top of page

Bilmeniz Gereken Kadın Anime Yönetmenleri

Kadın anime yönetmenlerinin sektördeki cinsiyetçiliğe karşı zorlu bir mücadelesi var, ancak daha fazlası ile harika işler ortaya çıkardılar.Anime endüstrisindeki kadınlar cinsiyetçilikle karşı karşıya. Bu kimse için sürpriz olmamalı. Güçlü kadın kahramanlarıyla tanınan Studio Ghibli'nin bir kadının yönetmen olabileceğinden emin olmadığını bilmek hayal kırıklığı yaratabilir. Ghibli yapımcısı Yoshiaki Nishimura, 2016 yılındaki bir röportajda kadın yönetmenler hakkında soru sorulduğunda, "Kadınlar daha gerçekçi olma eğilimindedir ve günlük yaşamlarını çok iyi yönetirler. Öte yandan erkekler daha idealist olma eğilimindedir ve fantastik filmlerin buna ihtiyacı vardır" dedi. idealist yaklaşım. Erkeklerin seçilmesinin tesadüf olduğunu düşünmüyorum.”Ne yazık ki Bay Nishimura için, anime endüstrisindeki kadınlar bugün onun yanıldığını kanıtlıyor. İster yıllardır bu işin içinde olsunlar, ister yeni başlamış olsunlar, kadın yönetmenler harika işler yaratıyorlar - oraya ulaşmak için geçmeleri gereken ekstra mücadele için daha da şaşırtıcı.


Bir kadın yönetmenin yolu, mevcut fırsatlar ve işyeri ortamları nedeniyle biraz farklılık gösterebilir. Kadın yönetmenler genellikle diğer yönetmenlerin altında yıllarca veya on yıllarca çalışırlar, hikaye taslağı hazırlarlar veya bireysel bölümleri yönetirler. Bu kadınların yollarının kesiştiği belirli projeler ve stüdyolar olma eğilimindedir; örneğin , çok sayıda kadın yönetmen, storyboard ve senarist bulunan Kyoto Animation gibi .


Bunun mükemmel bir örneği, K-On'u yöneten Naoko Yamada ! , A Silent Voice ve Liz and the Blue Bird, hepsi Kyoto Animasyonlu. Şimdi ise stüdyo Science SARU ile birlikte 2021 sonbahar animesi The Heike Story ile farklı bir tarz deniyor. Bu gösteri, bir müzisyen olarak seyahat eden ve geleceği görme yeteneğine sahip kör kız Biwa'nın tanık olduğu savaşı konu alıyor. Yamada üretilen stüdyo ile bu başarısını görmek heyecan verici olacak Devilman sulugözlü ve Eizouken ile karışıklık etmeyin .


Yamada peş peşe birkaç yönetmenlik fırsatı yakalamış olsa da, durum her zaman böyle değildir. Sayo Yamamoto , 2008'de Michiko ve Hatchin'i yönetmeden önce birçok projede storyboarder ve yönetmen yardımcısı olarak yıllarca şansını bekledi . Ancak, Yamamoto'nun bir yönetmen olarak ana akım çıkışını 2016'da Yuri'nin galası ile yaptığı düşünülebilir !!! on Ice , son derece popüler spor animesi.


Gösteri gerçek bir tutku projesiydi ve gerçekleşmesi yıllar aldı. Yamamoto ilk olarak kısa film Sonsuz Gece'ye artistik patinaj hakkında nasıl bir gösteri yaratabileceğini göstermek için 2015 Japonya Animatör Fuarı'na girdi , ancak gösterinin geç zaman aralığı göz önüne alındığında, gösterinin olası başarısı hakkında hala çok fazla tereddüt var gibi görünüyordu. normalde çok fazla izleyici toplamazdı.Projeler arasındaki bu bekleyiş, kadın yönetmenler için yeni bir şey değil. Rie Matsumoto, Studio Bones'un PreCure'dan neredeyse mümkün olduğunca kaldırılmış korkunç shounen oyunu Blood Blockade Battlefront'u yönetebildiği 2015'ten yıllar önce PreCure serisinde yer aldı .


PreCure gibi tek bir gösteriye kendini adamış bu yönetmenler için yeni bir şey değil; bağlantılar kurmak ve değerli deneyimler kazanmak için iyi bir yöntemdir. Kotomi Deai, en çok Natsume's Book of Friends'in birden fazla sezonundaki çalışmasıyla tanınır . Ai Yoshimura , birçok sezon boyunca Gintama için bölüm yönetmenliği yaptı ve ayrıca Ao Haru Ride ve Cheer Danshi'yi yönetti. Noriko Takao, Saint Young Men'in arkasındaki yetenekti , ancak Idolm@ster serisinde birkaç farklı rolde kaldı. Kotomi Deai, Michiko ve Hatchin için Sayo Yamamoto altında storyboarder ve bölüm yönetmeni olarak çalışıyor yolları kesişen ve daha sonra baş yönetmen pozisyonu kazanmak için önceki deneyimlerini kullanan kadın yönetmenlerin mükemmel bir örneğidir.


