top of page

Stardew Valley 1.6'nın Yeni 'Ustalık Sistemi' Oyunun Kurallarını Değiştirecek

Stardew Valley'in son güncellemesinde tanıtılan yeni Ustalık Sistemi, oyuna hem yeni hem de geri dönen oyuncuların keyif alması gereken ekstra bir katman ekliyor.

Artık Stardew Valley için en son 1.6 güncellemesi yayınlandığı için , yeni Ustalık Sistemi önceki beceri sınırlarının ötesine geçerek ve tekrar oynanabilirlik ile çıtayı yükselterek gerçek bir oyun değiştirici olduğunu kanıtladı. Her ne kadar Stardew Valley, Harvest Moon gibi kült klasiklerin ilham verici manevi halefi olarak eleştirel beğeni toplamış ve önemli bir hayran kitlesi kazanmış olsa da , oyunun aldığı birkaç eleştiriden biri de sınırlı tekrar oynanma değeriydi. Ancak tekrar oynanabilirliğin sim oyunlarının temalarına ve anlatımlarına tam olarak uymayabileceği iddiası ortaya atılsa da, yeni Ustalık Sistemi geri dönen Stardew Valley oyuncularının umduğu cevap olabilir.1.6 güncellemesiyle Stardew Valley'e sunulan ekstra içeriğin yanı sıra , bu Ustalık Sistemi, her beceriyi maksimum onuncu seviyeye yükseltmiş olmasına rağmen oynamaya devam edenler için yeni ödüller sunuyor. Dahası, Ustalık puanlarına dayalı sistemin kullanımı kolaydır ve oyuncular beceri sınırına ulaştıklarında kolaylıkla erişilebilir olup, fazladan deneyimleri kullanılabilir Ustalık Puanlarına dönüştürmelerine olanak tanır. Oyuncuların özel avantajlar, öğeler ve diğer yararlı ödüllerden yararlanarak elde edeceği avantajlarla yeni sistem, ConcernedApe'in bir sonraki oyunu Haunted Chocolatier'in çıkışına kadar Stardew Valley hayranlarını yönlendirmek için yeterli olabilir .


Stardew Valley'in Ustalık Sistemi Oyunun Kurallarını Değiştiren Ödüller Sunuyor

Toplamda, Stardew Valley'in beş becerisinin her biri için kullanılabilecek Ustalık ödülleri vardır ve oyuncuların bireysel Ustalık için aldıkları öğeler veya avantajlar farklılık gösterse de, her biri için en az üç ödül garanti edilir. Stardew Valley oynarken birinin hangi yaklaşımı benimsediğine bağlı olarak oyuncular, sağladıkları faydalar nedeniyle belirli Ustalık ödüllerini diğerlerinden önce kullanmaya öncelik vermek isteyebilirler. Tam tablodaki bir veya iki örnek arasında, hızla zengin olan madenciler için mücevher içeren kayaların verim oranlarını artıran Madencilik Ustalığı yer alır; Çiftçilik Ustalığı ise oyuncuların besi hayvanı üretimlerini ikiye katlamak için Altın Hayvan Krakerlerini bulup kullanmalarına olanak tanır.

Beceri Ustalığı

Ustalık ödülleri

Dövüş

 • Bibloları yeniden şekillendirecek ve istatistiklerini rastgele hale getirecek bir Örs.

 • Çiftlikte kullanılabilecek bir Cüce Mini Ocak.

 • Biblolar için ekstra bir ekipman yuvasının kilidini açar.


Toplayıcılık

 • Özel bir ağaca dönüşen Mistik Ağaç Tohumu.

 • Hazine noktalarından oluşan bir yüzüğü çağırabilen bir Hazine Totemi.

 • Oyuncular üstün eşyalar için Altın Gizemli Kutuları bulabilirler.


Çiftçilik

 • Her türlü mahsulü hasat etmek ve saman toplamak için bir İridyum Tırpanı.

 • Her gün benzersiz bir kutsama verebilen bir Bereket Heykeli.

 • Oyuncular, hayvansal ürünleri ikiye katlamak için Altın Hayvan Krakerlerini bulabilirler .


Balık tutma

 • Aynı anda iki adede kadar bobber içeren Gelişmiş İridyum Çubuğu.

 • Mükemmel bir av için balığı üç katına çıkaran Mücadele Yemi.

 • Oyuncular Altın Balıkçılık Sandıklarıyla karşılaşabilirler.


madencilik

 • Her gün madencilikle ilgili iki güç veren Cüce Kral Heykeli.

 • Normal bir fırından daha verimli olan Ağır Fırın.

 • Mücevher taşıyan kayalar iki kat daha fazla mücevher üretecektir.


Stardew Valley'in Ustalık Sistemi Oyunculara Daha Fazla Yapacak Şey Veriyor


Stardew Valley'in herhangi bir becerisi için kasıtlı olarak 10. sıraya ulaşma ve bu Ustalık ödüllerini alma şeklindeki yeni hedefle birlikte , hem yeni hem de eski oyuncuların deneyimlerini maksimuma çıkarsalar bile devam etmek için bir nedenleri var. Mastery Systems ismine sadık kalarak, oyuncular yeni zirvelere ulaşabilir ve şu anda mevcut olabilecek en iyi öğeler ve avantajlarla Stardew Valley ustaları olabilirler. Dolayısıyla, oyuncular ister eski çiftliklerine dönüyor olsun, ister ConcernedApe'in isteğini yerine getirip Stardew Valley'i sıfırdan başlatıyor olsun, yeni Ustalık Sistemi, oyunun "sonunun" ötesinde yapılacak daha çok şey olacağı anlamına geliyor.

Ancak Stardew Valley'in Ustalık Sisteminin Dezavantajları Olabilir


Bununla birlikte, Ustalık Sistemi artık oyuncuları en yüksek beceri seviyelerine ulaştıklarında bile Stardew Valley'e bağlı kaldıkları için ödüllendiriyor olsa da, bu oyunun tekrar değeri için yalnızca kısmi bir düzeltme olabilir. Oyuncular Stardew Valley'in beş becerisinin her birinde ustalaşıp yeni ödülleri aldıktan sonra, ellerinde yine çalışacak başka bir şey kalmayabilir. Stardew Valley için gelecekte güncellemeler olmadığı sürece veya oyuncular günlük çiftçilik yaşamının sadeliğinden memnun olmadığı sürece, Ustalık Sistemi oyunun ömrünü yalnızca bir süre daha uzatmaya yardımcı olabilirComments