top of page

Stellar Blade Nier'ini Giyiyor: Kolunda Otomata, Ruhsal İlhamlar

Stellar Blade, Nier: Automata ve Soulslike türü gibi oyunlardan açık bir şekilde ilham alıyor ancak bunların özelliklerini yeni ve ilginç şekillerde uyarlıyor.


  • Stellar Blade, benzer dünya ve hikaye unsurlarıyla Nier: Automata'ya saygı duruşunda bulunurken Souls benzeri oyun mekaniğini de bünyesinde barındırıyor.

  • Yönetmen Kim Hyung-Tae, Nier'in yönetmeni Yoko Taro'ya karşılıklı saygı göstererek Nier: Automata'nın temalarına ve estetiğine yeni bir bakış açısı sunuyor.

  • Stellar Blade, Nier: Automata temalarını Souls benzeri savaş mekanikleriyle harmanlayarak tanıdık ama benzersiz bir oyun deneyimi yaratıyor.
İşleri kendi yönüne çekmesine rağmen Stellar Blade'in geçmişin başarılı aksiyon RPG'lerinden büyük ilham aldığı açıktır . Türe aşina olan oyuncular, başından itibaren Stellar Blade'in dünyasının ve hikayesinin Nier: Automata'yı çok anımsattığını , oynanışının ise daha net Soulslike yaklaşımını benimsediğini muhtemelen fark edeceklerdir. Bu iki unsurun harmanlanması Stellar Blade'in lehine çalışıyor ve geliştirici Shift Up'ın geçmiş oyunların mirasına saygı göstermesine ve bunları benzersiz ve ilginç bir şekilde yinelemesine olanak tanıyor.


Stellar Blade'in yönetmeni Kim Hyung-Tae ile Nier: Automata'nın yönetmeni Yoko Taro arasında karşılıklı bir saygı havası var ; Taro yakın zamanda Stellar Blade'i övüyor ve hatta Nier: Automata'dan daha iyi olduğunu söylüyor . Bu , Stellar Blade'in , temalarını ve estetiğini yeni bir oyun tarzıyla yeniden bağlamsallaştırmak için Soulslikes'ın mevcut popülaritesinden de yararlanan Nier'e bir aşk mektubu olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor . Ancak Stellar Blade'in Soulslike öğelerini ve Nier: Automata öğelerini birleştirme şekli arasında , oyuncular için tanıdık ama canlandırıcı bir deneyim yaratan farklılıklar var.Stellar Blade, Nier'in Unsurlarını Nasıl Birleştiriyor: Otomata ve Ruh Benzeri OyunlarStellar Blade'in Dünyası Nier: Automata'dan İpuçları Alıyor


Stellar Blade dünyası, insanlığın Naytiba olarak bilinen yaratıklar tarafından Dünya'dan sürüldüğü ve onları uzay Kolonilerine zorladığı bir dünyadır. Kahraman Eve, hayatta kalanlar tarafından Naytiba ile savaşmak ve evlerini geri almak için Dünya'ya geri gönderilir ve burada insanlığın kalıntılarının Xion şehrinde hayatta kalma mücadelesi verdiğini görür. Bu öncül Nier: Automata'nınkine çok benziyor ve atmosferi, tıpkı Nier: Automata için olduğu gibi Stellar Blade'in dünyasının sakinleri için kasvetli, kıyamet sonrası bir tablo çizen parçalanmış şehirlerin fonuyla tamamlandı. Dünya'nın versiyonu.


Stellar Blade'e benzer şekilde Nier: Automata, Dünya'yı ele geçiren makinelerle savaşmak için insanlık tarafından gönderilen YoRHa'nın üç android üyesi olan 2B, 9S ve A2'nin hikayesini anlatıyor . Nier: Automata ve Stellar Blade, insanlığın istilacı bir tür tarafından yok edilmesinin ardından Dünya'yı geri alma konusunda benzer bir temayı paylaşsa da oyunlar, insanlığın düşüşünü çevreleyen ayrıntılar ve ilgili kahramanların ardındaki bilgiler açısından farklılık gösteriyor. Ancak Nier: Automata ve Stellar Blade hayranları, hikayeleri onları farklı yönlere götürse de muhtemelen 2B ve Eve gibi karakterler arasında paralellikler görecekler.


Stellar Blade'in Savaşı, Mekanikleri FromSoftware Soulslikes'tan ÇekiyorGörünüşte Stellar Blade, anlatısı ve dünya tasarımı açısından Nier: Automata'yı yansıtıyor gibi görünüyor , ancak dövüşü, Soulslike türünün birkaç temel mekaniğini benimseyerek onu bu oyundan ayırıyor. Başarısızlığın cezasında çok daha bağışlayıcı olduğu göz önüne alındığında, Stellar Blade geleneksel anlamda bir Souslike değildir . Bununla birlikte, Souls benzeri hayranlar, Stellar Blade'in savaş tasarımında, bir sendeleme ölçer, bir savuşturma mekaniği ve hassas saldırı ve kaçma zamanlamasına vurgu da dahil olmak üzere, türün diğer birçok ayırt edici özelliğinin yer aldığını muhtemelen fark edeceklerdir .


Stellar Blade'deki savuşturma mekaniği, FromSoftware'in Sekiro: Shadows Die Twice gibi bir oyundan çıkmış gibi görünüyor ve düşman saldırı modellerini öğrenmeye ve savuşturma penceresini tam olarak çivilemeye vurgu yapıyor. Stellar Blade'in Eve'in dinlenebileceği ve yeteneklerini geliştirebileceği kampları , oyunculara her köşede düşmanların gizlendiği tehlikeli bir dünyadan geçerken kontrol noktaları sunan Dark Souls serisinin Şenlik Ateşi sisteminin formülünü takip ediyor gibi görünüyor . Souls benzeri mekaniklerin temalarla ve Nier: Automata'dan ilham alan bir dünyayla karışımı, Stellar Blade'in her iki taraftaki hayranlara hitap etmesine yardımcı olurken aynı zamanda kendi başına ayakta duran uyumlu bir paket gibi hissettiriyor.


 

Staller Blade


Stellar Blade, Shift Up tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan bir aksiyon RPG oyunudur. Oyun, harap olmuş bir Dünya'yı Naytiba adlı işgalcilerden kurtarmaya çalışan kahraman Eve'i konu alıyor. PLATFORMLAR

PS5

PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ

26 Nisan 2024

GELİŞTİRİCİ(LER)

Vites büyütmek

YAYINCI(LAR)

Sony

TÜR(LER)

Aksiyon RPG


2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page