top of page

Harry Potter'a Görünmezlik Pelerini'ni Kim Verdi?

Görünmezlik Pelerini, Harry Potter'ı pek çok zor durumdan kurtardı ama nasıl bu kadar değerli bir büyülü esere sahip oldu?  • Görünmezlik Pelerini, Harry Potter serisindeki, kullanıcının görünmez olmasını sağlayan çok önemli bir büyülü eserdir.

  • Pelerin'in Potter ailesinde Ignotus Peverell'den başlayarak nesilden nesile aktarılan uzun bir geçmişi vardır.

  • Pelerin'i Harry Potter'a hediye eden isimsiz kişinin, daha önce James Potter'ın ölümünden önce Pelerin'e sahip olan ve onu incelemiş olan Albus Dumbledore olduğu ortaya çıktı.


Harry Potter ve Felsefe Taşı'nda Noel hediyesi olarak aldığı Görünmezlik Pelerini'nin yardımı olmadan Harry Potter'ın başaramayacağı pek çok şey var . Hogwarts'taki kütüphanenin yasaklı bölümüne gizlice girmesi onun için imkansız olurdu ve yıllar içinde kendisini ve arkadaşlarını içine soktuğu sayısız zorlu durumdan kesinlikle kaçamazdı. Bu kadar ünlü sihirli bir eserin nadir olduğu aşikar ve bu da şu soruyu akla getiriyor: Harry Potter nasıl bu kadar şanslı oldu?


Lord Voldemort'la son hesaplaşmasına vardığında bilinen her avantaja ihtiyaç duyacağı gerçeğini bir kenara bırakırsak, sanki birisi onu kolluyormuş, daha doğrusu pek çok biri onu kolluyormuş gibi görünüyordu. Harry Potter, Görünmezlik Pelerini'ni o Noel sabahı isimsiz bir hediyeciden almış olabilir, ancak hikaye ilerledikçe hayranlar Potter ailesinin Pelerin ile Harry'nin babası James'in de dahil olduğu uzun bir geçmişe sahip olduğunu öğrendi . Bu, Görünmezlik Pelerini'nin tam olarak ne olduğu ve Potter'ların en çok ihtiyaç duydukları anda nasıl ellerine düştüğü gibi pek çok soruyu gündeme getiriyor.


2 Şubat 2024'te Andrea Sandoval ve Joshua M. Patton tarafından güncellendi: Görünmezlik Pelerini, Harry Potter serisindeki en ikonik büyülü eserlerden biridir. Harry bunu Hogwarts'taki ilk yılında Noel'de aldı ve bu onun tartışmasız en değerli varlığı haline geldi. Hatta Görünmezlik Pelerini'nin onun için sonunda Lord Voldemort'u yenmesi açısından çok önemli olduğu bile iddia edilebilir. Bu makale CBR'nin mevcut biçimlendirme standartlarıyla eşleşecek şekilde güncellendi.


Görünmezlik Pelerini Nedir?


Görünmezlik Pelerini tam olarak ima ettiği şeyi yapıyor. Pelerin kullanıcısı görünmez hale gelir ama aslında bundan biraz daha fazlası vardır. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'nda Hermione'ye , Dumbledore'un ölümü üzerine Ozan Beedle'ın Hikayeleri adlı bir kitap hediye edildi . Dumbledore nadiren gizli bir amaç olmadan bir şey yaptığından Hermione, kitapta üçlünün Voldemort'un Hortkuluklarını bulma ve yok etme arayışlarında yardımcı olacak ipuçları olduğuna inanıyordu . Büyücü bir ailede büyüyen Ron, kitabı iyi biliyordu ama Hermione, kitaptan Xenophilius Lovegood'un taktığı gizemli kolye sembolünü görünce yollarını anladı. Voldemort'u yenmek için, "Üç Kardeşin Hikayesi"nde Peverell kardeşlere verilen üç sihirli eser olan Ölüm Yadigarları'nı bulmaları gerekiyordu.


Hikaye, Görünmezlik Pelerini'nin Ölüm Yadigarlarından biri olduğunu gösteriyor. Bu, isteksiz Ölüm'den Ignotus Peverell'e bir hediyeydi . Ignotus, Pelerin'in hayatı boyunca özgürce hareket etmesine izin vereceğine inanıyordu ve Ölüm'le eşit olarak yürüme zamanı geldiğinde, onu çıkarıp oğluna verecekti. Nesiller boyunca Peverell ailesinden aktarılan bu eser, sonunda Ignotus'un soyundan biri olarak Harry Potter'ın eline geçti. Ancak Dumbledore, eserlerin aslında Ölüm'den gelen hediyeler olmadığına, Peverell kardeşler tarafından yaratıldığına ve yıllar boyunca efsanelerle süslendiğine inanıyordu.


Harry'ye Görünmezlik Pelerini'ni Kim Gönderdi?Harry hediyeyi Noel sabahı isimsiz olarak almış olmasına rağmen, onu ona gönderen gizemli hayırsever aslında Okul Müdürü Albus Dumbledore'du. Pelerin'i Harry'ye verdi çünkü bir zamanlar babasına aitti, ancak Harry onu ona kimin verdiğini daha sonraya kadar öğrenmedi.


