top of page

Game of Thrones: Jon Snow'un Hayatı Açıklandı

Jon Snow, Game of Thrones'un ana karakteridir ve yaşayanları kurtarmak için Ölülere karşı verilen savaşta öncü bir rol oynamıştır.Jon Snow, Ned Stark'ın savaştan eve getirdiği ve öz oğlu Robb'un yanında büyüttüğü çocuktur. Ned'in karısı Catelyn'in onun kararını kabul etmekten başka seçeneği yoktu. Game of Thrones'ta görüldüğü gibi Jon'a karşı aşırı bir nefret besliyor ve Jon hiçbir anne figürü olmadan büyüyor.


Jon her zaman Robb'un gölgesi altındaydı ama yine de çocuklar yakındı. Kışyarı'nın Stark çocukları arasında en az ayrıcalıklı olanıdır ancak Ned'in en büyük kızı Sansa dışında tüm üvey kardeşleri tarafından sevilmektedir. Jon'un Ned'in topraklarında veya unvanlarında hiçbir payı yoktur ve amcası Benjen Stark gibi Gece Nöbetçileri'nin bir korucusu olmayı arzulamaktadır. Peki Game of Thrones'ta ona ne olacak ?


Jon Snow: Kışyarı Piçi


Jon Snow, Game of Thrones'un başlangıcında güçlü bir cephenin arkasında karamsar bir adam . Piç kimliği ve gayri meşruluğu kendisine defalarca hatırlatılıyor. Aileleri veya çocuk sahibi olmayı umursamıyor ama bunun yerine Benjen Amca'ya onu Duvar'a götürmesi için yalvarıyor. Siyahı almaya kararlı çünkü yayının başlangıcında umursadığı tek şey bu. Ayrılmadan önce Jon, Kışyarı'ndaki demirci Mikken'e, sevgili küçük kız kardeşi Arya için kalede dövülmüş çelik bir kılıç ( daha sonra İğne adını verdi ) yaptırır. Son konuşmalarında Ned, bir dahaki sefere Jon'un annesinin kimliğini açıklayacağına söz verir. Jon'a son sözleri şunlar:


Ned ve çevresi Kingsroad'a gider ve Jon ters yöne gider.Gece Nöbetçilerinin Yeminli KardeşiGame of Thrones 1. sezon 3. bölüm "Lord Snow", Jon'un Castle Black'teki ilk günlerine ithaf edilmiştir. On yedi yaşındaki çocuğun diğerleri gibi eğitime ihtiyacı yok ve acemiler üzerinde üstünlük sağlıyor. Silah ustası Alliser Thorne onu küçümsüyor ve alaycı bir şekilde ona "Lord Snow" diyor , Lord Komutan Jeor Mormont ise onda bir lider görüyor.


Lord Snow burada bir şatoda büyüdü ve sizin gibilerin yüzüne tükürdü.


Jon herkesi gölgede bırakıyor ama aynı zamanda antrenman sahasında kontrolden çıkma eğiliminde olan yoğun bir öfke yaşıyor. Acemilere karşı yumuşak davranıyor çünkü Tyrion Lannister, Grenn ve Pyp gibi genç çocukların da parçalanmış ailelerden geldiğini görmesine yardım ediyor.


Hiçbirinin Sör Rodrik gibi bir silah ustası tarafından eğitilmemiş olması büyük bir şans. Buraya gelmeden önce hiçbirinin gerçek bir kılıç tuttuğunu sanmıyorum.


Tyrion, Jon'a düşünmesi için biraz yiyecek bırakır ve daha sonra ilk Korucu Benjen Stark, onu Gece Nöbetçileri'nin iç işleyişi konusunda eğitir :


Bu iki değerli dersle Jon yavaş yavaş öfkesini yönlendirir ve Grenn ve Pyp ile arkadaş olur. Kış hızla yaklaşıyor, Benjen (Ölülerle ilgili) rahatsız edici raporları araştırmak için Duvar'ın ötesinden ayrılıyor ve kadere göre, Horn Tepesi'nden Samwell Tarly, Kara Kale'nin kapılarına giriyor. Pek savaşçı değildir, okumayı sever ve herkes gibi onun da acıklı bir hikayesi vardır. Pyp ve Grenn ona saldırmayı severler ama Jon sayesinde arkadaşlığın değerini ve Gece Nöbetçileri'ne ait olma duygusunu anlarlar.


