top of page

Ethernet ile Oyun Oynamak vs. Wifi ile Oyun Oynamak

Oyuncular çevrimiçi oyunlara katılırken internete kablosuz olarak veya Ethernet üzerinden bağlanma seçeneğine sahiptir, ancak hangi yöntem daha iyi ve neden?  • İnternet bağlantısı ve oyun artık iç içe geçmiş durumdadır; çok oyunculu özellikler, DRM hizmetleri ve akış temel özelliklerdir.

  • Kablosuz oyun kolaylık ve hareket özgürlüğü sunar ancak sinyal kaybına, daha düşük hızlara ve daha uzun yükleme sürelerine neden olabilir.

  • Ethernet bağlantılı oyun, maksimum hız, kararlılık ve daha kolay tak ve çalıştır erişimi sağlar, ancak kablo yönetimi ve modem veya yönlendiriciye erişim gerektirir.


Video oyunlarının ciddi bir ev eğlencesi biçimine dönüşmeye başladığı zamanlarda şirketler, oyunculara en yeni oyunların keyfini çıkarmaları için mümkün olan en iyi donanımı sunmaya odaklanıyordu. Çevrimiçi oyun fikri, özellikle İnternet henüz emekleme aşamasındayken, radarda bile değildi. Günümüze hızla ilerlediğimizde internet bağlantısı, büyük ölçüde hem Ethernet kabloları hem de Wi-Fi aracılığıyla internetin geniş erişilebilirliği sayesinde oyunla el ele gidiyor gibi görünüyor.


Modern çağın oyuncuları, dünyanın her yerinden arkadaşlarıyla ve benzer düşüncelere sahip oyuncularla çok oyunculu oturumlara anında girme özgürlüğüne sahip. Amazon Luna ve Xbox Game Pass gibi hizmetler, oyunculara, indirmeye gerek kalmadan canlı olarak yayınlayabilecekleri devasa oynanabilir oyun kitaplıklarına erişim olanağı sağlıyor (bağlantıları bunu karşılayabildiği sürece). Ayrıca, tek oyunculu bir deneyim olsa bile, başlangıçta İnternet bağlantısı gerektiren oyunlar da vardır; bu, oyuncuların bu oyunlarda maceraya atılmak istemeleri durumunda istikrarlı bir bağlantıya ihtiyaç duyacakları anlamına gelir.


İnternet gerektiren oyunlar ne kadar popüler olmasa da ve nadir olsa da, gerçek şu ki, rekabetçi oyunlar oynamak isteyen çoğu oyuncunun mutlaka çevrimiçi oynayabilmesi gerekir. Oyuncular çevrimiçi oyunlarını kablosuz veya kablolu bağlantı üzerinden oynama seçeneğine sahiptir ancak hangi yöntemi kullanacaklarını seçmek her zaman net değildir. Burada kablosuz bağlantıların kablolu Ethernet oyunlarına göre avantaj ve dezavantajlarına ve uzun vadede hangisinin daha iyi olduğuna bir bakalım.


Kablosuz Faydaları


Kablosuz oyun için en büyük satış, hepsinin kablosuz yönleridir. Günümüzün konsolları ve dizüstü bilgisayarları, kablosuz bağlantılara anında erişime sahip olup, oyuncuların oyunlarını yanlarında taşımalarına ve kablosuz erişim noktasına erişimleri olduğu sürece çeşitli konumlardan oyun oynamalarına olanak tanıyor. Kablosuz oyun o kadar kullanışlı ki oyuncular, cihazlarına anında kablosuz erişim sağlayan ucuz USB konektörleri satın alarak tower bilgisayarlarını kablosuz özellikli cihazlara bile dönüştürebiliyorlar ve birçok modern anakart, yerleşik kablosuz antenlerle birlikte geliyor.


