar Targaryenlerin sadık müttefikleriydi ve onlarla düzenli olarak evlilikler yapılıyordu. Velaryon ve Celtigar ailesinin birçok üyesi, meşhur Ejderhaların Dansı sırasında ejderha binicisi olma fırsatına sahip oldu. Bu, o dönemde binicilerden daha fazla ejderhanın olması sayesinde mümkün oldu. Ejderhaların çok azı Targaryen'lerin kanını paylaşan yeni binicileri kabul etti.


Ne yazık ki Ejderhaların Dansı, birçok ejderhanın öldürülmesine yol açtığı için Targaryenler için büyük bir başarısızlık oldu . Ölümcül çatışmanın sonunda yalnızca dört ejderha hayatta kaldı. Dragonbane takma adıyla da bilinen son ejderha, Kral Aegon III'ün hükümdarlığı sırasında öldü. Targaryenlerin yüz yıldan fazla bir süredir ejderhaları yoktu ve Westeros'u yönetmek için yalnızca siyasi ve askeri güçlerine güvendiler.


Targaryenler Westeros'u Ejderhalarla Nasıl Fethetti ve Yönetti?Targaryenler, Aegon'un Fethi olarak bilinen bir olayda, Westeros'un her yerine saldırmak, fethetmek ve hükmetmek için Ejderhalarının tüm gücünü kullandılar. Fatih Aegon olarak da bilinen Aegon I, kızkardeşleri Rhaenys ve Visenya ile birlikte üç vahşi ejderhası olan Balerion, Meraxes ve Vhagar ile Westeros'u işgal etti. Oldukça zahmetsizce yedi krallıktan altısını dize getirdiler ve kendi yönetimleri altında birleştirdiler. Direnmeyi başaran tek krallık, daha sonra evlilik yoluyla krallığa katılan güneydeki Dorne krallığıydı.


Targaryenler ve ejderhaları Westeros halkında korku ve saygı uyandırdı. Ejderhaları kendi kanunlarını yürürlüğe koymak ve uygulamak, düşmanlarını öldürmek ve güçleriyle gösteriş yapmak için kullandılar. Targaryen'ler, ölen düşmanlarının kılıçlarını ejderha ateşiyle eriterek ikonik Demir Taht'ı inşa ettiler.


Targaryenler, yönetimleri sırasında isyanlar, isyanlar, salgın hastalıklar, savaşlar ve cinayetler dahil olmak üzere birçok olumsuzlukla karşı karşıya kaldı. Saltanatları sonunda Gaspçının Savaşı sırasında Robert Baratheon'un son Targaryen kralı Aerys II, diğer adıyla Deli Kral'ı öldürmesiyle sona erdi. Robert ayrıca Targaryen ailesinin tüm üyelerinin öldürülmesini emretti ve geriye sadece iki kişi hayatta kaldı: Viserys ve Daenerys.


Viserys ve Daenerys, Essos'a kaçtılar ve birkaç yıl sürgünde kaldılar; Daenerys, mucizevi bir şekilde üç ejderha yumurtasından çıktıktan sonra Ejderhaların Annesi oldu. Üç ejderhasına Drogon, Rhaegal ve Viserion adını verdi ve onları köleleri özgürleştirmek ve Westeros'u fethetmek için bir ordu kurmak için kullandı.

Sonunda Daenerys'in fethi trajik bir kadere ulaştı; Daenerys bir tirana dönüştü ve Drogon'u kullanarak neredeyse Kral Toprakları'nı yok etti ve binlerce masum vatandaşın katledilmesine yol açtı. Bu şaşırtıcı olayların ardından Jon Snow, Daenerys'in çılgınlığını kesin olarak durdurmak için isteksizce öldürür ve böylece Targaryen'lerin egemenliğine sonsuza kadar son verir. Daenerys Targaryen, Astapor'da bir köle tüccarıyla yaptığı konuşmada şunları söyledi:


'Bir ejderha köle değildir.'

Targaryen'ler ve ejderhaları, Game of Thrones destanının en ilgi çekici ve etkili unsurları arasında yer almayı sürdürüyor. Ateş ve kanla yürüdüler ve sonunda Westeros'un tarihini ve kaderini şekillendirdiler. Kökenleri, ilişkileri ve mirasları güç, büyü ve trajedi temalarını etkili bir şekilde yansıtıyor.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page