top of page

Yalnızca Zorlu Hayranların Bildiği 10 Dragon Ball Sırları

Dragon Ball hayranları, en sevdikleri shonen animelerine eşlik eden bazı bilinmeyen ayrıntıları ve şaşırtıcı sırları öğrendiklerinde şok olacaklar.

Dragon Ball hayranları, serinin yüzlerce bölümünde en sevdikleri karakterlerin imza niteliğindeki saldırılarını, dönüşümlerini ve savaşlarını ezberlediler, ancak aynı zamanda sıradan izleyicilerin gözünden kaçan pek çok belirsiz bilgi de var. Serinin en büyük hayranlarını şaşırtacak ve memnun edecek gerçekten aydınlatıcı bazı Dragon Ball detayları var .


Geçtiğimiz kırk yılda Dragon Ball serisi birçok devam dizisi ve filmi, popüler video oyunları ve sayısız manga üretti. Piyasada bu kadar çok DB içeriği varken, Dragon Ball'un en derin sırlarını yalnızca en fanatik hayranların bilmesi mantıklı geliyor .


10

Süper Saiyan Tasarımı Tembellikten Tasarlandı

Dragon Ball'un imza unsurlarından biri , animenin karakterlerini benzeri görülmemiş boyutlara taşıyan fantastik Süper Saiyan dönüşümleridir. Yeni Super Saiyan formları daha fazla gücü memnuniyetle karşılıyor ancak aynı zamanda standart Saiyan'dan görsel farklılıklar da taşıyorlar. Super Saiyan'ların orijinal altın/sarı saçları ikonik hale geldi, ancak Akira Toriyama bu stilistik kararın nasıl tembelliğe dayandığı konusunda samimi davrandı.


Toriyama, Goku'nun siyah saçlarının tamamını sürekli mürekkeple boyamaktan yorulmuştu ve bu Süper Saiyan değişimi sorunu tamamen çözdü. Diğer saç renkleri yavaş yavaş Süper Saiyan yelpazesine girdi , ancak bu ilk karar daha sonraki aşamaların yolunu açıyor.


9

Akira Toriyama'nın Karısı Kamehameha'nın Geliştirilmesine Yardımcı Oldu


Akira Toriyama, Dragon Ball'un en büyük kararlarının çoğundan sorumludur , ancak ihtiyaç duyulduğunda yardım için arkadaşlarına ve sevdiklerine başvurmanın ötesinde değildir. Toriyama, Dragon Ball'un Usta Roshi'den Goku'ya aktarılacak özel bir enerji saldırısına sahip olmasını istediğini biliyordu ama adı ve ayrıntıları konusunda zorlanıyordu.


Toriyama'nın eşi Nachi Mikami (aynı zamanda bir manga sanatçısı), farklı Kamehameha adının yanı sıra o zamandan beri ikonik hale gelen el hareketleri ve pozu da ortaya çıkardı. Şimdi, 39 yıl sonra, karışımda 25'ten fazla Kamehameha çeşidi var.


8

Vegeta'nın Orijinal Dub Oyuncusu Ses Kopyalama-Vegeta'ya Geri Dönüyor


Dragon Ball, İngilizce dublajlar konusunda uzun bir yol kat etti ve artık Crunchyroll olan Funimation'ın geçmişine göz kırpabileceği bazı benzersiz durumlar yaşandı. Dragon Ball Super, Goten ve Trunks'un Copy-Vegeta olarak bilinen kötü bir Vegeta kopyasına karşı savaşması gereken kısa ve saçma bir hikayeye sahiptir.


Zeki izleyiciler, Copy-Vegeta'nın, Christopher Sabat'ın rolü devralmasından önce Vegeta'nın orijinal İngilizce seslendirme sanatçısı olan Brian Drummond tarafından seslendirildiğini fark edebilir. Bu kurgu, Sabat'ın karakterin her iki versiyonunu da seslendirmesinden çok daha ilginç.


7

Android 19 ve 20'nin Ana Androidler Olması Gerekiyordu


Dragon Ball Z, gelecekteki zaman çizelgesinde bu canavarlarla karşı karşıya kalan Future Trunks'ın başlangıçta alay ettiği korkunç bir Android istilasını içeriyor . Toriyama'nın orijinal planı, Android 19 ve 20'nin bu hikayenin ana kötü adamları olmasıydı ve aslında Toriyama'nın orijinal editörü Kazuhiko Torishima, daha ilgi çekici karakterlerde ısrar etti ve bunun sonucunda Android 16, 17 ve 18 ortaya çıktı.


Torishima ayrıca Toriyama'yı yalnızca Cell'i yaratmaya değil, aynı zamanda onu orijinal, daha böcekli tasarımlarının ötesine taşımaya itmekten de sorumludur. Android 19 ve 20 çok daha önemli olacaktı ve Torishima'nın katılımı olmasaydı seri bazı önemli karakterleri kaybedebilirdi.


6

Kenji Yamamoto'nun Müzikal Notası Tartışmalı Bir Şekilde Değiştirilmeliydi


Müzik , Dragon Ball'un kişiliğinde çok büyük bir rol oynuyor ve izleyiciler, sahnelerini yansıtan duygusal bağlantılar kuran belirli parçalarla gerçekten bağ kuruyor. Kenji Yamamoto, Dragon Ball Z Kai'nin skoru üzerinde özenli bir çalışma yaptı ancak TOEI, Yamamoto'nun bestelerinin büyük ölçüde çalıntı olduğunu öğrendiğinde kargaşa çıktı.


