top of page

Harry Potter'da Cisimlenme Nasıl Çalışır?

Harry Potter dünyasında Cisimlenme nedir ve nasıl çalışır? • Hayalet , Harry Potter dünyasında hızlı ve yaygın bir ulaşım şeklidir , ancak her cadı ve büyücü bunu yapamaz.

 • Side-Along Apparition, yetişkinlerin reşit olmayan cadıları ve büyücüleri yanlarına almalarına olanak tanır, ancak yetişkinlerin bir lisansa sahip olmasını gerektirir.

 • Cisimlenme, yanlış yapılırsa tehlikeli olabilir; en büyük risk, cisimlenme sırasında vücudun parçalarının ayrılmasıdır.


Büyülü topluluk için mevcut tüm ulaşım araçları arasında Cisimlenme en büyüleyici ve ilgi çekici olanlardan biridir. Birden fazla Harry Potter hayranı kendilerinin de Cisimlenmeyi dilemiş ve bunun nasıl çalıştığını merak etmiştir. Hayaletlenme kolay bir iş değil, tıpkı Muggle'ların ehliyet almadan önce sınava girmeleri gerektiği gibi, cadılar ve büyücülerin de sınava girip ehliyet almaları gerekiyor. Ve Cisimlenme hala büyülü ulaşımın en zor ve en tehlikeli modlarından biri olsa da, aynı zamanda en hızlı olanlardan biridir.


17 yaşını doldurmuş olan her cadı veya büyücü Cisimlenme testine girebilir. Ancak Cisimlenme sadece cadı ve büyücülere mahsus bir büyü becerisi değildir. Harry Potter dünyasında ev cinleri ve hatta anka kuşları da dahil olmak üzere pek çok büyülü varlık Cisimlenebilir. Ve Cisimlenme bu büyülü varlıkların çoğuna doğal olarak gelse de, birçok cadı ve büyücü Cisimlenme sanatında ustalaşmakta zorlanır. Hogwarts, 17 yaşın üzerindeki veya Cisimlenme testi tarihinden önce 17 yaşını dolduracak olan öğrencilere Cisimlenme dersleri vermektedir. Ancak bu konuya dalmadan önce, Harry Potter dünyasında Cisimlenmenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak gerekir .


Cisimlenme ve Yan Görünüş Nedir? • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Hermione, Bill ve Fleur'un düğününde Ölüm Yiyenlerin saldırısının ardından Harry ve Ron'u Londra'nın merkezine götürmek için Side-Along Apparition'ı kullanıyor .

 • Dumbledore, Harry'yi Harry Potter ve Half-Bood Prince'deki Profesör Slughorn'u görmeye götürmek için Side-Along Apparition'ı kullanıyor .

 • Harry, Voldemort'un Hortkuluğunu mağaradan aldıktan sonra Dumbledore'u Hogwarts'a geri götürmek için Side-Along Apparition'ı kullanır.


Hayalet, bir cadıyı veya büyücüyü saniyeler içinde bir yerden başka bir yere götürebilen büyülü bir ulaşım şeklidir . Harry Potter Büyücülük Dünyasında en yaygın ulaşım yöntemlerinden biridir ve en hızlısıdır. Ancak her cadı ve büyücü nasıl Cisimleneceğini bilmez. Birçok cadı ve büyücü hala Firebolts veya Nimbus serisi, Floo Network, Anahtarlar ve hatta Hayalet yerine Hızır Otobüs gibi süpürgeleri tercih ediyor. Cisimlenmeyi öğrenmek son derece yararlı olabilirken, Cisimlenme yanlış yapılırsa oldukça tehlikeli de olabilir. 17 yaşın altındaki cadılar ve büyücülerin Cisimlenmeyi kullanmasına izin verilmez, bunun yerine bir yetişkinin yanında Cisimlenme yoluyla Cisimlenebilirler.


Side-Along Apparition oldukça faydalı olabilir. Büyücü topluluğunun reşit olmayan çocukları olan ebeveynleri, çocuklarını Side-Along Apparition'a götürebilir ve saniyeler içinde bir yerden diğerine seyahat edebilir. Bu durumda yalnızca yetişkin cadı veya büyücünün Cisimlenme lisansına sahip olması gerekir. Bu özel ulaşım şekli, Sihir Bakanlığı tarafından İkinci Büyücülük Savaşı sırasında özellikle küçük çocukları olan ebeveynlere veya yaralıları yanlarına almak için tehlikeden hızla kaçmak amacıyla önerildi. Harry Potter kitaplarında Cisimlenmenin pop veya çatlama gibi duyulabilir bir ses çıkardığı anlatılır. Ancak Dumbledore gibi çok yetenekli büyücüler hiç ses çıkarmadan Cisimlenmeyi başardılar.


Cisimlenmeyi Önleyici büyülerin veya Kaybolmayı Önleyici Jinx'in bulunduğu birçok yer var. Bu, Hogwarts Kalesi gibi yerlerde ekstra bir güvenlik önlemi ekleyerek kullanılır. Ancak Okul Müdürü, Hogwarts'tan Cisimlenmesi veya Kaybolması gerekiyorsa kaleyi koruyan tılsımları kaldırabilir. Dumbledore, Hogwarts'taki Cisimlenme dersi sırasında koruma tılsımlarını kaldırdı, böylece öğrenciler Cisimlenme ve Cisimlenme alıştırmalarını yalnızca Büyük Salon'da yapabildiler.

