top of page

RimWorld: Baskıncılara Karşı Nasıl Savunma Yapılır?

Raiders'ın saldırıları herkesin gününü mahvedebilir ve bir koloninin çöküşüne neden olabilir. Baskıncılara karşı savunmak ve hayatta kalmaya devam etmek için bu ipuçlarını izleyin.Ludeon Studios'un sunduğu RimWorld, PC'de oldukça popüler olan ve yakın zamanda konsollara da çıkan bir koloni yönetimi stratejisi/hayatta kalma oyunudur. Oyuncuların açlıkla, yangınla, vahşi hayvan saldırılarıyla, hastalıklarla ve aceleyle bir araya getirilmiş ve bazı durumlarda motivasyonu şüpheli mürettebattan gelen tehditlerle karşı karşıya olduğu zorlu bir dünya var.


Özellikle oyunun erken ve orta bölümlerinde oyuncuların en büyük endişeleri arasında diğer grupların baskın şeklinde saldırıları yer alıyor. Bunlar oyunun ilk aşamalarında yalnızca hafif silahlı ve sayıları az olsa da, eğer hazırlıklı olmazsa oyuncu kısa sürede tüm kolonisini yok olmanın eşiğinde bulabilir ve bu da RimWorld'de akıncılara karşı savunmayı son derece önemli bir girişim haline getirir.


RimWorld'de Savunma Yapıları OluşturmakOyunun en başından itibaren oyuncuların inşaat açısından kum torbaları, barikatlar ve dikenli tuzaklar gibi çeşitli savunma seçenekleri vardır. Bunları inşa etmek için Mimar'ı seçin ve ardından koloni çevresinde inşa edilebilecek savunma yapılarının listesini açmak için Güvenlik sekmesini seçin.


Oyuncuların halihazırda yeterli miktarları yoksa ahşap ve metal gibi kaynaklara ulaşmak nispeten kolaydır (sadece ağaçları seçin ve "odun doğrayın" seçeneğini seçin, çelik kayalardan veya duvarlardaki birikintilerden çıkarılabilir).


RimWorld'deki üretim arayüzü, mümkünse eksik malzemeleri akıllıca alternatiflerle değiştirecektir. Eğer etrafta odun elde etmek için çok fazla ağaç yoksa, duvarlar ve savunmalar çelik, taş bloklar veya mevcut herhangi bir uygun malzeme ile inşa edilebilir. Sağ analog çubuğa tıklamak, kullanılacak alternatif kaynakların bir listesini getirecektir.


Dikenli tuzaklar, söz konusu karenin üzerinden geçen tek bir düşmanı yaralayacaktır, bu nedenle oyuncunun kendi kolonicileri ve hayvanları normal durumlarda bunlardan kaçınma eğiliminde olacağından, dar noktalarda ve kapı aralıklarında faydalı olabilir. Rakibin onları tetiklemek için o belirli alanda durması gerektiğinden kullanımı sınırlıdır.


Kum torbalarının yapımı için pamuktan veya deri gibi benzer malzemelerden yapılmış kumaşlar gerekir , bu nedenle ilk başta tabanı inşa ederken tipik bir tercih olmayabilir. İyi bir koruma sağlarlar ve düşmanları önemli ölçüde yavaşlatırlar, ancak görünüşleri çirkindir ve oyuncu aşırıya kaçarsa kolonicilerin yerin genel estetiği hakkında sızlanmalarına neden olur ve burayı bir hapishane kolonisi gibi gösterir.


Barikatlar , kolonistleri nispeten iyi bir siperden düşmanlara ateş edebilecekleri bir konumda saklamak için oldukça kullanışlıdır. Uzun süreli bir çatışmanın yaşanması ihtimaline karşı, üssün ön tarafına yakın bir yerde küçük bir barikatlı sığınak bölümü bulundurmaya değer. Bu, akıncılardan ya da vahşi yaşamdan gelecek bir saldırıyı bekleyen askere alınmış koloniciler için ideal bir yerleştirme noktasıdır.


Savunmacıları AtamaOyuncuların üssü kimin savunacağını fiziksel olarak seçmesine gerek olmamasına ve herhangi bir zamanda herhangi birinin askere alınabilmesine rağmen , koloninin güvenlik görevlileri veya askerleri olarak hareket edecek birkaç deneyimli hayatta kalan kişiyi akılda tutmakta fayda var.


Bu genellikle en iyi istatistiklere, silahlara ve zırha sahip iki veya üç kolonist olacaktır . Bu durumda oyuncular, kolonistin bilgi panelinde istatistikler altında belirtilen, en iyi atış istatistiklerine sahip iki kolonisti ve en iyi yakın dövüş yeteneğine sahip olanı aramalıdır.


Menzilli Silahları DonatınEn iyi atıcıların ve dövüşçülerin kim olduğu belirlendikten sonra bunların yaklaşan tehditlere karşı uygun şekilde donatılması gerekir. Atıcılarınızı seçin ve etrafta bulunan herhangi bir menzilli silahın üzerine gelin ve açılır menüden donatmayı seçin. Kolonist bunu herhangi bir çatışmada sınırsız cephaneyle kişisel silahı olarak kullanacak.


