top of page

Persona 3 Reload'un Tartarus'unun Arkasındaki Mitolojik Kökenler Açıklandı

Persona 3 Reload'un merkezi zindanı Tartarus, tematik ilhamlarının izini Yunan mitolojisindeki en önemli yerlerden birine kadar götürebilir.

Persona 3 Reload'un kaynak materyalini yeniden tasarlamasıyla ilgili en heyecan verici şeylerden biri, oyunun merkezi zindanı Tartarus'un aldığı yeni biçimleri görmek. Tartarus'un orijinal versiyonunda, katlar arasındaki görsel ayrımın olmaması ve oyunun tek merkezi zindanı olması nedeniyle tekrarlama sorunu olduğu düşünülebilir, ancak Persona 3 Reload , devasa kompleksteki her kat grubuna farklı bir tema vererek bu sorunu çözüyor. Ve Persona 4'ün TV Dünyası ve Persona 5'in birçok Sarayları gibi , Tartarus da Persona 3'ün anlatısında tematik olarak alakalı bir mekandır .

Persona serisindeki iki halefinden farklı olarak Persona 3 Reload , oyuncuların oyunun RPG tarzı zindanı olarak tekrar tekrar geri döndüğü tek bir ana konuma sahiptir. Tartarus ismi oyunculara tanıdık geliyorsa (özellikle God of War oyunlarının ilk üçlemesini deneyimlemiş olanlara ), bunun nedeni kökeninin Yunan mitolojisinden gelmesidir. Persona serisindeki neredeyse her adlandırma kuralı kasıtlıdır ve oyunun merkezi zindanının Tartarus olarak adlandırılması, konumun Yunan mitolojisindeki anlamı ve yeri göz önüne alındığında önemlidir.


Persona 3 Reload'un Tartarus'unun Mitolojik Arka Planı


Bazen "evrenin dibindeki hapishane" veya "bilinen dünyanın dibindeki yer" olarak anılan Tartarus, Yunan mitolojisinde genellikle yeraltı dünyasının en derin kısmı olarak anlaşılan yerdir. Elysium'un (ebedi cennet yeri) karşılığı olan Tartarus, kayıp ve asi ruhların sonunda dünya çapındaki devasa bir hapishanede sonsuza kadar cezaya çarptırıldıkları yerdir. Bazı mitolojik metinlerde Tartarus, ceza ve lanetin bu yönlerini kişileştiren, Dünya'nın kişileştirilmesi Gaea'nın Titanik karşılığı olarak hareket eden gerçek bir varlıktır.

Belki de en önemlisi Tartarus, Titanların Olimpos Dağı tanrılarına karşı uyguladıkları zulmün cezasının ebedi cezasını çekmek zorunda kaldıkları hapishanedir . Zeus ve diğer Olimposlular karşısında aldıkları yenilginin ardından Titanlar Tartarus'a atıldı. Esasında Tartarus, Yunan mitolojisinde yalnızca en kötü varlıklara ayrılmış bir hapishanedir.


UYARI Persona 3 Realod için SPOİLER

Tartarus'un Mitolojik Kökenlerini Persona 3 Reload'daki Bağlantısına Bağlamak

Oyunun zindanlarını birden fazla ayrı konuma bölmek yerine, Persona 3 Reload'un klasik RPG zindan taramalarının tamamı Tartarus'ta gerçekleşiyor. Gerçeklik ve rüyalar arasındaki çizginin bulanıklaştığı gizli pencere olan Karanlık Saat sırasında Persona 3 Reload'ın kahramanları , okullarının Gölgelerle dolu devasa bir zindana dönüşmesine tanık oluyor. Gekkoukan Lisesi'nin Tartarus'a dönüşmesi, kahramanların okuldaki hayatlarını nasıl gördüklerine dair akıllıca kullanılmış bir metafordur ve gerçek dünyadaki zamanlarını mitolojik cezalandırma yerindeki hayatla eşitler.

Bu tür metaforik karmaşıklık, Persona serisinin ilgili gerçek dünya konularından alınan alegorik referanslarla dolu olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor ; serinin genellikle birçok oyuncunun kişisel olarak karşılaşabileceği çok ilişkilendirilebilir mücadelelere değinmekten nasıl çekinmediği göz önüne alındığında bu da uygun. uğraşmak. Persona 3 Reload'daki ana zindanın ismine ve oyundaki diğer Yunan mitolojik figürü Nyx ile paylaştığı bağlantılara kadar her şey kasıtlıdır.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page