top of page

Game Of Thrones: Tywin Lannister'ın Hayatı Açıklandı

Tywin Lannister, Game of Thrones'un en iyisi olarak hatırlanıyor ve burada Beş Kralın Savaşı sırasında başardığı her şey var.Tytos Lannister'ın oğlu kurnaz Tywin Lannister, Robert'ın İsyanı sonrasında en büyük kazanan olarak ortaya çıktı. Game of Thrones'ta Charles Dance tarafından canlandırılan Casterly Kayası Lordu, hipergamiye inanan ve Kızıl Kale'nin güç koridorlarında kalıcı bir yer edinmek için yarışan sosyal bir tırmanıcıydı. Veliaht Prens Rhaegar'ın tek kızı Cersei'ye eş olmasını istiyordu ancak daha çok Deli Kral olarak bilinen Aerys II umutlarını boşa çıkardı.


Tywin , Westeros'taki güç yapısının tepesinde kalmak için gereken soğukkanlı kararlılığa sahipti . Westeros'un en güçlü adamı olarak zirveye ulaşmak için iki beceriksiz kralın sonunu bekledi. Peki Game of Thrones'ta ona ne oldu ?


Tywin Lannister Kimdir?

Aerys II'nin Elinden Kral Topraklarının YağmalanmasınaTywin tarihte El olarak görev yapan en genç kişi oldu ancak Deli Kral'ın daha fazla güç ve nüfuz kazanma girişimlerini engellemesinin ardından çalkantılı görev süresine son verdi. Kral, Jaime'nin Prens Rhaegar'ın yaverliğini yasakladı ve Kral Muhafızları'na atanması yoluyla varisinin bekar olmasını sağlayarak Tywin'in geleceğini ondan çaldı. Bundan sonra Tywin, Deli Kral'ın yanından ayrıldı ve atalarının oturduğu yer olan Casterly Kayası'nda kıyametini bekledi . Targaryen'ler Westeros'tan silinirken, Tywin resmi olarak tarafsızlığını sona erdirdi ve Game of Thrones'ta Robert Baratheon'a sadakat göstergesi olarak Lannister pelerinlerine sarılı yeni nesillerini sundu .


Robert'ın İsyanı'nın büyük bir bölümünde Tywin, eylemde olduğu kadar düşüncede de tarafsızmış gibi davrandı. Politikasının bir sonucu olarak Lannister Hanesi çeşitli savaşların dışında kaldı. Her iki tarafa da ordu hazırlamadığı için gücü bozulmadan kaldı. Lannister lordunun görünüşteki tarafsızlığı , Prens Rhaegar Targaryen'in Üç Dişli Mızrak'a düşmesi ve isyancı tarafın üstünlüğü ele geçirmesiyle sona erdi . Bunun sonrasında Tywin ve sancaktarları Casterly Kayası'ndan Kral'ın Şehri'ne yürüdüler ve şehrin savunmasını güçlendirmek için kapıların açılmasını istediler. Aerys II, Pycelle'in öğüdünü dinledi ve bunu Kral Toprakları'nın acımasız (şerefsizliğinden bahsetmeye bile gerek yok) Yağmalaması izledi.


Game of Thrones efsanesi, Tywin'e sadık olan Gregor Clegane ve Amory Lorch'un, Prens Rhaegar'ın çocukları Prenses Rhaenys ve Prens Aegon'u öldürmek için Maegor'un Malikanesi'ne tırmandıklarını söylüyor. Gregor, Aegon'un kafasını parçaladı ve annesi Elia Martell'e tecavüz edip öldürdü; Amory Lorch ise üç yaşındaki Rhaenys'i öldürdü. Tywin'e saygı yemini eden Batılılar, kudretli efendileri kadar acımasız ve kurnazdı.


Tywin Lannister Game of Thrones'ta Ne Yapıyor?Robert , Lyanna Stark'ın ölümünden sonra bir eş almak istemedi ama sonunda Eli Jon Arryn'in tavsiyesi üzerine Cersei ile evlendi. Kraliyet düğünü FS 284'te gerçekleşti ve Robert'ın haberi olmadan evlilikten Joffrey, Myrcella ve Tommen adında üç yasal (biyolojik olmayan) çocuk doğdu. Başka bir deyişle bu, Tywin'in büyük oyunda üç piyonu olduğu ve bunların babasının oğlu Jaime olduğu anlamına geliyordu. Tywin, Joffrey'in doğumuyla ilgili söylentileri duymuştu ancak Game of Thrones'ta kızından gerçeği duyduğunda bile inkar etmeye devam etti :