Cisimlenme Nasıl Çalışır ve Kim Cisimlenebilir? • Ev cinleri ve anka kuşları gibi diğer büyülü varlıklar da Cisimlenebilir.

 • Dobby , Harry Potter ve Sırlar Odası'nda Dursley'lerin evine girip çıkmak için Cisimlenme'yi kullanıyor ve ayrıca Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Harry'yi ve diğerlerini kurtarmak için Malfoy Malikanesi'nde Cisimleniyor .

 • Dumbledore'un anka kuşu Fawkes, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nda Dumbledore'un Umbridge ve Fudge'dan kaçmasına yardım etmek için Cisimlenme'yi kullanıyor .


Hayalet, herhangi bir cadıyı, büyücüyü veya büyülü varlığı, aradaki boşluğu geçmeden saniyeler içinde bir yerden başka bir yere taşır. Cisimlenmek için kişinin belirli bir hedefe ulaşma ve bilinçli hareket etme kararlılığına sahip olması gerekir. Cadılar ve büyücülerin çoğunun Cisimlenmek için asalarına ihtiyacı vardır . Bununla birlikte, Dumbledore veya Voldemort gibi en güçlülerden bazıları , asaları olmadan Cisimlenebiliyordu. Kişi aynı zamanda oraya Cisimlenmeden önce gideceği yeri iyi bilmelidir, çünkü varış yerini açıkça görselleştirmesi gerekir. Cadılar ve büyücüler nasıl Cisimleneceklerini öğrenebilirler ve bir sınava girmeleri ve Sihir Bakanlığı tarafından verilen Cisimlenme lisansını almaları gerekir. Hogwarts, 17 yaşında olan veya bu yılki Cisimlenme testi gerçekleştiğinde 17 yaşında olacak olan tüm öğrenciler için bir Cisimlenme sınıfı sağlar.


Sihir Bakanlığı tarafından gönderilen Wilkie Twycross adlı bir Cisimlenme eğitmeni Harry, Ron ve Hermione'ye nasıl Cisimleneceklerini öğretti. Bu sınıf için Dumbledore, Hogwarts'ın çevresindeki, Hogwarts Kalesi'nde sadece Büyük Salon'da Cisimlenmeyi veya Cisimlenmeyi engelleyen koruyucu tılsımları kaldırdı. Öğrenciler Bakanlık eğitmeninin gözetiminde Büyük Salon içerisinde hareket etmeye çalışabilirler. Cisimlenmeye çalışan cadılar ve büyücüler her zaman Twycross'un üç Cisimlenme D'sini akıllarında tutmalıdır: Hedef, Kararlılık, Düşünme.


Hayalet biraz karmaşık bir sihirdir ve bunu doğru bir şekilde yapmak çok fazla konsantrasyon gerektirir. Ev cinleri ve anka kuşları gibi diğer büyülü varlıklar da Cisimlenebilir ve onların durumunda, onların büyüsü, cadılar ve büyücülerle aynı kural ve kısıtlamalara uymaz. Örneğin Dobby, Malfoy Malikanesi'nde Cisimlenmeyi ve Kaybolmayı başardı. Ancak Bellatrix tarafından esir tutulan Harry ve diğerleri, kaçmak için Cisimlenme'yi kullanamadılar.


Yanlış Yapıldığında Hayalet Son Derece Tehlikeli Olabilir • Ron kendini iki kez kıvırdı. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda ilk olarak bir kaşını geride bırakıp Hayalet testinde başarısız oldu ve ikinci kez Sihir Bakanlığı'ndan kaçarken üst kolunun bir kısmını kaybetti .

 • Susan Bones, Cisimlenme dersi sırasında hızla yeniden bağlanan bacağını geride bırakarak kendini büktü.


Cisimlenme oldukça zor olabilir ve eğer yanlış yapılırsa Cisimlenme ile ilişkili birçok tehlike vardır. Bunlardan en büyüğü ve en tehlikelisi Splinching'dir. Parçalanma, Cisimlenme sırasında rastgele vücut parçalarının ayrılmasıdır ve kişi hedefine ulaşmak için yeterince kararlı olmadığında meydana gelir . Bazı kıymık vakaları ciddi olmasa da diğer zamanlarda büyücüler vücutlarının bir parçasından sonsuza kadar mahrum kalırlar. Büyük mesafelerde cisimlenme tavsiye edilmez çünkü daha büyük bir kıymık tehlikesi, hatta ölüm tehlikesi vardır. Bazı durumlarda cadılar ve büyücüler daha önce hiç gitmedikleri bir yere Cisimlenebilirler, ancak bu yine de tehlikelidir ve tavsiye edilmez. Bu, Harry ve Hermione'nin , Hermione'nin hiç gitmediği bir yer olan Godric's Hollow'a Cisimlendiklerinde yaşanan durumdur ve Harry bunu hatırlamak için çok gençti.


Birçok cadı ve büyücü, çok fazla büyülü güç ve yetenek gerektirdiğinden, uzun mesafelere seyahat ederken bile Cisimlenme'yi kullanmamayı tercih eder. Bazıları için de rahatsız edici olabilir ve Cisimlenmenin tehlikeleri bu riske değmeyebilir. Bununla birlikte, bir yerden diğerine kendi isteğiyle Cisimlenme ve Kaybolma becerisinde ustalaşmanın son derece yararlı olduğu inkar edilemez ve birçok kişi, istediği herhangi bir yerde Cisimlenmeyi çok ister. Hayalet, Büyücülük Dünyasındaki en ilgi çekici ve tehlikeli ulaşım yöntemlerinden biridir.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page