top of page

PS Plus Premium Daha Önce Yapılmayan Bir Şeyi Yapmanın Eşiğinde

Mart 2024'teki PS Plus Premium oyunlarından biri, hizmetin sevilen bir IP için daha önce yapılmamış bir şeyi başarmasına zemin hazırlıyor.Sony yakın zamanda toplamda 13 adet içeren yeni PS Plus Ekstra ve Premium oyun grubunu açıkladı . Her biri farklı nedenlerle öne çıkıyor ve çeşitli oyun hayranlarının ilgisini çekiyor. Bununla birlikte, bu PS Plus Premium oyunlarından biri , klasik bir serinin tamamını modern donanımda oynanabilirliğe yaklaştırması nedeniyle özellikle dikkat çekicidir.


PS Plus Ekstra aboneleri, 19 Mart'ta talep edebilecekleri kapsamlı bir oyun listesine sahipken, PS Plus Premium aboneleri altı oyuna ek olarak bu oyunları da talep edebilir: Cool Boarders, Gods Eater Burst, Jak and Daxter: The Lost Frontier, JoJos Bizarre Macera AllStar Battle R ve Phoenix Wright: As Avukat Üçlemesi . Her oyun kendi başına ilginç bir eklentidir ancak Jak and Daxter: The Lost Frontier, seriyi PS2 ile bir bütün haline getiriyor ve tüm Jak and Daxter serisinin ilk kez aynı donanımda oynanabilmesine zemin hazırlıyor.


Jak ve Daxter Oyunları PS2'de


Jak ve Daxter serisinin son yıllarda çok az ilgi gördüğü veya hiç ilgi görmediği bir sır değil . Bir Jak ve Daxter filminin üzerinde çalışıldığına dair söylentiler var , ancak her zaman çok sevilen bir oyunun IP'sinin bir film uyarlaması alacağına dair söylentiler varmış gibi geliyor. Yasal olsa bile her zaman ortaya çıkmazlar. Sonuç olarak son "sürüm", serideki ilk dört oyunun (Jak ve Daxter: The Precursor, Jak 2, Jak 3 ve Jak X: Combat Racing ) bağlantı noktalarını içeren 2017 paketi oldu. Bundan önce orijinal üçlemenin PS4 için 2012'de yeniden düzenlenmiş versiyonu vardı ve ondan önce de serinin son yepyeni sürümü vardı: 2009'da PS2 ve PSP'ye çıkan Jak and Daxter: The Lost Frontier . Yeni bir oyunun üzerinden 18 yıl geçti ve serinin başka bir oyun görmesi pek mümkün olmasa da, modern donanımda yeni bir hayat buluyor gibi görünüyor.


Serideki Her Jak ve Daxter Oyunu (Platformlar, Yayın Yılı)


  • Jak ve Daxter: Öncü Miras (PS2, 2001)

  • Yak 2 (PS2, 2003)

  • Jak 3 (PS2, 2004)

  • Jak X: Savaş Yarışı (PS2, 2005)

  • Daxter (PSP, 2006)

  • Jak ve Daxter: Kayıp Sınır (PS2/PSP, 2009)Paket sayesinde ilk dört oyunu PS4'te (ve dolayısıyla PS5'te) oynamak son yedi yıldır mümkün oldu. Ancak Jak and Daxter: The Lost Frontier , muhtemelen serideki diğer oyunlara göre daha az popüler olması nedeniyle daha önce modern donanımda oynanamıyordu. Başka bir deyişle, 2009'daki bir PS2, en yeni PS Plus Premium oyun serisinden önce PS4/PS5 kullanan birinin sahip olabileceğinden daha fazla Jak ve Daxter serisini oynayabilirdi. Artık PS Plus Premium sayesinde 6 oyundan 5'i modern donanımda oynanabiliyor; bu, serinin PS2 döneminden beri yapmadığı bir şey.


PS4/PS5'teki Tüm Jak ve Daxter Oyunları Boş Bir Rüya Olmayabilir


Ancak bununla bitmeyebilir. Pek çok hayran bir süredir PS Plus Premium'un Daxter'ı eklemesini istiyordu , çünkü bu sevilen IP'nin yanı sıra zamanın en iyi PSP oyunlarından biri de Daxter'dı. PS Plus Premium periyodik olarak PSP oyunları ekler ve bunlar belki de hizmetin yüz karası olsalar da, bunun eninde sonunda gerçekleşmesi muhtemeldir. PS Plus Premium'un Jak ve Daxter: The Lost Frontier'ı eklemesi sayesinde, Daxter'ın eklenmesi daha da muhtemel görünüyor - ve eğer gerçekleşirse, ilk kez birisi serinin tamamını aynı donanımda oynayabilir. Elbette PS2 döneminde bu mümkün değildi ve Daxter bir PSP oyunuydu .


Bu yıl da olabilir, gelecek yıl da olabilir, birkaç yıl da olabilir ama meşru bir şekilde gerçekleşecekmiş gibi geliyor. PS Plus Premium'un Jak ve Daxter: The Lost Frontier'ı eklemesi , görünüşte pek bir geleceği olmasa da serinin anısının onurlandırılmasına zemin hazırlıyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page