top of page

Game of Thrones: Myr'li Thoros kimdir?

Daha az tanınan bu kırmızı rahip, herkes kadar onu da şok edecek şaşırtıcı büyü becerileri sergiliyor.Game of Thrones karakterlerinin iyi vakit geçirdiğini nadiren tasvir ediyor. Soylular ve şövalyeler sıklıkla onurları uğruna hayatlarını ve mutluluklarını feda ederler. Sadistler ve kötülük yapanlar bazen onların korkunç eylemlerinden keyif alırlar, ancak onların şenlikleri genellikle acımasız cezalarla sonuçlanır. Gücü olmayanlar, aile mirasına zincirlenmiş sefil insanların kaprislerine maruz kalıyor. Myr'li Thoros,zamanının çoğunu içki içerek, etrafta uyuyarak ve sihirle karşılaşarak geçirirken, Kızıl Tanrısının lütfunu kazanarak Game of Thrones geleneğini bozuyor.


Game of Thrones'un fantastik unsurları çeşitli tarzlarda karşımıza çıkıyor. Bazı beceriler Yüzüklerin Efendisi'ndeki büyücülere benzer bir büyüyü çağrıştırır . Diğerleri bilim yoluyla açıklanabilir ancak mistisizm olarak yanlış yorumlanır. Dini karakterler tanrılarından yardım isterler, ancak yalnızca özel örnekler gerçek ilahi müdahaleyi gösterir. Myr'li Thoros, sahte büyüyü ve gerçek süper güçleri aynı anda kullanan nadir bir figürdür.


Buz ve Ateşin Şarkısı'ndaki Myr'li Thoros kimdir?Myr'li Thoros, Westeros'un en büyüleyici kızıl rahibidir. Özgür Şehir Myr'de doğan Thoros'un babası, doğumundan kısa bir süre sonra onu Kızıl Tapınağın merdivenlerine bıraktı. R'hllor'a tapanlar Thoros'u yanına aldılar ve onu kızıl bir rahip olarak yetiştirdiler, ona Işık Efendisi'nin yollarını öğrettiler. Dindar bir şekilde yetiştirilmesine rağmen Thoros, kavgaya, içkiye ve sekse karşı derin bir sevgi geliştirdi. İlk uygun görevi aptalca bir işti. Kızıl Tapınak onu kötü şöhretli Deli Kral Aerys II Targaryen'i dönüştürmesi için Kral'ın Şehri'ne gönderdi . Aerys II ateşe takıntılıydı ama bu takıntısı dini coşkuya dönüşmedi ve Thoros'un inancını sorgulamasına yol açtı.


Thoros diğer ilgi alanlarının peşinden gitti ve başarılı ayaklanmasının ardından onu yeni Kral Robert Baratheon ile kardeşlik bağı kurmaya yöneltti. Greyjoy İsyanı'na karşı savaşarak ün kazandı ve Robert'ın Yedi Krallık üzerindeki hakimiyetini güçlendirmeye yardımcı oldu. Thoros'un, düşmanların kalplerine korku salmak için çılgın ateşte ucuz kılıçları kapsayan dövüş tarzı, onu Westeros'un en çarpıcı savaşçılarından biri yaptı. Sandor "The Hound" Clegane'i üç yakın dövüşte mağlup etti . Thoros turnuvaları sever. Kitaplarda ilk kez mızrak dövüşünde Beric Dondarrion'u yenerken tasvir ediliyor. Daha sonra Gregor "Dağ" Clegane'i yakalamak için Eddard Stark tarafından bir araya getirilen Beric'in savaşçı grubuna katılır. Kral Joffrey, Eddard'ı idam ederek Beş Kralın Savaşı'nı ateşlediğinde Beric ve Thoros, şirketlerini Lannister'ın ikmal hatlarını sabote etme amacına yöneltir.


