top of page

En İyi 10 Gizli Hayatta Kalma Oyunu

Bu oyunlar hayatta kalma ve gizliliği harika bir etkiyle birleştiriyor.  • Hayatta kalma oyunları genellikle gizliliği temel bir oyun mekaniği olarak içerir ve bu da gergin ve dehşet verici deneyimler sağlar.

  • Efendim, Avlanıyorsunuz ve Monstrum, benzersiz oyun deneyimleri ve prosedürel nesiller sunan gözden kaçan hayatta kalma oyunlarıdır.

  • Alien: Isolation ve Outlast gibi oyunlar büyük ölçüde gizliliğe dayanıyor ve dikkatli gezinme ve saklanma gerektiren yoğun korku deneyimleri yaratıyor.


Oyun dünyasının en popüler ve sürükleyici alt türlerinden biri hayatta kalma oyunudur . Çeşitli stilleri ve çeşitli mekaniği kapsayan hayatta kalma oyunları genellikle kendilerini alt edebilecek bir güce karşı çıkmak zorunda olan bir karakterin etrafında döner. Bu bir canavar, tehlikeli insan düşmanları veya doğanın kendisi olabilir.


Hayatta kalma oyunlarıyla sıklıkla el ele giden bir mekanizma gizliliktir. Onları hızla öldürebilecek engellere karşı ilerlerken gizlilik genellikle oyuncuların izleyebileceği en iyi yoldur. Birçok hayatta kalma oyunu, gizliliği oyunun temel bir parçası olarak entegre etmiştir. Bu, gergin, korkutucu ve oynaması çok eğlenceli olabilecek anlar yarattı.


10

Sir, You Are Being Hunted

Metaskor: 63Bu 2014 açık dünya gizli hayatta kalma oyunu, oyuncuların kendilerini öldürmeye çalışan Viktorya dönemi görünümlü robotlar tarafından avlanması etrafında dönüyor. Oyunun amacı kaçmak ve bunu yapmak için oyuncular parça ve yiyecek için adanın etrafındaki çeşitli binaları yağmalayabilirler.


Ada prosedürel olarak oluşturulmuştur ve her seferinde benzersiz oyunlara izin verir. Oyun karışık incelemelerle yayınlandı ve büyük ölçüde unutulmuş bir oyun haline geldi; Steam'deki incelemelerin çoğu çoğunlukla olumluydu. Efendim, Avlanıyorsunuz, oynayacak yeni bir oyun arayan gizlilik ve hayatta kalma oyunları hayranlarına hitap edecek.


9

Monstrum

Steam İncelemeleri: Çok Olumlu.


Bu 2015 hayatta kalma korku oyunu, oyuncuları terk edilmiş bir kargo gemisinin dar koridorlarına ve küçük kabinlerine bırakırken, şeytani bir canavar tarafından avlanıyorlar . Oyun, oyuncunun sınırlı sayıda eşyaya sahip olduğu ve yaratıktan kaçmak için gizliliğe güvenmesi gereken geleneksel bir hayatta kalma-korku oyunudur.


Monstrum, roguelite oyunlarında daha yaygın olarak bulunan mekaniklerle işleri değiştiriyor. Seviyeler prosedürel olarak oluşturulur ve daha fazla tekrar oynanabilirlik sağlar. Oyunda ayrıca kalıcı ölüm sistemi var; bu da herhangi bir ölümün oyuna sıfırdan başlamayı gerektireceği anlamına geliyor.


8

Gloomwood

Erken Erişim Steam İncelemeleri: Çok OlumluBu FPS gizli hayatta kalma korku oyunu, oyuncuları isimsiz bir doktor olarak oynayan Viktorya tarzı bir ortama getiriyor . Thief serisinden büyük ölçüde etkilenen Gloomwood , retro esintili diğer birçok oyuna çok iyi uyum sağlayan, eğlenceli ve sürükleyici bir gizlilik oyunudur.


Oyuncular Gloomwood oynarken , karşılaşacakları birçok düşmanı alt etmek için yakın dövüş ve ateşli silahların bir karışımını kullanarak esas olarak gizliliği kullanacaklar . Bunun da ötesinde, karakter için sınırlı miktarda depolama alanı olduğundan kaynakların yönetilmesi gerekecektir.


7

Alien Isolation

Metaskor: 79Yıllar boyunca ünlü korku serisine dayanan pek çok oyun ortaya çıktı, ancak hiçbiri orijinal filmin klostrofobik dehşetini Alien: Isolation gibi yeniden yaratmadı . Hayatta kalma-korku türünde bir klasik olan oyun, Alien öldürülemeyeceği için oyuncunun oyunun büyük çoğunluğunda gizlilik kullanmasını gerektirir.


Alien: Isolation , retro-fütüristik arka plandan ses efektlerine ve müziğe kadar Alien dünyasını mükemmel bir şekilde yeniden yarattı. 1979 klasiğinin hayranları için bu oyun, oyuncuları doğrudan ortamın içine çekiyor ve onlara bir Xenomorph tarafından avlanmanın nasıl bir şey olduğunu tattırıyor.


