top of page

Jujutsu Kaisen İngilizce'de Ne Anlama Geliyor?

Yuji Itadori, kendisini büyücüler okulunda öğrenci olarak bulduktan kısa bir süre sonra okulun okült kulübüne katıldığında umduğundan çok şey elde etti.Manga ve animenin "Dark Shonen Trio"sundan biri olan Gege Akutami'nin Jujutsu Kaisen'i hiçbir zaman korkunç ve groteskten uzak durmadı. Ne de olsa serinin ana kahramanı Yuji Itadori , okuldaki okült kulübe katıldı ve ters giden tuhaf bir ritüel sırasında, yeni arkadaşı Megumi'yi kurtarmak için kötü şöhretli lanetli ruh Sukuna'nın parmaklarından birini tüketti. Sukuna'nın gemisi haline gelen Itadori, canavar ruhu kontrol etme konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahiptir, ancak onu haydutluktan ve dünyayı yok etmekten uzak tutmak için pratik yapmak ve daha fazla eğitim almak gerekir.


Negatif duyguların desteklediği lanetli enerjinin iyi ve barışçıl olan her şeyi yok etme potansiyeline sahip olduğu bir dünyada, Jujutsu Büyücüleri dünya ile yaklaşan yıkım arasında duran tek şeydir. Itadori öğretmek ve felaketi önlemek amacıyla, eğitim gören büyücüler Megumi Fushiguro ve Nobara Kugisaki ile birlikte Tokyo Jujutsu Lisesi'ne birinci sınıf öğrencisi olarak alınır. Deneyim ve anlayış eksikliğine rağmen okulun en güçlü öğrencilerinden biri olduğu kanıtlanmış, Itadori ve Megumi arasında yakın bir bağ ve rekabet oluşur; bu ikili, kötü lanetli enerjiyle dolu tehlikeli bir dünyaya göğüs gererken birbirlerinin arkasını kollamaya çalışırlar. yıkım ve kaosla beslenir.

Timothy Blake Donohoo tarafından 28 Aralık 2023'te güncellendi: Jujutsu Kaisen, en popüler shonen anime ve mangalardan biri haline geldi. Aslında bu başarı ve temaları, serinin "Dark Shonen Trio" olarak adlandırılan bir grubun parçası olmasını sağladı. Bu yaygın üne rağmen henüz diziye girmemiş birçok anime hayranı var. Bu nedenle, serinin başlığının ne anlama geldiği de dahil olmak üzere bazı unsurlar düpedüz ezoterik görünebilir. Aslında bu durum Jujutsu Kaisen'i serinin en bilinmeyen parçalarından biri haline getiriyor.


Jujutsu Kaisen'in Anlamı Nedir?Jujutsu Kaisen anlamının doğrudan İngilizce çevirisi "Büyücülük Savaşı"dır, ancak bazı açılardan bundan çok daha derinlere iner. Jujutsu'yu tercüme ederken, aslında basit büyücülükten biraz daha karanlık oluyor, daha doğrudan lanet veya lanetli tekniğe tercüme ediliyor . Lanetli tekniğin kendisine Jujutsushiki denir ve Jujutsu Büyücülerinin savaşta sahip olduğu benzersiz yetenekleri tanımlar. Ayrıca ju-jitsu olarak bilinen Japon dövüş stilini de temsil edebilir . Yöntem veya teknik anlamına gelen Jutsu, savaşta kullandıkları dövüş tekniklerini tanımlamak için yıllar içinde Naruto ve onun yan ürünü Boruto da dahil olmak üzere çok sayıda manga ve animede yer aldı.


Kaisen'e gelince, bu kelime Akutami tarafından hikayenin genel olarak dönen doğasını kapsayacak şekilde iki Kanji'nin birleştirilmesiyle yaratıldı. Kai'nin Kanji harfi "dönmek" veya "etrafında daire çizmek" anlamına gelirken, Sen'in Kanji'si "savaş" anlamına gelir. Jujutsu ile birleştirildiğinde hikayeyi Sonsuz Lanet Savaşı olarak tanımlar . Kaisen anlamı ve Jujutsu anlamı muhtemelen bazı hayranların beklediği gibi değil, bazıları ise bunların uydurma kelimeler olduğunu düşünüyor olabilir. Bunun yerine, İngilizce'deki Jujutsu Kaisen anlamı, serinin karanlık doğasını ve temalarını yansıtıyor; bu da onu en iyi Shonen animelerinden biri olarak öne çıkarıyor.


Jujutsu Kaisen'de Bonita Gevreği Ne Anlama Geliyor?


Toge Inamake'nin Güvenli Kelime Listesi

Somon

Bonita Gevreği

Yosun

Hardal Yaprağı

Somon yumurtası

Tuna

Ton balığı Ton balığı

Ton Balıklı Mayo


Gege Akatumi'nin Jujutsu Kaisen ismine ne kadar dikkatli baktığı göz önüne alındığında, serinin başka hangi benzersiz terimleri kapsadığını merak etmek doğaldır. Karakter Toge Inumaki'nin Jujutsu Kaisen'de çok sınırlı bir kelime dağarcığı var gibi görünüyor , evet için "Somon" (Shake) ve hayır için "Bonita Flakes" (Okaka) gibi kelimelere dayanıyor. Bu bazılarına tuhaf gelse de aslında hayranların en sevdiği karakterin felaketten kaçınmak için uyguladığı koruyucu bir önlem. Inumaki klanının soyundan gelen Toge, lanetli konuşma yeteneğini miras aldı, bu da onun sözlerine daha fazla dikkat etmesi gerektiği anlamına geliyor. "Bonita" kelimesi bir balık türünü (Japonya dışındaki bazı pazarlarda ton balığı olarak da adlandırılan ton balığı) tanımlar ve İspanyolca'da "güzel" veya "güzel" anlamına gelen kelimeyle hiçbir ilgisi yoktur.

Lanetli kelime kullanıcıları bir komutu söyleme gücüne sahiptir ve rakipleri buna boyun eğmek zorunda kalır. Örneğin "öl" gibi basit bir kelime kolaylıkla etrafındakilerin ölümüyle sonuçlanabilir. Inumaki olası bir felaketi önlemek için ağzını tasmasıyla kapatarak ve temel bilgileri aktarmak için Japon onigiri (pirinç topları) dolgularını kullanarak önlem alıyor. Onigiri'yi, özellikle de ton balıklı mayonez çeşidini gerçekten sevdiği de bilinen bir gerçek. Belirli unsurları anlamak için gereken bu etimolojik arka plan göz önüne alındığında, Jujutsu Kaisen'in anlamının bazıları için bir gizem olması şaşırtıcı değildir .İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page