Kablosuz söz konusu olduğunda, akıllı cihazlarla ve diğer dekorlarla dolu eğlence merkezlerinde bile yeni konsolların kurulumu çocuk oyuncağıdır. Kablosuz bağlantıların rahatlığı, oyuncuların fark edeceği temel faydadır, ancak birkaç tane daha var. Büyük evlerde kablosuz bağlantılara sahip olmanın maliyeti daha azdır. Ethernet kabloları ücretsiz değildir ve kablosuz yönlendiriciler de maliyetli olsa da, kablolu oyuncuların ekstra uzun kablolara sahip olmak için biraz daha fazla para harcaması gerekecek. Evcil hayvanların, çocukların veya yaşlıların bulunduğu evlerde, yerdeki herhangi bir uzunluktaki kablolar ciddi bir takılma tehlikesi oluşturur. Dahası, kablolar çok çirkindir ve onları etrafta bulundurmaya gerçekten gerek yoktur. Tabii ki bir oyuncu Wi-Fi ile oyun oynamanın olumsuzluklarından kaçınmak istemiyorsa.


Ethernet'in AvantajlarıKablosuz bağlantının dezavantajlarına dalmadan önce, Ethernet bağlantılarını neyin mükemmel bir seçenek haline getirdiğine bir göz atalım. Ethernet bağlantılı oyun tartışmasız İnternet tabanlı oyunun kralıdır. Kablolu bağlantı esasen oyuncuların mümkün olan maksimum hıza erişmesini garanti ederek güncellemeleri, yeni oyunları indirmek ve diğer görevleri gerçekleştirmek için gereken süreyi kısaltır. Küçük evlerde yaşayan veya yönlendiricisine çok yakın oyun oynayan oyuncular için, yüksek güçlü bir kablosuz oyun yönlendiricisi yerine Ethernet kablosu kullanmak genellikle daha ucuzdur. Bunun nedeni çoğunlukla, kablosuz bir bağlantıdan Ethernet bağlantılı bir cihazla karşılaştırılabilecek bir hız elde etmenin mümkün olmasına rağmen, genellikle çok daha pahalı ekipman gerektirmesidir.


Kolayca mağlup edilemeyecek yüksek hızlı internet sağlamanın yanı sıra bu bağlantı aynı zamanda Wi-Fi paraziti, bağlantı kesintileri ve cihaz uyumluluğu gibi diğer birçok değişkenden de etkilenmez. Ethernet'lerini doğrudan modemlerine veya İnternet erişim noktalarına bağlayan oyuncular, uygun bir kabloya sahip oldukları sürece konsolları veya bilgisayarları için mümkün olan en iyi hızları elde edeceklerini her zaman garanti edebilirler.


Ethernet oldukça tak-çalıştır özelliklidir ve yönlendirici teknolojisi ilerlemeye devam ederken bile onu hem yeni hem de eski oyuncular için erişilebilir hale getirir. Oyunculara, cihazlarının Wi-Fi özellikli olduğundan emin olmak zorunda kalmadan istikrarlı bir İnternet bağlantısına erişim sağlamak, genellikle konsolun anında bağlanmasıyla sonuçlanan bir işlemdir.


Kablosuz DezavantajlarıOyun oynamak için hangi bağlantının kullanılacağına karar verirken kablosuz bağlantı seçmenin birkaç belirgin dezavantajı vardır. Birincisi, oyuncular düşmeler ve arızalar nedeniyle "bağlantılarını kaybetme" riskiyle karşı karşıyadır. Yeni nesil kablosuz cihazlar oldukça kararlı olmasına rağmen, sinyal kaybını tamamen önleyemiyorlar; bu da rekabetçi veya aksiyon dolu çok oyunculu bir oturumda diz boyu oyuncular için oldukça baş ağrısı yaratabilir. Sinyal kaybı birkaç saniye içinde bile gerçekleşebilir ve maç ortasında can sıkıcı bir gecikmeye yol açabilir.


Neyse ki çoğu cihazı bir Wi-Fi erişim noktasına bağlamak çok zor değil. Bununla birlikte, süreç kesinlikle bir Ethernet kablosundan daha fazla karmaşıktır. Oyuncuların, katılmak istedikleri ağ için doğru şifreye sahip olduklarından emin olmaları (eğer şifre korumalıysa) ve ardından konsol ayarlarına giderek cihazlarının Wi-Fi'yi "gördüğünden" emin olmaları gerekecek. Oyuncuların yeniden bağlanmaya çalışırken konsollarını veya yönlendiricilerini sıfırlamak zorunda kalması alışılmadık bir durum değil ki bu en hafif tabirle sinir bozucu.