Yamamoto 2011 yılında kovuldu ve dizideki çalışmalarının yerini Dragon Ball Z: Battle of Gods'a başlayan Norihito Sumitomo aldı . Pek çok hayran hala Yamamoto'nun Shunsuke Kikuchi'nin Dragon Ball müziğini anımsatan müziğini tercih ediyor , ancak bu müziğin hâlâ mevcut olduğu bölümlerin kopyalarını bulmak giderek zorlaşıyor.


5

Dragon Ball GT'nin Shadow Dragon İsimleri Dub İçin Hazırlandı


Dragon Ball GT, seride hala kutuplaştırıcı bir bölüm, ancak izleyiciler büyük ölçüde animenin Shadow Dragon destanının Dragon Ball Super'de de yer almayacak bazı değerli fikirleri araştırdığı konusunda hemfikir . Goku, Vegeta ve Pan, bencil Dragon Ball dileklerinin tezahürü olan yedi Kötü Ejderhayla savaşmak zorundadır.


Uluslararası hayranlar muhtemelen bu Gölge Ejderhalarını Syn Shenron, Haze Shenron, Eis Shenron, Nautron Shenron, Rage Shenron, Oceanus Shenron ve Nuova Shenron olarak biliyorlar, ancak bu isimler aslında İngilizce dublaj için orijinaldir ve SHENRON'un kısaltması olması amaçlanmıştır. Dragon Ball GT'nin orijinal versiyonu Shadow Dragons'ın isimleriyle bu kadar yaratıcı değil.


4

Dragon Ball Z Kai Uluslararası Piyasalar Nedeniyle TamamlandıKlasik animenin HD olarak yeniden düzenlenmesi popüler bir hamle ve Dragon Ball Z Kai, Toriyama'nın orijinal mangasını takip etmeyi ve Dragon Ball Z'nin 291 bölümünden 100'den fazla bölümü ayıran her türlü orijinal anime içeriğini kaldırmayı tercih ediyor. Popüler inanışın aksine Dragon Ball Z Kai Japonya'da popüler değildi ve Cell Saga'nın sonunda bitmesi gerekiyordu.


Dragon Ball Z Kai: The Final Chapters'ta hikayenin tamamının bitmesinin tek nedeni uluslararası satışlar ve başka yerlerdeki başarıdır. Son Bölümler, Kai'ye 69 bölüm daha ekleyerek toplamda 167 bölüme çıkarıyor, ancak bu süre çok daha kısa olabilirdi.


3

Dragon Ball Z'nin Animesi Mali Nedenlerle Dragon Ball'dan Ayrı


Dragon Ball'un 153 bölümü ile Dragon Ball Z'nin başlangıcı arasında çok net bir sınır çizgisi var . Dragon Ball Z'de çok farklı bir enerji hakim oluyor . İlginç bir şekilde Toriyama'nın mangası Dragon Ball gibi 42 ciltten oluşuyor .


23. Dünya Dövüş Sanatları Turnuvası'nın ardından zaman atlamasının ardından serinin Dragon Ball Z olarak yeniden markalanması önerisinde bulunan kişi Toriyama'nın editörü Kazuhiko Torishima'ydı . Torishima, "yeni" bir serinin, Dragon Ball'un bir başka yay daha devam etmesi durumunda elde edeceğinden daha fazla para ve terfi alacağını biliyordu . Burada akılda finansal hedefler vardı ancak iki seriye ayrılmak her iki serinin de gelişmesine yardımcı oldu.


2

James Marsters Zamasu'yu Takma Adla SeslendiriyorCanlı aksiyon anime uyarlamalarının doğru şekilde yapılması hala zor ve Dragon Ball Evolution sıklıkla en berbat örneklerden biri olarak gösteriliyor. Evolution'da Kral Piccolo'yu oynayan James Marsters , oğlunun animeye olan ilgisinden dolayı bu rolü üstlenmekten bahsetti.


Benzersiz bir kurtuluş eylemiyle James Marsters, Dragon Ball Super'in en iyi kötü adamı Zamasu'nun İngilizce seslendirme sanatçısı olarak Dragon Ball serisine geri dönüyor. Marsters, Zamasu'yu David Gray takma adıyla seslendiriyor ancak bunun kendisi olduğunu ve seriye uygun davranmanın onun yolu olduğunu doğruladı.


1

Dragon Ball GT'nin Klip Gösterisi İlk Gösterimi Yalnızca Kuzey Amerika'da YayınlandıDragon Ball Z'nin devam serisi Dragon Ball GT , Dragon Ball Super ile karşılaştırıldığında son yıllarda yavaş yavaş yeniden değerlendirildi . Japon izleyicilerin Dragon Ball GT'de yaşadığı en büyük sorunlardan biri, olgun aksiyon yerine daha hafif maceraları tercih eden ilk Black Star Dragon Ball arkıydı.


Dragon Ball GT'nin İngilizce versiyonu , dublajlı seriye iyi bir başlangıç ​​yapmak için ilk 16 bölümü "A Grand Problem" adlı giriş niteliğinde bir klip şovunda yoğunlaştırıyor. “Kayıp Bölümler” ancak yıllar sonra düzgün bir şekilde kullanıma sunuldu.

Comments


bottom of page