top of page

Twitch 2 Yeni Modlama Özelliğini Ortaya Çıkarıyor

Twitch, yayıncı topluluğunu daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan canlı yayın platformu için moderatörlerin kullanabileceği iki yeni özelliği ortaya koyuyor.

Twitch , canlı yayıncı topluluğunu daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan iki denetleme özelliğini duyurdu. Bu iki özellik, yasaklı bir kullanıcının yorumlarını paylaşma yeteneği ve yayın platformunun mevcut özelliklerine entegre edilmiş mevcut "Mod Görünümü"nün yanı sıra yeni bir "kalkan modu"dur. Bu yeni Twitch araçları artık moderatörlerin deneyip deneyebilmesi için mevcut.


Twitch'in politikaları ve özellikleri, platformun ilk kez 2011'de piyasaya sürüldüğü zamandan çok farklı. Yalnızca 2023 yılında, platformun beta sürümündeki kısa ömürlü Topluluk Anları özelliği gibi yıl boyunca çok sayıda değişiklik yapıldı. Özellikle moderatörlere, engellenen Twitch kullanıcılarına yönelik yeni kısıtlamalar gibi bazı yeni şeyler de verildi . Engellemeler veya yasaklamalar genellikle kullanıcıların canlı yayın sırasındaki kaba davranışlarıyla başa çıkmak ve aynı zamanda yayıncının iyi niyetini ve topluluğunu korumak için kullanılır. Son zamanlarda Twitch, moderatörlerin sosyal medyada ve web sitesinde kullanabilecekleri iki yeni özelliği ayrıntılı olarak açıkladı.
Twitch'in sunduğu diğer bir özellik ise, ilk kez 2022'nin sonlarına doğru tanıtılan "Kalkan Modu"nu içeriyor. Bu mod artık mevcut "Mod Görünümü" moduna entegre edildi ve her iki özelliğin de aynı yerde olması sayesinde moderasyon daha kolay hale getirildi. . Kalkan Modu, hızlı bir şekilde etkinleştirilebilen güvenlik ayarlarını kişiselleştirebilen ve önceden ayarlayabilen, nefret dolu mesajların spam olarak gönderilmesini önleyen ve rahatsız edici tacizcileri anında yasaklayan bir araçtır. Kalkan modu aynı zamanda sohbet yoluyla da etkinleştirilebiliyor; bu, bir Twitch moderatörünün yayıncının sohbetine belirli bir komut göndererek bu modu etkinleştirebileceği ve ayrı bir komutla bu modu kapatabileceği anlamına geliyor.

İlk özelliğin uygulanması bazı kullanıcılardan karışık tepkiler aldı. Bazıları bunun Twitch'teki moderasyon uygulamalarının iyileştirilmesi için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu, bu bilginin bir moderatörün bireysel olarak bilgilendirilmesinden daha iyi bir şekilde sağlanması nedeniyle ortak yasaklamaların yapılmasını kolaylaştırdığını belirtiyor. Diğerleri ise bunun kötüye kullanılabileceğinden, yanlış anlaşılmalar nedeniyle kullanıcıların yasaklanabileceğinden ve kişi hakkında yanlış söylentiler yaymak için kullanılabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca bazıları, bu özelliğin kullanıldıkça geliştirilebileceğini, örneğin yasaklı Twitch kullanıcısının sohbet günlüklerinin paylaşılabileceğini umuyor.
12 görüntüleme0 yorum
bottom of page