top of page

One Piece, Oda Luffy'yi Neden Bilerek Nerflediğini Açıkladı

Oda, çok güçlü olduğu için Luffy'yi sık sık kasıtlı olarak zayıflatmıştır.  • Luffy'nin dört denizin en zayıfından en güçlü korsanlardan biri olma yolculuğu, onun inanılmaz gelişimini ve kararlılığını gösteriyor.

  • Bir Yonko olarak Luffy, güçlü Şeytan Meyvesi yeteneği ve gelişmiş Haki formları sayesinde aşılmaz bir güce sahiptir.

  • Oda sık sık Luffy'nin engeller yaratma ve hikayedeki gerilimi sürdürme gücünü zayıflatıyor ve Luffy'nin ne kadar güçlü ve durdurulamaz hale geldiğini vurguluyor.


One Piece'in baş kahramanı Luffy her zaman Oda'nın en inanılmaz dövüşlerden bazılarını resmettiği inanılmaz derecede güçlü bir karakter olmuştur. Luffy aynı zamanda One Piece'te en çok dövüşen karakterdir ve sonuçta o One Piece'in yüzü olduğu için bu kesindir .


Bir korsan olarak yolculuğunun başlangıcı oldukça mütevaziyken, artık denizlerdeki en güçlü korsanlardan biri haline geldi. Aslında Luffy o kadar güçlü ki Oda, son zamanlarda çokça bahsettiği yayları uzatmak için ona sık sık engeller yaratmak zorunda kalıyor.


Luffy'nin Yonko'ya YolculuğuLuffy , One Piece dünyasının denizlerine yelken açmış en muhteşem korsanlardan biridir . Dört denizin en zayıfı olan Doğu Mavi'den, 17 yaşında bir korsan olma yolculuğuna çıktı. Luffy'nin büyük bir isim yapması uzun sürmedi. Aslına bakılırsa, çok kısa bir süre içinde Luffy, 30 milyon böğürtlen gibi çok yüksek bir ödülle doğunun en acımasız adamı haline geldi. Bu kısa sürede Alvida, Kaptan Kuro, Don Krieg ve tabii ki Grand Line'dan tecrübeli bir korsan olan Arlong gibi yetenekli kişileri alt etti. Bu kişilerin savaşta ona karşı kesinlikle hiçbir şansı yoktu ve hayranlar Luffy'nin bir sonraki adıma hazır olduğunu açıkça gördüler.


Luffy Grand Line'a girer girmez Shichibukai Timsah şeklinde bazı aksiliklerle karşılaştı. Hayranların Luffy'nin bu denizde işleri o kadar kolay bulamayacağını görmesi açıktı. Ancak sebat etti ve inanılmaz iradesiyle Crocodile'ı da alt etmeyi başardı. Daha sonra Enel gibi kendilerine Tanrı demeye cesaret eden kişilere karşı savaşmaya başladı ve onu da mağlup etti. Hatta CP9'u ve daha sonra Gecko Moria'da bir başka Shichibukai'yi bile ezdi. Luffy, serinin ilk yarısının sonuna kadar önemli ölçüde büyümeye devam etti; burada yenilgi üstüne yenilgiyle karşılaştı , bu da sonunda onu daha da güçlenmeye ve Haki öğrenmeye zorladı.


Luffy, 2 yıllık eğitimin ardından her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri döndü ve Dört İmparator olarak bilinen korsanların en güçlülerinin bulunduğu Yeni Dünya'ya doğru yola çıktı. Luffy, Korsanlar Kralı olmasının tek yolunun bu olduğu düşünüldüğünde, Dört İmparatoru devirmeyi kendine amaç edinmişti. Elbette onlardan aşağı olmasına rağmen onlarla savaşta yüzleşmekten çekinmemiştir ve bu kadar başarılı olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Her başarısızlıktan öğrenerek Luffy muazzam bir şekilde büyüdü ve güçlü bireyleri birbiri ardına alt etti. Dofflamingo'dan Katakuri'ye ve Kaido'nun kendisine. Luffy sonunda hepsini ezdi ve sonunda Denizlerin Yonko'larından biri oldu. Luffy'nin şu anda 3 milyar meyvelik bir ödülü var ve kendisini komik bir şekilde aynı konumda bulan Palyaço Buggy ile birlikte Dört İmparator'un en yenisi.


Luffy'nin Mevcut GücüBir Yonko olarak Luffy aşılmaz bir güce sahiptir. O, savaşta pek kimsenin karşı koyamayacağı bir korsandır ve bunun büyük bir kısmı onun inanılmaz derecede güçlü bir Şeytan Meyvesi yeteneğine sahip olmasından kaynaklanmaktadır . Bu Şeytan Meyvesi ilk başta o kadar da özel olmasa da, Luffy onun her yönünü öğrenmeyi başardı ve sonunda onu uyandırdı. Luffy'ye savaşta sınırsız özgürlük ve hayal edebileceği her şeyi yapma yeteneği veren şey, bu Şeytan Meyvesinin uyanışıdır.


