top of page

Game of Thrones: House Tarly, Açıklandı

Samwell Tarly bu asil hanedanı yönetmek için biçilmiş kaftan değildi ama siyahları giydiğinde tam olarak neyi kaybetti?Game of Thrones'ta aile her şeydir . Çoğu karakter doğdukları anda en muhtemel kaderlerini kazandı. Kralların babası krallar, şövalyelerin babası şövalyeler ve zavallı halkın babası daha çok aynısı. Bazıları üstün çalışma, iyi şans veya ani rekabet eksikliği sayesinde yükselebilir. Diğerleri, nadiren de olsa, olması gereken nedenlerden ötürü konumlarını kaybederler. Tarly Hanesi, Menzil'de bir güç koltuğu sağlıyor ancak hanenin patriği, varisini geleneksel olmayan yollarla seçiyordu.


Game of Thrones'un devasa oyuncu kadrosunda her karakter ön plana çıkmıyor . Starklar, Lannisterlar ve Baratheonlar saatlerce ekran başında olmanın tadını çıkarırken, daha az tanınan aileler ortaya çıkmakta zorlanıyor. Bu gerekli fedakarlık, serinin derinlerinde büyüleyici hikayeler gizliyor. Pek çok hayran, tanrılara kin beslemek için kale inşa eden adamı ya da deniz ejderhasını öldüren savaşçıyı asla bilemezdi.


Tarly Hanesi nasıl oluştu?Tarly Hanesi, Game of Thrones olaylarından 6.000 yıl önce, efsanevi Kahramanlar Çağı'nda ortaya çıktı . Ailenin soyunun izi bir düzineden fazla soylu soyu başlatan Garth Greenhand'e kadar uzanıyor. Greenhand , Westeros'a ayak basan ilk insandı . Kahramanlar Çağı'nda sıklıkla olduğu gibi hikayeler farklıdır, ancak o doğa ve doğurganlık üzerinde güce sahip bir tanrı olabilir. Birçoğu onun insanlığa çiftçiliği öğrettiğine inanıyor. Greenhand'in sayısız kadınla sayısız çocuğa babalık yaptığı ve bunların çoğunun asil soylar yaratmaya devam ettiği bildirildi. Gardener, Oakheart, Redwyne, Florent, Ball, Peake, Hightower, Fossoway, Bulwer, Crane, Beesbury, Rowan ve Tarly Haneleri, Garth Greenhand ile doğrudan bir genetik bağlantı olduğunu iddia ediyor. Hatta bazıları Stark Hanesi'nin Greenhand soyundan geldiğini iddia ediyor.


Tarly Hanesi soyunun izini Garth Greenhand'in ikiz oğullarına kadar sürer. Avcı Harlon ve Boynuzlu Herndon'un Menzil'deki Boynuz Tepesi'nde bir kale kurdukları söylenir. Birçok Tarly Hanesi imzası Harlon ve Herndon'a gönderme yapmaktadır. Afişleri yeşil zemin üzerinde bir avcıyı tasvir ediyor . Patriklerine Horn Tepesi Lordu denir. Tarly Hanesi'nin yeri, ormanın av partileri için avlarla dolup taştığı Boynuz Tepesi'nde kalıyor. Harlon ve Herndon uzun yaşamlarını anlatan bir efsaneyle tanınırlar. İkiz kardeşlerin Horn Hill'de bir orman cadısıyla ortak evliliğe girdiği söyleniyor. Güzel şifacı kadının, her dolunayda onunla seks yaptıkları sürece Harlon ve Herndon'un yaşlanmasını engellediği bildirildi. Bu düzenleme kardeşlere 100 yıldan fazla ek yaşam kazandırdı. Miraslarının bu yönü Tarly Hanesi'ne çok az rehberlik sağlıyor.


Tarly Hanesi'ni kim yönetiyor?Lord Randyll Tarly, Tarly Hanesi'nin şu anki reisi. Horn Tepesi Lordu olan Randyll, ailenin Valyria çeliğinden yapılmış büyük kılıcı Heartsbane'i kullanıyor. Randyll, Robert'ın İsyanı'na karşı savaştı ve Deli Kral adına zafer kazandığını iddia etti. Hükümdarı Mace Tyrell şanı kendisine aldı. Çoğu hayran, Randyll'ı en çok baba olarak yaşadığı başarısızlıklarla tanıyor. İlk oğlu Samwell Tarly'ydi. Randyll hiçbir şeye cesaret ve dövüş becerisi kadar saygı duymazdı. Sam yüzleşmekten nefret ediyordu ve zamanını ders çalışarak geçirmeyi tercih ediyordu. Randyll, oğlunun korkaklığını küçümsedi ve onu, çocuğu sertleştirmek için giderek daha saçma yöntemler denemeye sevk etti. Bir keresinde kendisini yaban öküzü kanına batırmak için büyücüler kiraladı ama hiçbir etki görmedi. Randyll'ın karısı ona Dickon adında ikinci bir oğul verdiğinde, Randyll küçük oğlana ilgi gösterdi. Randyll sonunda 15 yaşındaki Sam'e bir ültimatom verdi. Eğer Sam Gece Nöbetçileri'ne gitmeseydi Randyll onu öldürtecekti. Randyll, Horn Hill'in Lordu olmaya devam ediyor ve Dickon'u varis olarak seçiyor. Kevan Lannister Randyll'ı şöyle özetledi:


Asıl tehlike Tarly'dir. Dar bir adamdı ama sağlam iradeli ve kurnazdı ve Menzil'in övünebileceği kadar iyi bir askerdi.

Tarly Hanesi nerede duruyor?Tarly Hanesi'nin onuru eskidir ve toprakları zengindir. Paraları var, büyük bir orduları var ve komşularının saygısı var. Tarly Hanesi Menzil'deki en güçlü ailelerden biri olmaya devam ediyor. Boynuz Tepesi Lordları Tyrell Hanesi'ne hizmet eder, bu da onları Beş Kralın Savaşı'nda Lannister tarafına yerleştirir . Dizide hikayelerin çoğu atlanıyor ancak kitaplardaki varlıkları daha dikkat çekici. Randyll, sadakatinden dolayı Kral Tommen Baratheon'un yönetimi altında yargıç olarak bir pozisyon kazanır. Nihai kaderleri Tyrell Hanesi'ne bağlı görünüyor, ancak kitaplarda önemli bir düşüş tasvir edilmiyor.


Tarly Hanesi anlatıda küçük bir figür ama gücü oldukça büyük. Sam'in korkaklığı onu zengin topraklar üzerindeki hakimiyetini, güçlü bir orduyu ve lüks bir yaşamı kaybettirdi. Tarly Hanesi, Tyrell Hanesi'nin hizmetkarı olmaya devam etse de Yedi Krallık'taki diğer hanelerin saygısına sahiptirler . Kökenleri tuhaf ve büyülü olsa da Tarly Hanesi, askeri gücün dürüst bir şekilde uygulanmasıyla dikkat çekti. Sam bu fırsatı kaybetmiş olabilir ama muhtemelen Horn Hill'in sorumluluğunu üstlenmek istemezdi.


13 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page