6

Outlast

Metaskor: 80Hayatta kalma-korku türünün bir başka klasiği olan Outlast , sıklıkla piyasadaki en korkunç oyunlardan biri olarak gösteriliyor. Outlast'ta oyuncular, gizemli bir akıl hastanesini araştırmak gibi korkunç bir karar veren araştırmacı gazeteci Miles'ın kontrolünü ele alıyor . Çok geçmeden binada psikotik katillerin yaşadığını keşfeder.


Oyuncunun oyunda hiçbir silahı yoktur ve yalnızca oyun dünyasında saklanarak ve gizlice hareket ederek hayatta kalabilir. Yardımcı olmak için oyuncu, karanlık yerlerde gezinmek için bir gece görüş kamerasıyla donatılmıştır. Outlast, ışıklar kapalı ve kulaklıklar açıkken tek başına oynanması en iyi olan gerilim dolu bir korku oyunudur.


5

Amnesia: Rebirth

Metaskor: 80Amnesia: The Dark Descent'in uzun zamandır beklenen devamı olan Rebirth , karanlık ve canavarlarla dolu korkunç bir dünyada doğmamış bebeğiyle birlikte hayatta kalmaya çalışan Tasi'nin hikayesini konu alıyor.


Amnesia: Rebirth, ilk oyundaki mekaniklerin çoğunu geri getirdi, atmosferi hızlandırdı ve aynı zamanda hikayeyi ve bilgiyi genişletti. Oyuncu karanlıkta çok uzun süre kaldığında aklını kaybeder ve oyun biter. Tasi'nin karakteri korkmuş ve yalnızdır ve yoluna çıkan canavarca engelleri aşmak için gizliliğe güvenmek zorundadır.


4

A Plague Tale: Innocence

Metaskor: 82Bu kasvetli gizlilik macera oyunu, oyuncuları 14. yüzyıl Fransa'sının vebayla dolu ortamına getiriyor. Oyun, küçük kardeşi Hugo'yu şiddetli şövalyelerden ve kuduz fare sürülerinden korumaya çalışan 15 yaşındaki Amicia'yı konu alıyor .


A Plague Tale: Innocence, karmaşık bulmacaları, gizlilik mekaniklerini ve güçlü hikaye anlatımını ilgi çekici bir oyun deneyiminde birleştiriyor. Oyun geri durmuyor ve oyuncuları dini bağnazlığın, savaşın ve salgının sert zeminine tamamen kaptırıyor. Oyuncular, hayatta kalma, korku ve gerçek tarihi olayların unsurlarını içeren dünyada hareket etmek için esas olarak gizliliği kullanacak.


3

Tomb Raider

Metaskor: 86Tomb Raider serisi hiçbir zaman bir hayatta kalma oyunu olarak görülmedi. Lara Croft, tüm düşman alaylarını alt eden ikonik, silahlı kadın kahramandır. Tomb Raider'ın (2013) piyasaya sürülmesiyle birlikte oyun, Lara'yı ilk kez kendi başına hayatta kalması gerektiğini bulan genç, deneyimsiz bir maceracı olarak tanıttı.


Tomb Raider , eşya yapımı ve gizlilik mekaniklerinden seriye bir hayatta kalma unsuru getirdi. Oyunun ilerleyen aşamalarında tanıdığımız Lara ortaya çıkmaya başlıyor, ancak çoğunlukla gizlilik, bu mükemmel yeniden tasavvuru oynamanın en iyi yoludur .


2

The Last Of Us 2

Metaskor: 93İlk bölümün devamı niteliğindeki The Last Of Us Part 2 , Ellie ve Joel'in ilk oyunun etkileriyle uğraşan hikayesini devam ettiriyor. Mükemmel gizlilik ve işçilik mekaniklerini geri getiren oyun, ilk oyunun hayranlarının en çok keyif alacağı gergin ve sürükleyici bir deneyim.


The Last Of Us Part 2 , karışık görüşlerle yayınlandı, esas olarak aynı anda hem yürek burkan hem de ilgi çekici olan ve oyuncuları rahatsız edici yerlere götüren anlatı etrafında dönüyordu. Trajedi, aksiyon ve korkuyu akıcı oyun mekaniğiyle harmanlayan oyun, türün başka bir klasiği yaratan ilk oyunun mükemmel devamıdır.


1

The Last Of Us

Metaskor: 95Oyun tarihinin en çok beğenilen oyunlarından biri olan The Last Of Us , oyuncuları harap olmuş bir Amerika boyunca kabus gibi ama çoğunlukla güzel bir kıyamet sonrası yolculuğa çıkardı. Joel ve Ellie karakterlerinin enfekte canavarlara ve tehlikeli insan çetelerine karşı hayatta kalma mücadelesini takip ediyoruz.


The Last Of Us korku, aksiyon ve gizliliğin mükemmel bir karışımıdır ve oyunculara her türlü engeli nasıl aşacaklarını seçme şansı verir. Çoğu durum eylemle kazanılabilse de gizlilik her zaman en etkili yöntemdir. Alanlarda ilerlemek için Joel'in duyularını, dikkat dağıtıcılarını ve sessizce alt etmelerini kullanıyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


bottom of page