Kablosuz Oyun oynamanın en büyük dezavantajı hız kaybıdır. Her zaman böyle olmasa da, cihaza bağlı olarak çoğu kablosuz bağlantı, Ethernet bağlantısının İnternet hızının çok altında bir hızda çalışır. Kablosuz olarak bağlanmayı tercih eden oyuncular yalnızca sinyal kaybı ve kesinti riskiyle karşı karşıya kalmaz, aynı zamanda oyun dosyalarını güncellerken ve indirirken gecikme, daha uzun yükleme süreleri ve daha düşük hızlarla da karşılaşabilirler. Oyuncular hızlarını artırabilirler (İnternet Servis Sağlayıcılarından kendilerine ne kadar tahsis edildiğine bağlı olarak), ancak bu genellikle daha iyi modemler, yönlendiriciler ve PC donanımı gibi daha pahalı ekipmanlar gerektirir. Konsol oyuncuları, her konsolda yerleşik olan bazı kablosuz anten ve konektörlerin sınırlamaları sayesinde, kablosuz bağlantıdan daha fazla hız elde etmekte zorlanacaklar.


Ethernet DezavantajlarıÇevrimiçi oyun oynarken en iyi hızları ve en istikrarlı bağlantıyı elde etme konusunda Ethernet (şu anda) kolaylıkla üstündür, ancak dezavantajları da vardır. Birincisi, oyuncuların doğrudan Ethernet üzerinden bağlanırken modeme veya yönlendiriciye erişmeleri gerekecek. Bu genellikle basit olsa da bazı konsol oyuncularının konfor alanının dışında olabilir. Ayrıca herkesin yönlendiricisine veya modemine tam erişimi yoktur, bu nedenle çevrimiçi olmak için ev sahibiyle koordinasyon kurmaları gerekebilir.

Oyuncular ayrıca, kullandıkları kablonun herhangi bir nedenle bozulması durumunda İnternet hızını, bağlantısını veya genel sinyali kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Ethernet kabloları rastgele arızaların kapsamı dışında değildir ve bazı kablolar kolaylıkla sıkışabilir veya bükülebilir, bu da dahili bileşenlerine zarar verebilir. Farklı türde Ethernet kabloları olduğundan ve bunların hepsi eşit olmadığından, bazı teknik bilgilerin yararlı olacağını tekrar belirtmek isteriz.


Ethernet bağlantılarını rahatsız eden en büyük sorun kablo yönetimidir. Oyuncuların Ethernet kablolarının cihazlarından modeme veya yönlendiriciye ulaşacak kadar uzun olduğundan emin olmaları gerekecek ve ayrıca Ethernet aracılığıyla bağlanmak istedikleri birden fazla PC veya konsol varsa birden fazla bağlantıya ihtiyaçları olacak. Bu, organizasyona ihtiyaç duyanlar veya belirli bir erişim noktasından çok uzak kurulumlara sahip olanlar için büyük bir baş ağrısı olabilir. Bu durum onları, kablolarını evlerinin içinden etkili bir şekilde geçirmek için daha fazla çaba harcamaya zorluyor ve bu da bazen duvarları ve diğer engelleri aşmayı gerektiriyor.


Daha önce de belirtildiği gibi, kablolar da takılıp düşme tehlikesi oluşturabilir ve uzadıkça pahalılaşacaktır. Bir oyuncunun ham kabloları nasıl soyacağını ve kıvıracağını bilmesi durumunda maliyetin bir kısmı azaltılabilir, ancak ekstra maliyeti tamamen aşmanın gerçekten bir yolu yoktur.