Game of Thrones 1. sezon 7. bölüm "Ya Kazanırsın ya da Ölürsün", Dance'ın Casterly Rock Lordu olarak ilk kez ortaya çıkışına ev sahipliği yapıyor. Jaime'ye karşı sertti çünkü onun yüceltilmiş koruma (beyaz pelerin) pozisyonundan vazgeçmesini ve varis olarak görevlerini üstlenmesini ve ailelerini savunmasını istiyordu. Tywin aynı zamanda mirası ve Hanesinin geleceği konusunda da endişeliydi. Catelyn Stark, Tyrion'ı esir aldığında savaşa gitti; bunun nedeni, doğumu sevgili karısı Joanna'nın ölümüne neden olan oğluna karşı yeni bir aşk bulduğu için değil, Lannister ismine önem verdiği içindi.


Tywin'in Nehir Toprakları'ndaki askeri operasyonu felaketle sonuçlandı çünkü Robb Stark, Fısıltılı Orman Savaşı'nda ona üstünlük sağladı . Üç yönlü bir savaşta (Stannis, Kuzeyli ordu ve Renly Baratheon) savaşmak için Harrenhal'a çekildi. Bu arada Joffrey nominal liderdi ve Tywin, Tyrion'u Kral Eli olarak yönetmesi ve aklını başından alan kral ile deliliğin anası Cersei'yi kontrol etmesi için Kral'ın Şehri'ne gönderdi.


Tywin, Harrenhal'daki savaşın geri kalanını planlarken, oğlu Tyrion'un çılgın ateş numarası Karasu Savaşı'nda Stannis'in filosunun çoğunu yok etti. Petyr Baelish'in Yüksek Bahçe ve Lannisterlar arasında bir ittifak kurmasına aracılık etmesiyle Tywin kazandı. Joffrey onu Şehrin Kurtarıcısı ilan etti ve o da El pozisyonunu üstlendi. Tywin, Joffrey ve Margaery'nin düğününü sabırsızlıkla bekliyordu ve Kızıl Düğün'de Starklar ile Tully'lerin düşüşünden başlıca sorumluydu. Lannisterların Kuzey'deki hakimiyetini garanti altına almak için Tyrion ile Eddard Stark'ın varisi Sansa arasında bir evlilik ayarladı. Tyrion'un Kışyarı'na bir varisle gelmesini ve Tyrell'lerin tahıllarını, kılıçlarını ve paralarını kendi savaşları ve Game of Thrones'taki kraliyet düğünü için kullanarak kanını akıtmasını istiyordu .


Tywin Lannister'a Ne Oldu?Myrcella'nın Dorne'a gönderilmesi, Joffrey'in Mor Düğün'de ölmesi ve Lannister altın madenlerinin kuruması nedeniyle Tywin, parasını Cersei'nin sonuncusu Tommen'e yatırdı. Lannister-Tyrell ittifakı, Tommen ve Margaery ile Cersei ve Loras Tyrell'in evlilikleri yoluyla istikrarı garanti ederken, o da birbiri ardına tehditlerle başa çıkmaya odaklandı. Tacın Braavos Demir Bankası'na olan borcu , Tyrion'un Joffrey cinayetinden dolayı hapse atılması ve devam eden duruşma, Game of Thrones'un 4. sezonu boyunca siyasi baş ağrılarıydı


Tywin'in çöküşüne başkentte çalıştırdığı canavar makine neden oldu. Oberyn Martell ondan nefret ediyordu çünkü Elia ve çocuklarını öldürme emrini onun verdiğine inanıyordu. Margaery ve Cersei pençelerini Joffrey'e (Demir Taht) geçirdiler ve Jaime, Casterly Kayası'ndaki koltuğuna oturmayı reddetti. Tywin'in en büyük hatası, şampiyonu Oberyn Martell'in bir Savaşla Yargılama düellosunda Gregor Clegane'in elinde ölmesinin ardından Tyrion'ı ölüme mahkum etmekti. Üç çocuğundan en fedakar olanı olan Tyrion, onu tatar yayı ile ölümcül bir şekilde vurarak miras arayışına ve saltanatına son verdi. Tywin alçak sesle "Sen benim oğlum değilsin" diye fısıldadı ve Game of Thrones'tan çekildi .
4 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page