Oyunun başlarında oyuncular tabanca, otomatik tabanca, yay ve ok veya atılabilen cirit benzeri pila gibi "ateş eden" herhangi bir şeyi arıyorlardı. Koloni normalde işleri yoluna koymak için birkaç menzilli silahla başlayacak , bu yüzden yere bir göz atın ve etrafta herhangi bir şey olup olmadığına bakın. Kıtlık varsa, menzilli silahlar nispeten kolay bir şekilde üretilebilir.


RimWorld'de Menzilli Silahlar ÜretmekRimWorld'de atıcılar (veya keskin nişancılar) için silah hazırlamak oldukça basittir:


 • Sihrin gerçekleşeceği yerde bir nokta seçin. Temizlik ve ışık gibi şeyler yapım kalitesini ve süresini etkileyeceğinden, örneğin hayvan ağılının karanlık bir köşesini kullanmayın.

 • Mimar menüsünden üretim sekmesini seçin ve bir işçilik noktası arayın - yalnızca sömürgecilerin işlerini yapmaları için yerde çizilmiş küçük bir kare - süslü bir şey değil ve herhangi bir malzeme gerektirmez.

 • Üretim noktasını boş bir alana yerleştirin. Zeminin metal fayanslar, taş bloklar veya ahşap döşeme tahtaları ile kaplanması halinde genel temizlik ve iş kalitesi açısından bir avantaj sağlanacaktır.

 • Üretim noktasını seçin ve "Faturalar" menüsünü açın. Bunlar hastalardan çalışma masalarına kadar pek çok şeyin üzerinde bulunan son derece yararlı ve önemli menülerdir ancak kolayca gözden kaçabilir veya gözden kaçabilir. Buradan oyuncunun tamamlanmasını istediği tüm görevleri seçmek mümkündür; bu durumda silah gibi şeyler yapılabilir.

 • Bu menüden çeşitli basit yakın dövüş ve menzilli silahlar üretilebilir. Menzilli silahlar açısından ilk seçenekler şunlar olacaktır: sınırsız miktarda atılabilen veya oldukça etkili bir yakın dövüş silahı olarak kullanılabilen pila fırlatma mızrağı ; Çok yönlü ve hem avlanma hem de davetsiz misafirleri savuşturma için yararlı olan Yay ve muhtemelen seçilen oyun türü ve zorluğa bağlı olarak daha gelişmiş Nişancı Yayı .

 • Oluşturulacak silah sayısını seçin; örneğin 3 Yay, 1 Pila. Not : Diğer işçilik veya üretim tezgahlarında olduğu gibi burada da oyuncunun "Sonsuza kadar yap" seçeneğini seçebileceği ilginç bir seçenek vardır. Bu, kolonistlerin yapılan parçalarda herhangi bir sınırlama olmaksızın sürekli olarak bu göreve geri dönecekleri anlamına gelecektir. Örneğin, oyuncu bir tür seri üretim yapan kabile savaş fabrikası oluşturmak istiyorsa (ve neden olmasın), Nişancı Yayı gibi bir öğe üzerinde "Sonsuza Kadar Yap" seçeneğini seçerek bunu yapabilir. Elbette gerekli malzemelerin de dikkate alınması gerekecektir ancak bu özellikle kamp ateşleri, ocaklar ve kasap masaları gibi şeylerde kullanışlıdır.


Baskıncılara SaldırmakÇoğu zaman, oyuncunun seçtiği yer ve zamanda saldırganlarla öne çıkıp buluşmak en iyisidir. Bu normalde baskın ekibinin kolonicilere ve binalara saldırmasını beklemektense tercih edilir. Her halükarda, kurşunlar uçuşmaya başladığında durumla başa çıkmak için bir tür plan veya yöntemin uygulamaya konması gerekecektir.


Umuyoruz ki bu aşamaya gelindiğinde oyuncular, arkasına saklanacakları yerlerde dikkatlice barikatlar ve savunmalar inşa etmiş olacak, bir grup dayanıklı birey seçilip göreve hazır olacak ve silahlar doğru insanlar için hazırlanmış ve donatılmış olacak. Elbette RimWorld'de zamanlar genellikle zor geçiyor, bu yüzden durum her zaman böyle olmayabilir. Neyse ki bu yöntemler, iyi hazırlanmış olsun veya olmasın, hemen hemen her türlü çatışma durumunda kullanılabilir.


RimWorld Dövüş RehberiRimWorld'deki düşmanların çoğu, kahramanca olmayan bir şekilde ateş ederken, kaçma şeklindeki eski teknikle verimli bir şekilde başa çıkarılabilir. Ancak oyuncular için sık karşılaşılan sorunlardan biri, okçularının ve atıcılarının, sopa ve benzerlerini kullanan yakın dövüşçüler tarafından kovalanmasıdır. Oyuncu, onlarla uzaktan çatışmaya girmek ister, ancak düşmanın daha uygun bir silahı varken, çoğu zaman onları uzun yay ile vurmaya çalışan beceriksiz bir yakın dövüş savaşına zorlanır.