Sam'in geri kalanlarımızdan hiçbir farkı yok. Dünyada ona yer yok, o yüzden buraya geldi. Artık antrenman sahasında ona zarar vermeyeceğiz. Thorne ne derse desin bir daha asla. O artık bizim kardeşimiz ve onu koruyacağız.


Jon, korucuların aksine kahyaların emrine atanır, bu da onu dehşete düşürür. O ve Sam, Game of Thrones 1. sezon 7. bölüm "Kazanırsın ya da Ölürsün"de bir Weirwood ağacının önünde Gece Nöbetçileri yeminini ederler. Jeor Mormont onu vekil olarak seçti çünkü bir gün onun yönetmesini istiyordu. Samwell, Jon'a şunları söylerken yüzde yüz haklı:


Yaşlı adam Gece Nöbetçileri'nin Lord Komutanı'dır. Gece gündüz onun yanında olacaksın. Evet, onun elbiselerini temizleyeceksin ama aynı zamanda mektuplarını alacaksın, toplantılarda ona katılacaksın, savaşta onun adına yaver olacaksın, her şeyi bileceksin, her şeyin bir parçası olacaksın. Ve seni kendisi istedi. Seni komuta için yetiştirmek istiyor.


Jon ve ulu kurdu Hayalet, Jeor'u bir Wight saldırısından kurtardıktan sonra, cesaretinden dolayı Mormont Hanesi'nin atalarından kalma Valyria çeliği kılıcı Uzunpençe'yi alır. Bu Wight saldırısı aynı zamanda Wight'ların ve Ak Yürüyüşçülerin varlığına dair çok az şüphe bırakıyor. Jon ayrıca Üstat Aemon'la tanışır ve Robert'ın İsyanı'nda Targaryen Hanesi yok edildiğinde bile Nöbet'e sadık kalan bir Targaryen olduğunu öğrendiğinde şok olur .


Gece Nöbetçilerinin Lord KomutanıJon, babasının kafasının kesildiği haberini aldığında Robb'un yanında savaşmak için kısa süreliğine firar etse de Pyp, Grenn ve Samwell onu geri getirir. Ona Gece Nöbetçileri'ne bağlı olduğunu ve onu bu yemininden ancak ölümün kurtarabileceğini hatırlatırlar. Lord Komutan Jeor Mormont liderliğindeki Nöbet adamları, Game of Thrones'un 1. sezonunun sonunda kayıp Benjen'i aramak ve Wildling'ler ile Ak Yürüyüşçüler hakkındaki raporları araştırmak için Duvar'ın ötesine gidiyor .


Jon bu geniş çaplı keşif gezisinde yeniden doğuyor ve önceki kimliğinden gerçekten vazgeçiyor. Gece Nöbetçileri'nin ara sıra müttefiki olan Wildling Craster'ın, erkek yavrularını Her Zaman Kış Ülkesi'ne götürülmek üzere bir Ak Gezen'e teklif etmesini izliyor. Jeor, Craster Kalesi'ndeki isyan sırasında öldürülür. Jon, Yabanılların (Sur'un ötesinde doğan ve Yedi Krallık'ın siyasi otoritesini tanımayan insanlar) saflarına sızar ve uzun süre Özgür Halk'a sığınan Sur'un Ötesindeki Kral Mance Rayder ile biraz zaman geçirir. evvel. Mance kabileleri birleştirdi ve Duvar'a saldırmayı planlıyorlar çünkü ölülerin hepsi için geleceğini biliyorlar. Görevine sadık olmasına rağmen Jon, Özgür Halk hakkında farklı bir görüş benimsiyor. Ölülerle olan savaşı daha da ciddiye alır ve Ygritte adında kana susamış bir Wildling kadına aşık olur. Yeterli istihbarat toplayan Jon, Game of Thrones'un 3. sezonunun sonunda Kara Kale Savaşı'na hazırlanmak için onun yanından ayrılır ve Kara Kale'ye döner .


