top of page

NVIDIA GeForce RTX 5090 Kurucu Sürümü Ayrıntıları Sızıntısı

Nvidia, yakında çıkacak olan GeForce RTX 50 serisi grafik kartlarını resmi olarak açıklamasa da bir kaynak, yakında çıkacak olan amiral gemisi GPU'su RTX 5090 Founders Edition'ın, RTX 4090 tarafından kullanılan üç PCIe yuvası yerine iki PCIe yuvası kullanabileceğini iddia etti. Sızıntı aynı zamanda öne sürülüyor. Nvidia RTX 5090'ın soğutma sistemi için yalnızca iki fan içerebileceği.

Blackwell kod adı altında, yakında çıkacak GeForce RTX 50 serisi GPU'lara ilişkin söylentiler sosyal medyada dolaşmaya devam etti. Teknoloji devi yeni nesil grafik kartları konusunda sessiz kalırken, söylentiler RTX 50 serisinin 2024'ün ikinci yarısında piyasaya sürülebileceğini ve Blackwell serisindeki sonraki kartların 2025'te piyasaya sürülebileceğini iddia etti. Ancak Nvidia, Mayıs 2024'te bunu doğruladı. 2025'te piyasaya sürülmesi planlanan yapay zeka destekli bilgisayarlar konusunda Dell gibi şirketlerle birlikte çalıştığını söylüyor. Bunun GeForce RTX 50 serisi kartların piyasaya sürülmesini etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor.


Her ne kadar tüm söylentilere şüpheyle yaklaşılsa da bir kaynak, GeForce RTX 5090'ın, RTX 4090 tarafından belirlenen trende karşı çıkacağını iddia etti. VideoCardz tarafından bildirildiği üzere , donanım sektörünün tanınmış sızıntı kaynaklarından kopite7kimi, Twitter'da GeForce RTX 5090'ın prototiplerini bildirdi. Founders Edition modeli, bir PC kasasında yalnızca iki genişletme yuvasını alabileceğini gösterdi. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bazı GeForce RTX 4090 modelleri üç ila dört yuva kullanır ve hasarı ve sarkmayı önlemek için bir GPU desteği gerektirir. Bu söylentinin gerçekleşmesi durumunda, RTX 5090, GeForce RTX 4070 gibi grafik kartlarına ve aynı zamanda iki genişletme yuvasına sahip diğer bütçe dostu modellere benzer boyutlarda olacaktır. Potansiyel olarak küçük form faktörüne ek olarak kopite7kimi, GeForce RTX 5090'ın soğutma sistemi için RTX 4090 Founders Edition'da kullanılanlara benzer şekilde yalnızca iki fan kullanacağını iddia etti.


Nvidia GeForce RTX 5090 Söylentileri (Mayıs 2024)

  • RTX 5090 Founders Edition, iki bilgisayar genişletme yuvasını kaplayabilir.

  • Karşılaştırıldığında, RTX 4090 Founder Edition üç ila dört yuva kaplıyor.

  • RTX 5090'da ayrıca soğutma için iki fan bulunabilir.Daha önceki söylentilerde kupite7kimi, RTX 50 serisi ekran kartlarının bellek modülü başına 2 GB VRAM olmak üzere en az 16 GB GDD7 video belleği içerebileceğini belirtmişti . Modül başına 3 GB veya 4 GB VRAM gelecekteki revizyonlar için de muhtemel olsa da, Blackwell GPU'ların mevcut Nvidia ve AMD serileriyle karşılaştırıldığında ne kadar işlem gücüne sahip olacağı henüz bilinmiyor.

Nvidia, yeni nesil GeForce RTX kartları konusunda ağzını sıkı tutsa da teknoloji devi, daha fazla oyun piyasaya sürüldükçe oyuna hazır sürücülerini geliştirmeye devam ediyor. Nvidia'nın PC kullanıcılarına Blackwell GPU'larına ne zaman bir göz atacağını yalnızca zaman gösterecek.

2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page