Görünmezlik Pelerini hem filmde hem de kitapta imzasız bir notla geldi: Baban ölmeden önce bu pelerini bana bıraktı. Artık sana iade edilmesinin zamanı geldi. İyi kullan. Harry, Dumbledore'a onu kendisine kimin gönderdiğini bilip bilmediğini ancak Felsefe Taşı'nın sonuna kadar sordu ve müdür de bundaki rolünü kabul etti.


James Potter Görünmezlik Pelerini'ni Nasıl Aldı?


Harry Pelerin'i dolaylı olarak babasından miras aldığından, pek çok kişi James Potter'ın ona nasıl sahip olduğunu merak etti. James, Pelerini, Ignotus Peverell'in torunu Iolanthe Peverell'in soyundan gelen babası Fleamont Potter'dan miras aldı.


Pelerin, James'e ve ardından Harry'ye ulaşana kadar ailede nesiller boyunca aktarıldı. Tıpkı Harry gibi, James'in de Hogwarts'ta öğrenciyken, Bağıran Kulübe'ye gizlice girip çıkmak da dahil olmak üzere yaramazlık yapmak için Görünmezlik Pelerini'ni kullandığı biliniyordu. Çapulcular ayrıca bu maceraları kolaylaştıran başka eşyalara da sahipti; Harry'nin de Hogwarts'tayken elde ettiği Çapulcu Haritası gibi.


Dumbledore'un Neden Görünmezlik Pelerini Vardı?Dumbledore, James Potter'a onun büyüsünü inceleyip inceleyemeyeceğini sorduktan sonra Görünmezlik Pelerini'ni ele geçirdi. Dumbledore, Ölüm Yadigarları'na çok ilgi duyuyordu ve James Potter'ın Görünmezlik Pelerini'nin bu eserlerden biri olabileceğinden şüpheleniyordu; Pelerin kendi elindeyken bunu doğruladı. James öldüğünde Dumbledore'da Pelerin hâlâ vardı, bu yüzden Harry Hogwarts'a gelene kadar Pelerin'i elinde tuttu. 11 yaşındayken bunu James'in oğluna aktardı.


Bazıları, Ölüm Yadigarları'nın ömür boyu arayıcısı olan Dumbledore'un Görünmezlik Pelerini'ni kolaylıkla kendisine saklayabileceğine inanırken, onun görünmez olmak için herhangi bir pelerine ihtiyaç duymadığı az bilinen bir gerçektir. James Potter ölmeden önce Pelerin'i isteme öngörüsüne sahip olması tesadüf gibi görünüyor , ancak birçok hayranın inanmaya başladığı gibi, Albus Dumbledore nadiren tesadüfen bir şey yaptı.


Görünmezlik Pelerini Şimdi Kimde?Harry Potter bir Seherbaz olduğu için, Görünmezlik Pelerini'ne hâlâ sahip olması onun için mantıklı olacaktır, zira güçlü Ölüm Yadigarı onun çalışma alanında faydalı olacaktır. Ancak Harry, Hogwarts'ta oldukları süre boyunca Görünmezlik Pelerini'ni çocuklarından birine verme geleneğini sürdürdü; muhtemelen onların okul günlerinde olduğu kadar yaramazlık yapma şansını hak ettiklerine inanıyordu.


Harry Potter ve Lanetli Çocuk'ta James , saçları pembe olduğu için Görünmezlik Pelerini'ni kullanmak zorunda kalacağını söylüyor. Ancak annesi Ginny Potter, "Baban sana o Pelerini bu yüzden vermedi!" bu da Harry'nin bir noktada Pelerini en büyük oğluna hediye ettiği anlamına geliyor. Ancak aynı kitapta Albus Görünmezlik Pelerini'ni kullanıyor ve onu zorbalardan saklanmak için James'ten çaldığını itiraf ediyor. Muhtemelen kardeşler sürekli olarak Pelerin'i birbirlerinden çalıyorlar ama şu ana kadar Pelerin'in resmi sahibi James olacaktı.


Harry Potter'ın Görünmezlik Pelerini Tek Şey mi?Harry, efsaneye göre bizzat Ölüm tarafından yaratılan çok özel Görünmezlik Pelerini'ne sahip olsa da, bu Görünmezlik Pelerini büyücülük dünyasındaki Pelerin değil. Görünmezlik Pelerinleri, doğru miktarda para karşılığında satın alınabilecek nadir eşyalardır ve tıpkı Harry'nin Pelerini gibi, bu giysiler de kullanıcıyı görünmez kılar. Görünmezlik Pelerinleri genellikle Harry Potter dünyasından görünmez hale gelebilen büyülü bir yaratık olan Demiguise'ın saçıyla yaratılır , ancak aynı zamanda bir Hayal Kırıklığı Büyüsü veya Göz Kamaştırıcı Büyü ile de yaratılabilirler.


Ancak Harry'nin Görünmezlik Pelerini'nin aksine bu pelerinler sonsuza kadar dayanmaz. Genellikle normal Görünmezlik Pelerinleri zamanla yıpranır ve çalışmayı bırakırlar, halbuki Harry'ninki yüzyıllarca varlığını sürdürmüştür. Ron'un, Harry'nin Pelerinin'in Ölüm Yadigarlarından biri olabileceğinden şüphelenmesinin nedeni tam olarak budur. Yani, büyücülük dünyasında daha fazla Görünmezlik Pelerini olsa da, hasar görmeden sonsuza kadar dayanabilen tek Pelerin Harry'ninkidir, bu da onu özellikle özel kılmaktadır.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page