Gerçekten Luffy'nin sahip olduğu tek kısıtlama hayal gücü ve tabii ki bu gücü devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu dayanıklılıktır. Luffy hala yeteneğinin bu yönünü öğrendiğinde, Gear 5 üzerindeki kontrolünün her geçen dövüşte arttığını görmek açıktır . Bununla birlikte, Luffy'nin elindeki tek koz Gear 5 değil. Aynı zamanda inanılmaz bir Haki kullanıcısıdır. Aslında Luffy, Haki'nin üç ileri formunun hepsine sahip olduğu bilinen iki kişiden yalnızca biridir. Luffy, Gözlem Haki'yle geleceği çok iyi görebiliyoruz.


İç hasara neden olmak için ileri seviye Silahlanma Haki'sini kullanabilir ve elbette saldırılarına Fatih Haki'sini de aşılayabilir. Luffy'nin Haki'sinin en yüksek seviyede eğitildiğini ve hala geliştirilebilecek noktalar olmasına rağmen onun bu konuda inanılmaz bir kontrole sahip olduğunu açıkça görüyoruz. Bu nedenle hayranlar, özellikle One Piece'in oyunun son aşamasında olması nedeniyle artık pek fazla kişinin onunla mücadele edemeyeceğini ve dövüşemeyeceğini açıkça görüyor .


Oda Nerfs Luffy NasılLuffy, One Piece'te o kadar güçlendi ki, düşmanlarını kolayca yenmemek için Oda'nın kendisinin de bazı adımlar atması gerekiyor. Oda, yaklaşık 12 yıl önce Luffy hakkında şunları söylemişti:


“Beni en çok Luffy rahatsız ediyor. Onu engellerle frenlemeliyim, yoksa yakında kötü adamı yenecek. Karakterlerim sanki kendi iradeleri varmış gibi davranıyorlar. Hikaye uğruna onları hareket etmeye zorladığımda izleyicilerim şikayet etti.”


Kendi sözlerine bakılırsa, 2012'de bile Oda, Luffy'nin o kadar güçlü olduğunu ve düşmanlarının onu savaşta alt edecek kadar güçlü olmadığını düşünüyordu. Bu nedenle Oda, düşmanların ve düşman grupların kendisine karşı bir şansa sahip olduğundan emin olmak için sıklıkla çeşitli zayıflatmalara güvenmek zorunda kaldı. Bu genellikle Luffy'ye getirilen bazı kısıtlamalar şeklinde oluyordu. Örneğin, Doflamingo'ya karşı mücadelede Luffy, Gear 4'e erişimi olsa bile dövüşün büyük çoğunluğunda İkinci Vites ve Üçüncü Vites'te dövüşmeye başvurdu. Dövüşü Gear 4 ile bitirebilecekken Oda bunu öyle yaptı. Gear 4'ün bitirici darbeden hemen önce bittiği. Bu onun yaydaki gerilimi artırmasına yardımcı oldu ve tabii ki her şeyi daha da yoğun hale getirdi.


Bu 2012 yılında da doğruydu ve Luffy'nin artık Deniz İmparatoru olduğu göz önüne alındığında, şimdi bile doğrudur. Bu durum One Piece'in Egghead Adası yayında açıkça görülmektedir . Luffy zaten burada Amiral Kizaru'ya karşı savaştı ve Oda bir kez daha Gear 5'in çok hızlı bitmesi şeklinde bir zayıflatma yarattı. Daha sonra Oda, Luffy'nin karnını doyurmasını sağladı ve ancak Egghead'in doruk savaşları başladığında geri döndü. Yayın başlarında Luffy, Seraphim'lere karşı Gear 4'ü kullanmaya başvurdu çünkü Gear 5'in gücünden yararlanmış olsaydı, dövüş uzun sürmezdi.


Luffy'nin zayıflatılması ve onu birçok yönden ana düşmandan uzaklaştıracak dolambaçlı yollara başvurması onun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Aslında o artık bir Yonko olduğuna göre hayranlar bunun daha sık gerçekleşmesini beklemeli. Oda, Luffy'nin çılgına dönmesine izin verirse karşılaştığı düşmanların büyük çoğunluğunu kolaylıkla yenebilir . Bu nedenle onu zayıflatmak ve yayların son patronlarından uzak tutmak, en azından çoğu zaman önemlidir.


One Piece Viz Media üzerinden okunabilir. Seri, Shonen Jump ve Manga Plus uygulaması üzerinden hayranlar tarafından resmi ve ücretsiz olarak okunabilecek. One Piece'in bir sonraki bölümü olan One Piece 1107'nin yayın tarihi 18 Şubat 2024 olarak belirlendi.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page