Tabii ki, birdenbire ortaya çıkmış gibi görünen ve yeteneklerini gözden kaçırmayı imkansız kılan birkaç istisnai kadın yönetmen vakası da var. Atsuko Ishizuka, anime değil, müzik ve grafik tasarımla ilgileniyordu ve bu alanlarda çalışmak için okula gitti. Ancak, müziğe ayarlanmış kısa animasyon videoları anime endüstrisinin dikkatini çekti. Gravitasyon adlı videosu uluslararası bir film festivalinde gösterildi ve Madhouse stüdyosunun onunla bir teklifle iletişime geçmesine yol açtı.


2004 yılında, Ishizuka ilk profesyonel çalışması olan The Moon Waltz'ı yönetti . 2014'te No Game No Life da dahil olmak üzere Madhouse ile yönetmeye devam etti . En son anime dizisi, 2018'de yayınlanan Evrenden Daha Fazla A Place - bir zamanlar kendi keyfi için AMV'ler yapan biri için çok etkileyici bir kariyer yörüngesi.


Soubi Yamamoto, öncelikle yeni neslin hissini yakalayan bir dizi OVA ile sektörde kendine yer edinmiş bir başka genç yönetmen. Yamamoto, hayatı romantizmin ötesinde keşfeden LGBTQ ilişkilerini araştırıyor ve karakterlerinde genellikle izleyicilerin derinden ilişki kurabileceği depresyon ve endişe belirtileri var.Meganebu'yu yönetmenin dışında! 2013'te TOHO Animation ile birlikte Yamamoto, OVA'larını ve This Boy Caught a Merman , This Boy is a Professional Wizard ve This Boy Suffers from Crystallization dahil olmak üzere dizilerini yazıp yöneterek büyük ölçüde kendi rehberliğinde çalıştı . Son başlık, Yamamoto'nun anlattığı hikayelerin harika bir özetidir. Bu OVA'da liseli bir çocuk, stres altındayken kristalleşmeye başladığını fark eder, bu da yalnızca daha fazla kristalleşmeye yol açar. Stres ve kaygının bu ilginç ve ilişkilendirilebilir tasviri, akıl hastalığının mücadelesini ve buna karşı damgalamayı iletir. Soubi Yamamoto'nun bağımsız olarak çalışmaya devam edip etmeyeceğini veya yerleşik bir stüdyo ile yönetmenliğe başlamayı kabul edip etmeyeceğini zaman gösterecek.


Kadın yönetmenleri gelecekte neler bekliyor? Bu makaledeki yönetmenlerin birçoğunun yakında yayınlanması planlanan çalışmaları var. Ice Adolescence , Yuri'nin film arkadaşı !!! on Ice , önümüzdeki birkaç yıl içinde çıkacak ve Atsuko Ishizuka 2022 projesini yönetecek Goodbye, Don Glees! hakkında henüz çok az şey biliniyor. The Heike Story'den sonra , Naoko Yamada'nın Science SARU ile daha fazla çalışmaya mı karar verdiğini veya ortak olmak istediği başka bir stüdyosu olup olmadığını görmek ilginç olacak.


Blood Blockade Battlefront gibi başka bir gösteri için Rei Matsumoto'nun sandalyeye geri dönmesi harika olurdu ve Gintama'nın 2021'de sona ermesi, Ai Yoshimura'ya gelecekte yeni bir proje yönetme şansı verebilir. Atsuko Ishizuka, 2018'den beri bir anime yönetmedi, bu yüzden yönetmen olarak onunla bir anime duyurusunun yakında görünmesi mantıklı olur. Bu arada, Soubi Yamamoto kendi markasını oluşturmaya devam ederken kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir isim.İster endüstrinin gazileri, ister yeni gelenler olsun, tüm bu kadınlar harika animeleri yönetmek için gerekenlere sahip olduklarını kanıtladılar. Bu arada, bundan beş ya da on yıl sonra ilk yönetmenliklerini yapacak olan kadınlar, hikaye taslağı hazırlıyor ve bölüm yönetmenleri olarak çalışıyor, sektöre baş yönetmen olarak girmek için ihtiyaç duyacakları deneyim ve bağlantıları bir araya getiriyor.

4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page