Jon Snow'un ÖlümüSavaşın ardından Jon, Ygritte'e uygun bir cenaze töreni yapar ve Tormund Giantsbane'i esir tutar. Kara Kale, saldırıya zar zor dayanabiliyor ve Jon, Mance'in karşılık vereceğini biliyor. Pazarlık yapmak için Mance'nin kampına girer ama Stannis'in ordusu onları yarıp Kral'ı esir alır. Jon , Game of Thrones'un 5. sezonunda Gece Nöbetçileri'nin Lord Komutanı olarak seçilir , bu Alliser Thorne'u dehşete düşürür ve Stannis Baratheon'un, Mance'in ordusu karşılığında Kışyarı lordluğu teklifini reddeder.


Jon, Gece Kralı'nın ordusunun güçlenmesini önlemek için savunmasız Özgür Halk'la ittifak kurmayı ve onların Kara Kale'nin kapılarından geçmesine izin vermeyi düşünüyor. Stannis, Mance'i diri diri yakar ama Jon, daha hızlı ölmesi için ona bir ok atar. Üstat Aemon'un "Oğlanı öldür ve adamın doğmasına izin ver" sözleri ona kalan Özgür Halk'ı Sertyuva'dan kurtarma gücü verir. Bu , Jon'un Valyria çeliği kılıcıyla bir Ak Gezen'i öldürdüğü ve Gece Kralı'nın ordusunun savaşçıları olarak yüzlerce ölü Özgür Halk'ı diriltmesini izlediği Hardhome Katliamı ile doruğa ulaşır. Bu savaşın tek iyi yanı Valyria çeliği ve ejderha camının Ak Gezenler için öldürücü olduğunun anlaşılmasıdır. Jon, Özgür Halk'ın bir kısmını Duvar'ın güneyine getirmeyi başarır ancak Alliser Thorne liderliğindeki gerici bir isyan sırasında suikasta kurban gider ve kale arazisinde ölüme terk edilir. Melisandre onu hayata döndürür, ardından isyancıları idam eder ve Game of Thrones 6. sezon 2. bölüm "Home"da nöbetini bitirir.


Kuzeydeki Kraldan Kuzeyin MuhafızınaKız kardeşi Sansa, Ramsay Bolton'un pençesinden kaçtığında Jon hâlâ Kara Kale'dedir. Başlangıçtaki isteksizliğin ardından Jon, Kışyarı'nı hain Bolton'lardan geri almak için güçlerini toplamaya hazırlanır. Jon , Piçler Savaşı'nda Tormund ve Özgür Halk ile birlikte savaşır ve Game of Thrones'un 6. sezonunda kazanır. Starklar Kuzey'i geri alır ve Jon Kuzey'in Kralı ilan edilir. Kral olarak ilk görevi Kuzey'in savunmasını Ölülere karşı güvence altına almaktır. Bu gelişme Daenerys Targaryen'in Dragonstone'a gelişiyle örtüşüyor. Jon'a bir kuzgun gönderir ve Jon, Davos Seaworth ile ittifak kurmak ve adı geçen adada ejderha camı madenciliği yapmak için ondan izin almak üzere ayrılır.


Jon, görevi Sansa'ya bırakır ve Game of Thrones'un 7. sezonunda Daenerys ile karşı karşıya gelir. Sonunda Daenerys ona diz çöker çünkü onun yardımı olmadan Kuzey çökmeye mahkumdur. Bütün bunların ortasında Bran ve Samwell, Jon'un asla bir piç olmadığı, Rhaegar Targaryen ile Lyanna Stark'ın öz oğlu olduğu sonucuna varırlar . Adı Aegon Targaryen'di ve Demir Taht'ın yasal varisidir.


Daenerys ilerlemesini durdurur ve Kuzey'de sevgilisi Jon ile birlikte savaşmak için kuzeye gider. Yaşayanların ittifakı Ak Gezenleri ve onların ordusunu yendikten sonra Jon, Kral'ın Şehri'ni Lannisterların elinden almak için yola çıkar . Jon, teslim olma çanları çaldıktan sonra bile dengesiz bir Daenerys'in şehri yakmasını çaresizce izliyor. Sonunda kız kardeşlerini onun gazabından korumak için onu kalbinden bıçaklıyor. Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm "The Iron Throne" da ceza olarak Duvar'a mahkum edilir .


Game of Thrones , Jon, Ghost ve Tormund Giantsbane'in kalan Free Folk'u Perili Orman'a geri götürmesiyle sona eriyor. Jon, bir korucunun hayatını yaşamak için Kara Kale'yi terk eder ve ironik bir şekilde, bu onun şimdiye kadar istediği tek şeydi.


18 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page