top of page

Naruto: Naruto 1. Sezondan Bu Yana Ne Kadar Değişti?

Asi bir şakacıdan şinobi dünyasını kurtaran bir kahramana dönüşen Naruto'nun serideki yolculuğu ilham verici olduğu kadar dikkat çekicidir.  • Naruto Uzumaki'nin başarısızlıktan Hokage'ye olan yolculuğu büyümeyi, azmi ve şefkati simgeliyor ve onu herkes için bir umut ışığına dönüştürüyor.

  • Yalnızlığın ve reddedilmenin üstesinden gelen Naruto'nun sıcaklığı, dostluğu ve Hokage olma hayaline olan bağlılığı, onun reşit olma hikayesini tanımlıyor.

  • Naruto'nun Rasengan'da ustalaşmaktan diğerlerini kurtarmaya kadar Kehanetin Çocuğu ve Yedinci Hokage'ye evrimi onun olgunluğunu ve bağlılığını vurgular.


Bir zamanlar "başarısızlık" olarak tanımlanan, Masashi Kishimoto'nun Naruto romanının baş kahramanı Naruto Uzumaki , tüm dünya için bir kahramana dönüştü ve bu süreçte ömür boyu süren Hokage olma hayalini gerçekleştirdi. Naruto'nun sorunlu bir çocuktan Beş Büyük Shinobi Ülkesi arasındaki barış ve işbirliğinin sembolüne dönüşmesi inanılmaz bir manzaradır ve serinin küresel başarısının ardındaki önemli bir nedendir.


Asla pes etmeme cesaretine sahip olan Naruto'nun coşkulu kişiliği ve nezaketi, onun güçlü bağlar geliştirmesine ve rakip ulusları karşılıklı anlayışa doğru itmesine olanak sağladı. İnsanları kendisine çekme yeteneği, Naruto'nun Dokuz Kuyruklu jinchuriki statüsünden dolayı ilk yıllarında yaşadığı izolasyonun üstesinden gelmesine yardımcı oldu . Kısacası onun reşit olması Naruto'nun ana temasıydı ve hikaye boyunca ne kadar değiştiğinin bir işaretiydi.


Şeytan Tilki'nin Jinchuriki'siNaruto'nun çocukluğunu sert olarak tanımlamak yetersiz kalır çünkü küçük yaşlardan itibaren Gizli Yaprak köyüne karşı kolektif nefrete katlanmak zorunda kalmıştır . Doğduğundan beri yetim kalan ve akranlarından izole edilen Naruto, çaresizce ilgi arayarak büyüdü ve nihai hedefi tüm köy tarafından kabul edilmekti.


Bu, Hokage olma hayalinde ve yaptığı birçok şakada kendini gösterdi; bu da akranlarının ve akıl hocalarının öfkesini kışkırttı. Başlangıçta Naruto, Konoha Akademisi'nden birçok kez mezun olmayı başaramadığı için hayalini gerçekleştirmekten çok uzaktı. Ancak Mühür Parşömeni ile ilgili bir olay onu Çoklu Gölge Klonu Tekniği konusunda ustalaşmaya yöneltti ve bu da eğitmeni Iruka Umino'yu sonunda onu geçmeye yetecek kadar etkiledi.


O andan itibaren Naruto, başlangıçtaki farklılıklarına rağmen, Kakashi Hatake, Sasuke Uchiha ve 7. Takım'daki akıl hocası ve yoldaşları olan Sakura Haruno'dan müttefikler buldu. Zamanla onun azmi ve akıllı stratejiler geliştirme konusundaki esrarengiz becerisi, düşmanların ve müttefiklerin saygısını kazandı. Bununla birlikte, hala aptal bir shonen kahramanı kinayesini oynuyordu ve zaman zaman oldukça dikkatli olmasına rağmen, kavramları kavramak için çoğu zaman aşırı basitleştirilmiş analizlere ihtiyaç duyuyordu.


Tutulamayan Bir SözBölüm I sırasında Naruto, Sasuke ile filizlenen rekabetini yoğunlaştıran Rasengan gibi yüksek seviyeli tekniklerde ustalaşarak bir şinobi olarak yolculuğunda büyük sıçramalar yaptı. Ek olarak, onun sıcaklığı ve yardımseverliği, Chunin Sınavlarında ve Konoha Crush'ta çok önemli olduğunu kanıtladı; burada Gaara ile savaştı ve dışlanmayla karşı karşıya kalan bir jinchuriki arkadaşı olarak Gaara ile empati kurarak onu kurtardı.


Bu, Tsunade'yi Beşinci Hokage olmaya ikna etmedeki rolüyle birlikte , şefkatinin başkalarındaki en iyiyi nasıl ortaya çıkarabileceğinin işaretlerini veriyordu. Kısa bir süre sonra Sasuke, Orochimaru ile eğitim almak ve klanının intikamını almak için daha büyük bir güce sahip olmak üzere Konoha'dan ayrılmayı seçtiğinde bu durum teste tabi tutuldu.


Bunu kabul edemeyen Naruto, Sakura'ya Sasuke'yi geri getireceğine söz verdi. Naruto , köydeki müttefikleriyle birlikte Sasuke'nin peşine düştü ve onunla Son Vadisi'nde savaştı, tüm zaman boyunca onunla mantık yürütmeye çalıştı. Ne yazık ki rakibi karşısında yenilgiye uğradı ve onun gitmesine engel olamadı. Bu başarısızlık, Sasuke'den vazgeçmeyi reddeden ve hâlâ sözünü yerine getirebileceğine inanan Naruto'nun II. Bölümdeki yolculuğunu tanımladı.