Oyun İçin Hangi Yöntem Daha İyi?Kablosuz oyun oynamak oyuncular için genellikle daha kolay olsa da, herhangi bir kabloyu yönlendirme veya cihazlarını bir İnternet Erişim Noktasına bağlama konusunda endişelenmeleri gerekmediğinden, mevcut nesil oyunlarda kablosuz üzerinden Ethernet önermemek zordur. Geliştiriciler, kablosuz özelliklerin yükseltilmesi konusunda çok ilerleme kaydediyor, ancak belirli bir sağlayıcıdan en yüksek İnternet hızını elde etme konusunda Ethernet hala kraldır. Çoğu oyuncu oyunlarını daha hızlı indirecek, lobilere daha hızlı erişecek ve kablolu bağlantı üzerinden oyun oynarken genel olarak daha iyi vakit geçirecek.


Ayrıca, daha fazla kablo uzunluğu için ekstra maliyetlere rağmen, en güçlü bağlantıyı isteyen veya yönlendiricilerinden ve modemlerinden çok uzakta oyun oynayan oyuncular, sonunda istediklerinden daha fazlasını ödeyecekler, dolayısıyla en iyi bağlantıyı elde edebilirler. olası. Elbette akıllı evlerde kullanışlı Wi-Fi ağ cihazları var , ancak bu cihazlarda bile kablosuz bağlantı kablolu ekipmanlarla rekabet edemiyor. Ethernet kabloları sayesinde oyuncuların hızları artırmaya yardımcı olacak pahalı kablosuz eklentiler konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz ve sinyal kaybı, ping sorunları veya diğer kablosuz merkezli sorunlar konusunda çok daha az risk vardır.


Cihazlarını bir Ethernet kablosu aracılığıyla bağlayabilen oyuncular, işleri kablosuz olarak çalıştırmak yerine kesinlikle buna öncelik vermeye çalışmalıdır; ancak bazı öğeler, oyun sırasında kablosuz bağlantıların kararlılığını ve hızını artırmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Kablo yönetimi konusunda endişe duyanlar, modern çağda işleri kolaylaştırabilecek bir dizi seçeneğe sahiptir; örneğin bir dizi uygulamada kullanılabilecek çeşitli kablo türleri ve hatta yıpranma ve yıpranma gibi genel sorunlardan korunan yükseltilmiş kablolar gibi. bükme.


Daha İyi Bir Oyun Yönlendiricisine Sahip Olmak Önemli mi?


Daha iyi veya daha yetenekli bir yönlendiriciye sahip olmak, oyun sırasında hem kablolu hem de kablosuz internet bağlantıları için neredeyse her zaman önemlidir. Bazı sektör profesyonelleri oyun yönlendiricilerini sıradan bir hile olarak görmezden gelse de, oyuncular için bazı durumlarda büyük fark yaratabilirler.


Çoğu oyun merkezli yönlendirici, oyun dışı alternatiflerinin daha iyi, daha güçlü versiyonları olma eğilimindedir. Ayrıca oyun VPN'leri için yerel destek ve gecikme veya gecikme sorunlarını ortadan kaldırmak ve azaltmak için daha iyi yönlendirme kümeleri de dahil olmak üzere çok sayıda performans artırıcı özellik sunarlar.


Daha yeni, daha yetenekli oyun yönlendiricileri kutudan Wi-Fi 6E veya Wi-Fi 7 sunarken, çoğu modern oyun konsolu da bu hıza yetişiyor. ASUS ROG Ally gibi konsollar zaten Wi-Fi 6E'yi ve onun daha düşük gecikme süresini ve daha yüksek bant genişliği tekliflerini destekliyor. Benzer şekilde, daha yeni oyun bilgisayarları, 2.5G Ethernet desteğine ek olarak, kutudan çıktığı gibi Wi-Fi 6E desteğine sahiptir, ancak çoğu, hızları kısıtlayan alt uç yönlendiriciler veya anahtarlar tarafından sınırlanmıştır.


Bu, oyun yönlendiricilerinin, oyuncuların internet bağlantı hızları veya gecikme sorunlarıyla ilgili sorunlarına tek çözüm olmasa da, daha sağlam yollar, Wi-Fi sinyalleri ve paketlerin daha iyi önceliklendirilmesiyle bu sorunlara en kolay çözümlerden bazılarını sundukları anlamına gelir. Oyuncuların rekabetçi veya gündelik çevrimiçi oyun oynarken olabildiğince iyi donanıma sahip olmalarını sağlamak amacıyla oyun hizmetleri için.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page