Herhangi bir RimWorld rakibine karşı üstünlük sağlamak için bu temel süreci izleyin :


 • Genel olarak düşmanın sayıca üstün olmaya çalışın, ancak genellikle oyuncular koloni kurduktan sonraki ilk birkaç yıl içinde çoğu tehdidin üstesinden gelmek için 2 veya 3 nişancı ve bir yakın dövüş savaşçısı göndermeyi düşünmelidir.

 • Sömürgecileri doğrudan kontrol altına almaları için görevlendirin . Taslakta hazırlanırken varsayılan olarak "hedefleri izleme" durumuna geçecekler. Doğrudan emir verilmese bile, menzillerine giren, hayvandan insana kadar algılanan her türlü tehdide ateş açacaklardır, bu da onu bu yöntem için özellikle yararlı kılmaktadır.

 • İşin püf noktası düşmanı çevrelemek veya en azından biraz farklı açılardan yaklaşmaktır. Kolonist ateş etmeye başladığında mesafenin nerede olacağını tartın ve onları bu menzile gönderin (düşmanın doğrudan yanına göndermek yerine)

 • Belirli bir tetikçi yakın dövüş düşmanı tarafından saldırıya uğruyorsa, askere alınırken sömürgeciyi güvenli bir mesafeye kaçmaya, ateş etmeye ve ardından tekrar kaçmaya yönlendirmek mümkündür. Kolonist seçiliyken haritanın herhangi bir yerinde X'e tıklamak onları o kareye gönderecek ve oradan otomatik olarak düşmana ateş edecekler. Özellikle tek bir sömürgecinin avlanırken başı belaya girerse faydalıdır

 • Etraftaki okçuları mesafeyi kapatmaları ve saldırganı kovalamaları için gönderin; saldırganla çatışmaya girmesi için yakın dövüşçüyü mücadeleye gönderin, oyuncunun kapana kısılmış okçusunun yaralanmadan güvenli bir mesafeye kaçmasına ve beceriksiz bir yumruk dövüşünden kaçınmasına olanak tanıyın. Yaralanmak kolonistleri sonunda ilaçla iyileştirilinceye kadar yavaşlatacaktır.

 • Oyuncunun savaşta yalnızca bir kolonisti varsa ve bir yakın dövüşçü veya vahşi hayvan tarafından sürekli olarak kovalanıyorsa, menzil avantajını kullanmak ve hedef arasında bir atış yapmak için yeterli mesafe koymak ve ardından hızla koşarak kaçmak en iyisidir. sömürgeciyle çatışmaya girip onu yaralama şansına sahip olmadan önce düşmandan uzun dikdörtgenler uzaktalar.


Mahkumların Alınması ve Savaş Takibi ProsedürüOrtalık yatıştığında ve şu anda hiç kimse vurulmadığında ya da dövülerek öldürülmediğinde, ideal olarak tüm akıncıların bilinçsizce ortalıkta yatması durumunda, aşağıdaki gibi temel bir prosedür izlenmelidir:


 • Herhangi bir yaralanma nedeniyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olmadıklarından emin olmak için bilgi panelindeki kolonicilerin sağlığını kontrol edin.

 • Yaralı takım arkadaşlarına müdahale etmeleri için sağlık görevlilerini gönderin , onları yerinde iyileştirin ve sarın. Bu seçenek seçilen herhangi bir karakterle kullanılabilir hale gelecektir. Alternatif olarak yaralı kolonisti güvenli bir tıbbi yatağa çıkarmak için menüden Rescue'yu seçin .

 • Yakalanabilecek yaralı düşmanların sağlığını kontrol edin. Kolonistlerde olduğu gibi, yaşamaları için yalnızca bir veya iki saat süre verilmişse, onlara hemen müdahale edilmelidir, çünkü bu durum hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

 • Temel tıbbi tedavi uygulandıktan sonra, yaralanmamış bir kolonisti seçin ve yaralı düşmanın üzerine gelip Tutuklama Girişimi'ni seçin. Bu onları hapse atılmak üzere paketleyecek ve daha sonra gerektiğinde işe alınacak veya ilgilenilecek.

 • Değerli eşyalarınızı kontrol edin ve başlarına tuhaf bir şey gelmeden veya açıklanamaz bir şekilde ortadan kaybolmadan önce onları saklayın. Bu, akıncıların silahlarını, uyuşturucularını, malzemelerini veya üzerlerinde bulunabilecek herhangi bir yüksek değerli eşyayı içerebilir; bunlar arasında, kararsızca soyulup koloninin kullanımına sunulabilecek zırh ve giysiler de olabilir. "Lekeli" kıyafet veya zırh giyen herhangi bir sömürgecinin ruh hali üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını unutmayın; yakın zamanda bir silahlı çatışmada ölen birinin cesedinden alınmış bir tişört giymekten özellikle memnun değiller. Onlar telaşlı bir grup.

16 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page