Gizli Yaprağın KahramanıNaruto, Sannin Jiraiya'da iki yıl eğitim aldıktan sonra Konoha'ya döndü ve kendini hemen Dokuz Kuyruklu'nun değişken çakrasını dizginlemeye çalışırken buldu , öyle ki kontrolü kaybetti ve Sakura'ya zarar verdi. Bu olay onun üzerinde büyük bir etki bıraktı ve onu yeterince kontrol edene kadar Dokuz Kuyruklu'ya asla güvenmeyeceğine söz verdi.


Naruto daha sonra kendini başka yollarla güç kazanmaya adadı. Sonunda, Kakashi ile eğitim aldıktan sonra, Rasengan'ına doğa dönüşümünü uygulayarak Wind Release: Rasenshuriken'i yaratarak yeni bir jutsu geliştirdi. Bu teknik , hem Kakashi'nin hem de Dördüncü Hokage Minato Namikaze'nin yeteneklerini aşan bir başarı ile, gölge klonlarının yardımıyla yıllarca süren çabanın birkaç güne yoğunlaştırılmasıyla başarıldı .


Kısa bir süre sonra Naruto, Akatsuki'nin lideri Pain tarafından öldürülen akıl hocası Jiraiya'nın ölümüyle yüzleşmek zorunda kaldı. Şans eseri, kendisini Sannin'in mirasını sürdürmeye teşvik eden arkadaşlarından güç bulmayı başardı. Naruto, Pain onu yakalamak için köye saldırmadan kısa bir süre önce senjutsu eğitimi almak için Myoboku Dağı'na gitti. Pain'in Konoha'nın çoğunu yok etmesinden hemen sonra gelen Naruto, yeni edindiği Bilge Modu yeteneklerini kullanarak Rinnegan kullanıcısı ile yüzleşti .


Jiraiya'nın iki kardeş öğrencisi şinobi dünyasına nasıl barış getirmeye çalıştıklarını ana hatlarıyla anlatırken , bu kavga keskin bir ideal çatışmasını içeriyordu . Pain farklılıkları korku yoluyla aşmaya çalışırken, Naruto başkalarıyla empati kurma ve acılarını paylaşma yeteneğine dayanarak daha iyi bir yol bulacağına söz verdi. Pain'i yendikten sonra bile Naruto, Jiraiya'nın ideallerini sürdürmeye çalıştığı için düşmanını affedemese de onu öldürmeyi reddetti. Bu an, Naruto'nun gerçekten reşit olduğu ve Bölüm II boyunca benimsediği olgunluğun işaretlerini gösterdiği an oldu. Bu savaşın ardından, artık Gizli Yaprak'ı kurtaran kahraman olduğu için kabul edilme hayalini gerçekleştirdiğini gördü.


Kehanetin ÇocuğuDördüncü Şinobi Dünya Savaşı başladığında Naruto, Dokuz Kuyruklu çakrasında ustalaşmak için gönderildi, ancak onu nasıl kullanacağını öğrenir öğrenmez savaş alanına geri döndü. İki gün boyunca aralıksız savaştı ve tüm Müttefik Shinobi Kuvvetlerinin ilerlemesine yol açan bir umut ışığı oldu . Savaş sırasında, tüm kuyruklu canavarlar tarafından çakra verildikten sonra gücü önemli ölçüde arttı, aynı zamanda Dokuz Kuyruklu ile tamamen senkronize oldu ve tilkinin gerçek adı olan Kurama'yı öğrendi.


En göze çarpan becerileri, çakrasını Müttefik Shinobi Kuvvetleri arasında dağıtmaktan Obito Uchiha'yı kurtarmaya kadar uzanıyordu. Dokuz Kuyruklu'nun elinden alınmasıyla neredeyse ölmesine rağmen Naruto, yeni uyandırdığı Altı Yol Bilge Modu ile daha da güçlü bir şekilde geri döndü . Sasuke, Sakura ve Kakashi ile birlikte savaşarak Madara Uchiha'nın ve daha sonra Kaguya Otsutsuki'nin yenilmesine yardımcı oldu, savaşı sona erdirdi ve dünyayı kurtaracak Kehanetin Çocuğu rolünü yerine getirdi.


Ne yazık ki hâlâ büyük bir savaş kalmıştı çünkü Sasuke'nin dünyayla ilgili yeni çarpık vizyonunu hayata geçirmesini engellemek zorundaydı. İkili, Son Vadi'de son bir kez birbirleriyle savaştı ve bu süreçte her iki baskın kolunu da kaybederken manzarayı tamamen yok etti. Sonunda Naruto arkadaşına ulaşmayı başardı ve onun yaptığı yanlışı görmesini sağladı, çünkü ikisi Sonsuz Tsukuyomi'yi sonlandırdılar ve barışı sağlamak için birlikte çalışmaya söz verdiler.


Konoha'nın Yedinci Hokage'siYedinci Hokage olduğunda Naruto kendisini bir şinobi gibi görevlerine adamıştı ama eskisinden çok daha aklı başındaydı. Zamanının en güçlü Kage'si olarak Beş Büyük Shinobi Ülkesi arasındaki barışın korunmasında çok önemli bir rol oynuyor . Eş zamanlı olarak Naruto, eşi Hinata Hyuga'ya sadık bir koca ve aynı zamanda Boruto ve Himawari'ye şefkatli bir babadır; her ne kadar Hokage olarak görevleri onu ailesiyle yeterince vakit geçirmekten alıkoysa da. Kendi izole yetiştirilme tarzı nedeniyle ebeveynlik konusunda zorluk çekse de çocuklarıyla son derece gurur duyuyor ve tüm köyü ailesi olarak görüyor ve selefleri gibi Ateş İradesini destekliyor.


2 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments