top of page

Medieval Dynasty Tarım Rehberi

Daha önce de öğrendiğimiz gibi, kendi ortaçağ yerleşiminizi kurmak gerçekten kolay değil, ancak temel konulara dikkat ettiğiniz sürece en azından muhtemelen hayatta kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Barınma dışında sahip olacağınız en temel ihtiyaçlardan biri sürekli yiyecek teminidir ve bunu yapmanın en iyi yolu çiftçiliktir. Çiftçiliğe en iyi şekilde nasıl başlayacağınıza dair birkaç ipucu arıyorsanız, Ortaçağ Hanedanı çiftçilik rehberimiz en iyi seçeneğinizdir.Ortaçağ Hanedanlığında Nasıl Çiftçilik Yapılır?


Tarımda gerekli olan temel alet çapadır.

Çiftçilik için ihtiyacınız olan ilk şey doğru aletlerdir, bu da kendinize bir çapa yapmak anlamına gelir. Başlamak için en iyisi sadece 1 kütük ve 5 çubuk gerektiren tahta bir çapa yapmaktır. Tipik olarak bu, halihazırda tahta bir baltanız olduğunu varsayarak, yakındaki herhangi bir ağacı keserek bir tane yapabileceğiniz anlamına gelir.


Çapayı oluşturmak için işçilik çarkınızdaki araç menüsünü kullanın. Bunu yaptıktan sonra, ilk çiftliğinizi gerçekte nerede oluşturmak istediğinizi planlayın. Arazinin nispeten düz olması gerekiyor veya çiftliğinizi oraya yerleştirebilmek istiyorsunuz. Alanınızı seçtikten sonra bir kez daha işleme çarkını kullanın ve bina > çiftçilik > alan seçimini bulun. Bu, adım adım bir ızgara kullanarak arsalarınızı seçmenize olanak tanır.


İstediğiniz kare alanları seçip köşelendirdikten sonra, araziyi sürmek için her kareye çapanızla sağ tıklayın. Tebrikler, ilk adımı kontrol altına aldınız. Daha sonra, bir sonraki adıma hazırlanmak için birkaç şeye daha ihtiyacımız olacak. Biraz tohum ve biraz gübre ve orta çağda bunları nasıl elde edeceğimizi muhtemelen anlayabilirsiniz.


Ortaçağ Hanedanlığı Tarım Rehberi - Nereden Gübre Alınır?


Gübre almanın birkaç farklı yolu vardır. En kolay ve en ucuz yöntem, çok fazla araziyi sürerek Çiftçilik XP'si kazanmak ve ardından ahırı inşa etmektir. Ahır tezgahıyla gübre ve basit bir torba kullanarak gübre üretebilirsiniz.


Gübre her yerleşim yerinde tüm yıl boyunca ucuza mevcuttur. Pusulanızdaki torba ve buğday sembolünü arayarak çiftçi satıcısını bulabilirsiniz. Bazı mevsimlerde bu satıcılar gübre de satıyor olabilir ama bu size gübreden daha pahalıya mal olur.


Kim Tohum Satıyor?Tarım malzemeleri satın almaya çalışıyorsanız pusulanızda bu çiftçi satıcısı sembolüne dikkat edin.


Ortaçağ Hanedanlığı'nda çiftçilikte eksik olan son malzeme tohumlardır. Bir kez daha, ihtiyacınız olan tüm farklı tohumları satan çiftçi satıcınızı her yerleşim yerinde bulabilirsiniz. Mesela ilk geldiğiniz yerleşim yeri olan Gostovia'da, Edwin'i meyhanenin yanındaki ahırda bulabilirsiniz.


Ayrıca yılın doğru zamanında tohum aldığınızdan emin olmanız gerekir. Her tohum türü ancak belirli mevsimlerde ekilebilir. Her mevsimde hangi tohumların ekildiğini görmek için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.Bahar

Pancar, Lahana, Havuç, Haşhaş, Keten, Yulaf, Soğan, Buğday

Yaz

Lahana,

Sonbahar

Çavdar, Buğday

Kış

Havuç,

Ortaçağ Hanedanı - Tohum EkmeYalnızca işiniz bittiğinde gerçekten hasat edebileceğiniz tohumları ektiğinizden emin olun.


Artık hepsini bir araya getirdiğinize göre, güzelce çevrilmiş alanınıza gidin ve sıcak barınıza basit bir çanta takın. Gübrenin zaten seçilmiş olması gerekir, ancak seçili değilse torba takılıyken sağ tıklayın ve Tarla > Gübre'ye gidin. Artık gübrelemek için kazdığınız tarlaya sol tıklayabilirsiniz.


Tarlanızı sürmeyi bitirmek için çapayla oraya geri dönün ve sonunda tohumlarınızı ekebilirsiniz. Çantayı taktığınızda, radyal menüye tekrar sağ tıklayın ve alanlar > “...tohumlar” seçeneğine gidin ve tohumlarınızı ekmek için sürülmüş tarlalara sol tıklayın.


Tohumlarınız mevsimler arasında büyüyecek. Mevsim değiştiğinde ürünlerinizi kontrol edin ve herhangi birinin hasada hazır olup olmadığına bakın. Sebzeleri hasat etmek için çıplak elinizi kullanabilirsiniz ancak tahıl ektiyseniz bir yerden elinize tırpan almanız gerekir. Dobroniega'da zaten birkaç yan görev yaptıysanız, yoldaki devrilen arabalardan birinde bir tane bulabilirsiniz.


Ayrıca satan birini bulabilirseniz satıcıdan bir tane çalma seçeneğiniz de vardır. Unigost'un size gönderdiği görevden ödünç almanız da mümkündür . Veya tırpan ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmak için yalnızca lahana, havuç ve soğan gibi sebzeleri ekin.


Ortaçağ Hanedanlığı ile İlgili Daha Fazla Yardım


Gelecekte, yerleşim yerinizde başka köylüler de yaşadığında çiftliğinizi otomatikleştirebileceksiniz. Avcılık gibi diğer alanlarda zorlanıyorsanız diğer Orta Çağ Hanedanlığı rehberlerimizden bazılarına göz atmalısınız. Avlanmayı biraz daha mümkün kılmak için Yay ve Keten İplik kılavuzumuz gibi . Şu ana kadar kendinizi biraz meteliksiz hissetmeniz durumunda para kazanma konusunda da bir rehberimiz var .

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page