top of page

Pikachu'nun Hiç Siyah Kuyruğu Var mıydı - Yoksa Herkes Bunu Hayal Mi Etti?

1990'larda çocuk olan pek çok Pokémon hayranı, Pikachu'yu siyah kuyruklu olarak hatırlayarak büyüdü. İşte bunun için bazı olası açıklamalar.  • 90'larda pek çok çocuğun bu şekilde hatırlamasına rağmen, Pikachu'nun hiçbir zaman siyah uçlu bir kuyruğu olmadı.

  • Bu yanılgı, birçok insanın paylaştığı yanlış anılar olan Mandela etkisinden kaynaklanıyor olabilir.

  • Pokemon serisindeki diğer Pikachu taklitçileri, siyah kuyruklu Pichu da dahil olmak üzere klasik tasarımın çeşitli varyasyonlarına sahiptir ve bu da yanlış kanıya katkıda bulunur.


1990'ların sonlarından itibaren bütün bir nesil Pokémon ile büyüdü . Pek çok izleyicinin anime izleme, oyun oynama, kartları toplama ve çeşitli ürünlere sahip olma gibi güzel anıları vardır. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu yaş grubundaki hayranların önemli bir kısmı Pikachu'nun siyah uçlu bir kuyruğu olduğunu da açıkça hatırlıyor.


Açıkçası Pikachu'nun kuyruğunun ucu düz sarıdır. Buna rağmen 90'larda Pikachu'nun siyah uçlu kuyruğunu gördüklerini hatırladıklarına yemin edecek birçok çocuk var . Hatta bazıları kuyruğun neye benzediğini düşündüklerine dair Photoshop yaratımları ve hayran çizimleri bile yaptı. Bu sahte hafızanın pek çok olası nedeni ve onu besleyen franchise'a dahil olanlar var. Herkesin en sevdiği Elektrikli Fare'nin bu şekilde yanlış yorumlanmasına neyin yol açtığını daha iyi anlamak için , burada gerçeklere ve teorilere daha yakından bakalım.


Timothy Blake Donohoo tarafından 30 Ocak 2024'te güncellendi: Pokémon serisinde Pikachu'dan daha ikonik ve sevimli Cep Canavarı yoktur. Seriye çoğunlukla aşina olmayanlar bile yaratığın tasarımını tanıyor. Sonuç, Pikachu'nun görünüşüne ilişkin yanlış anlaşılmayı içeren ilginç bir "meme"dir. Ash'in Pikachu'sunun siyah kuyruklu olduğuna dair inanç, yanlış hatırlanan nostaljinin nihai örneğidir. Bu Pikachu Mandela etkisi, Pikachu'nun popüler kültür ve seri üzerindeki etkili mirasının yanı sıra, birçok kişinin çocukluk döneminde orijinal serinin ne kadar hayati önem taşıdığını anlatıyor.


Ash'in Pikachu'su Neye benziyor?Ash'in Pikachu'sunun görünümü çoğunlukla diğer erkek Pikachu'larla aynıdır: boncuklu siyah gözler; uzun, sivri, siyah uçlu kulaklar; yanaklarında yuvarlak, kırmızı keseler var. Sırtında iki kahverengi yatay şerit ve şimşek şeklindeki kuyruğunun kahverengi tabanı vardır. Geri kalan özellikleri bir fareye benzeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özelliklerden herhangi biri, insanları siyah uçlu bir kuyruk olduğuna inandıracak şekilde kandırılacaksa, bu, ona eşlik eden siyah uçlu kulaklar olmalıdır.


Zamanla ortadan kaybolan Pikachu özellikleri mutlaka vardır . Öncelikle, eskiden çok daha tombuldu. Ancak son nesillerde zayıfladı. Aynı zamanda beyaz bir namluya da sahipti, ancak bu, anime dışındaki ürünlerde daha belirgindi. Kuyruğu da bazı resimlerde daha ince ve daha sivri uçluydu. Ancak bu özelliklerin hiçbiri hayranları Pikachu'nun siyah kuyruğu olduğuna inandırmaz.


Ash'in Pikachu'sunun Hiç Siyah Kuyruğu Var mıydı?Aksine inanışlara rağmen Pikachu Mandela etkisi nedeniyle Pikachu'nun kuyruğu hiçbir zaman siyah olmadı. Arada bir kuyruğunda gölgeyle görülebiliyordu ama aslında hiçbir zaman siyah değildi. Tabanındaki kahverengi kısım dışında her zaman tamamen sarıydı. Bu inancın bir kısmı kuyruğun şimşek temasından kaynaklanıyor olabilir; bazı hayranlar neredeyse psikolojik olarak Pikachu'nun kuyruğunun siyah gölgelenmesini bekliyor.


Bunun tek gerçek istisnası Pikachu'nun Pichu olduğu dönemdi . Pichu'nun kuyruğu doğal olarak tamamen siyah olduğundan, şu anda Pikachu'nun kuyruğunun teknik olarak siyah olması gerekirdi. Ancak Pikachu, 2019'un sonlarında yayınlanmaya başlayacak olan Pokémon Journeys'e kadar Pichu olarak gösterilmemişti. Bu, modern yanlış anlamalara yol açsa bile, 90'lı yılların çocuklarının neden Pikachu'nun siyah kuyruğu olduğunu düşündüğünü açıklayamıyor.


Cosplay Pikachu'nun Siyah Kuyruğu Var mı?Cosplay Pikachu, 2014'teki Pokémon Omega Ruby ve Alpha Sapphire'de tanıtılan Pikachu'nun özel bir çeşididir . Tanıdık farenin bu versiyonu, Icicle Crash ve Flying Press gibi Pikachu'nun normalde öğrenemeyeceği benzersiz kıyafetlere ve hareketlere sahip dişi Pikachu'ydu. Oyunların yarışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmışlardır, muhtemelen bu nedenle diğer çekirdek seri oyunlarına aktarılamazlar.


Kıyafetler hariç, Cosplay Pikachu'nun kendisini diğer Pikachu'lardan ayıran benzersiz bir kuyruğu var. Diğer dişi Pikachu'ların kalp şeklindeki çentiğine sahiptir ancak aynı zamanda kendine özgü siyah bir ucu da vardır. Yine de bu Pikachu 2014 yılına kadar piyasaya çıkmadığı için 90'lı yılların çocuklarının yanlış anlamalarından da sorumlu olamaz. Bu, özellikle o dönemde internetin nispeten yetersiz olduğu göz önüne alındığında, siyah kuyruklu Pikachu'nun gizemini tespit etmeyi zorlaştırıyor.


Neden Pek Çok İnsan Pikachu'nun Siyah Kuyruğu Olduğunu Düşünüyor?Pikachu'nun varsayılan siyah kuyruğu genellikle Mandela etkisine atfedilir. Bu, birden fazla kişinin (hatta binlerce kişinin) geçmişte hiç gerçekleşmemiş bir olayı benzer şekilde hatırladığı bir olgudur. Bunu paylaşılan sahte bir anı olarak düşünün. Bunun popüler bir örneği , Star Wars: The Empire Strikes Back'de Darth Vader'ın "Luke, ben senin babanım" dediğine yanlış bir şekilde inanan insanlardır . Gerçekte asıl cümle "Hayır, ben senin babanım." Pikachu'nun siyah kuyruğu Mandela etkisinin olası bir sonucudur. Eğer bu teori doğruysa, o zaman yanlış anlamanın kolektif olarak pekiştirilmiş olması mümkün. Pikachu'nun siyah kuyruğu olduğunu düşünen bir çocuk, aynı yanılgıya kapılan bir arkadaşıyla olan şüphesini "doğrulamış" olabilir. Sonunda tüm insan grupları bunun doğru olduğuna ikna olacaktı.


Kavram yanılgısının bir diğer olası nedeni de markasız oyuncaklardır. Pokémon'un başarısından para kazanmak isteyen şirketler, ayrıntılara dikkat edilmemesi veya kalite kontrol eksikliği nedeniyle yanlış renk paletlerine sahip Pokémon benzeri oyuncaklar satabilir . Bu tür değişiklikler arasında mor Aerodactyl veya siyah kuyruklu Pikachu gibi bir şey yer alacak. Veya bu yanılgı Pikachu'nun Pokémon Red and Blue'daki sprite'ından da kaynaklanıyor olabilir . Bu oyunlarda Pikachu'nun, Raichu'nunkinden pek farklı olmayan, şimşek uçlu uzun, siyah bir kuyruğu vardı. Bu, yıllar sonra 90'ların çocukları tarafından siyah uçlu kuyruk olarak yanlış hatırlanabilirdi.


Pikachu'nun Mirası Sayısız Taklitlere İlham VerdiPokemon Serisindeki Pikachu TaklitçileriTürler

Tip(ler)

İlk Nesil

İlk Anime

Piçu

Elektrik

Nesil II

Bölüm 181, "Apple Şirketi"

artı

Elektrik

Nesil III

Bölüm 312, "Farklı Bir Misty Türü!"

Minun

Elektrik

Nesil III

Bölüm 312, "Farklı Bir Misty Türü!"

Pachirisu

Elektrik

Nesil IV

Bölüm 485, "İki Kez Vuruldum, Bir Kez Utangaç"

Emolga

Elektrik/Uçan

Nesil V

Bölüm 681, "Dayanılmaz Emolga!"

Dedenne

Elektrik/Peri

Nesil VI

Bölüm 802, "Hava Hareketliliği Savaşı!"

Togedemaru

Elektrik/Çelik

Nesil VII

Bölüm 940, "Alola'dan Yeni Maceraya!"

Morpeko

Elektrik/Karanlık

Nesil VIII

Bölüm 1,113, "Hıçkıran Hıçkırık!"

Pawmi

Elektrik

Nesil IX

Bölüm 1,234, "Her Şeyi Başlatan Kolye: İkinci Bölüm"

Pawmo

Elektrik/Dövüş

Nesil IX

Bölüm 1,242, "Nemona ve Brassius ve..."

Pawmot

Elektrik/Dövüş

Nesil IX

Türler

Pokémon, dış dünyanın ve popüler kültürün ötesinde, kendisi üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu , orijinal oyunlardan ve anime serilerinden bu yana çeşitli Pokémon nesillerinde görülebilir . Bunların her birinin kendi "Pikachu taklidi" vardı ve bunların hepsi klasik Pocket Monster tasarımının bazı varyasyonlarına sahipti. Bir kez daha, evrim öncesi Pichu'nun siyah bir kuyruğu bile vardı ve bu da "Pikachu Kara Kuyruk" yanılgısına katkıda bulunuyordu. Bu aynı zamanda inanılmaz derecede gür siyah kuyruğu olan daha sonraki bir Pokémon olan Emolga için de geçerli. Pokémon'un Pikachu Ailesi, "Eeveelutions" gibi resmi bir evrimsel çizgi değildir, ancak dikkat çekici bir tasarım tuhaflığıdır.


Serinin esasen bu yaratıklarla kendini taklit ettiğini görmek neredeyse tuhaf ama aynı zamanda mantıklı da. Bu canavarların hiçbiri Pikachu kadar ikonik veya popüler olmasa da, küçük çocukların ilgisini çeken sevimli kemirgenler olma konusunda benzer bir rol oynuyorlar. Benzer şekilde, açıkça Pikachu'nun kalıbına göre yapıldıkları için, Pikachu'nun evrimsel çizgisine herhangi bir ekleme yapmadan bu miras duygusunu sürdürebiliyorlar. Bu aynı zamanda temel tasarımla oynanabileceği anlamına gelir ve sonuçta aslında Pikachu olmayan bir "siyah kuyruklu Pikachu" ortaya çıkar. GameFreak'in hem animede hem de oyunlarda bir yandan Elektrikli Fare Pokémon'unu ortalıkta tutmak, bir yandan da her şeyi taze tutmak belki de yapabileceği en akıllıca şey .


Comments


bottom of page