Gregor Clegane'i yakalamanın beklenenden daha zor olduğu ortaya çıkar ve bunun sonucunda Beric'in ölümüyle sonuçlanan bir pusu oluşur. Thoros, ölülerin ağızlarına ateş üfleyerek onları temizlerken geleneksel son öpücüğünü gerçekleştirirken Beric gizemli bir şekilde hayata geri döner. Thoros şaşkınlığını ifade eder, ancak Kızıl Tanrı'dan aldığı yeni armağan onun dinsel coşkusunu yeniden alevlendirir ve onu R'hllor'un örneğini kullanarak adaleti aramaya yönlendirir . Thoros ve Beric sancaksız kardeşliği kuruyorlar ve kendilerini halkı yağmacı askerlerden korumaya adadılar. Thoros, Beric'i birkaç kez canlandırıyordu ve her seferinde onu bir önceki kadar şaşırtıyordu. İmanı derinleşti ve alevler içindeki vizyonları görmesine izin verdi. Beric sonunda hayat ateşini daha sonra Leydi Taşkalp olarak geri dönen ve kardeşliği devralan merhum Catelyn Stark'a verdiğinde vefat etti. Thoros ekibiyle kavga eder ama yeni liderinin yöntemleri onu rahatsız eder. Yeni keşfettiği dindarlığı Sandor Clegane'e şöyle anlatıyor:


Ama ben senin tanıdığın sahte rahip değilim. Işığın Tanrısı kalbimde uyandı. Uzun zamandır uykuda olan birçok güç uyanıyor ve ülkede hareket eden güçler var. Onları alevlerimde gördüm.

Game of Thrones'taki Myr'li Thoros kimdir ?Thoros'un hikayesi HBO uyarlamasındakine benzer ancak kitabın şu anki sonunun çok ötesinde devam ediyor. Dizide Leydi Stoneheart'ı atlıyor, bunun yerine kardeşliğin sancaksız bir şekilde Gendry Baratheon'u ele geçirdiğini görüyoruz. Thoros isteksizce çocuğu kızılderili rahip arkadaşı Melisandre'ye satar. Beric'in altı başarılı dirilişi, Melisandre'ye Jon Snow'u canlandırma konusunda ilham verir. O ve kardeşliği, Gece Nöbetçileri adına Sandor Clegane ile birlikte Ak Gezenler'le savaşır . Thoros savaşta trajik bir şekilde ölür, donmuş bir gölde donarak ölür. Beric yas tutuyor ve arkadaşının huzur içinde yatmasını sağlamak için vücudunu alevli kılıcıyla yakıyor.


Game of Thrones'ta Myr'li Thoros'u kim canlandırıyor ?Paul Kaye, Game of Thrones'ta Thoros'u canlandırdı . İngiliz aktör ve komedyen, 90'ların dizisi The Sunday Show'la ün kazandı . Daha sonra MTV dizisi Strutter için Sunday Show karakterini öldürdü . Son zamanlarda kara komedi filmi Nandor Fodor ve Konuşan Mongoose'da Simon Pegg'le birlikte rol aldı . En son TV rolünde Pennyworth'ta Francis Foulkes karakterini canlandırdı . Onun karakteri , V for Vendetta'daki V'nin tuhaf bir öncülüydü ve The Origin of Batman's Butler'a ilgi çekici derecede kafa karıştırıcı başka bir unsur daha eklemişti . Kaye'nin kariyeri son derece ilgi çekici ve Thoros rolündeki performansı karaktere güzel bir şekilde hayat veriyor.


Myr'li Thoros, kafa karıştırıcı ahlaki değerlere sahip bir tanrının ödüllerini alan bilge ve karmaşık bir adamdır. Fırsatların çoğunu yakaladı, ancak minnettarlığı ve nezaketi onu Westeros'ta nadir görülen bir kişi haline getiriyor . Game of Thrones, berbat şeyler yapan berbat insanların hikayesidir ama Thoros of Myr'de hayranlar sonunda bir kahraman bulabilir. Westeros'ta ahlaki bir örnek olarak, yanan bir kılıca sahip, sarhoş, şehvetli bir manyağın olması uygun görünüyor.

3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page