top of page

Eiichiro Oda Neden Ölüm Sahnelerini Tek Parçada Çekmiyor?

One Piece serisinin yaratıcısı Eiichiro Oda, popüler Shonen Jump mangasında ölen insanların sahnelerini tasvir etmeyi neden reddettiğini açıklıyor.

One Piece mangasının yazarı ve illüstratörü Eiichiro Oda, popüler Shonen Jump serisinde ölen insanların sahnelerini çizmeyi neden sevmediğini açıklıyor .


Oda, sosyal medya X (eski adıyla Twitter) kullanıcısı @/sandman_AP tarafından çevrilen 2018 röportajında ​​Oda, One Piece mangasının hikayelerinde ölümü neden nadiren tasvir ettiğini açıkladı. Oda, "İnsanların öldüğü sahneleri çizmek istememem, savaştan sonra bir parti çizmek istememdir" dedi. "Birisi ölürse eğlenceli bir parti yapamazsınız. Parti benim ideal arkadaşlık biçimimdir. One Piece'i büyük bir partiyle bitirmek istiyorum."


Elbette Oda'nın ölümü tasvir etmeye itiraz etmesi One Piece serisinin ölümden arınmış olduğu anlamına gelmiyor. Seri, Nami'nin üvey annesinin kaybı ya da Monkey D. Luffy'nin erkek kardeşi Portgas D. Ace'in ölümü gibi harika ama yürek burkan anlarla dolu. Bu karakter o kadar popüler ki Oda onu öldürmek konusunda ikinci kez düşündü . Ancak Jujutsu Kaisen gibi diğer Shonen Jump serileriyle karşılaştırıldığında, One Piece'in oyuncu kadrosu "öldürülmekten" ziyade "yenildi". Aslında, Netflix'teki canlı aksiyon One Piece serisinin kaynak materyalden yaptığı en büyük değişikliklerden biri, Kaptan Kuro'nun Kaya'nın uşağı Merry'yi öldürmesi gibi, büyük şemada önemli olmayan karakterleri gelişigüzel öldürmektir.


Tipik olarak One Piece'deki ölüm, genellikle bir hikayenin ortasında sunulan geri dönüşlerle tasvir edilir. Plan, her büyük hikaye akışını büyük bir kutlamayla bitirmekse, ölüm sahnelerinin genellikle geçmişte tasvir edilmesi ve nadiren hikayenin doruk noktasından önce şimdiki zamanda geçmesi mantıklıdır. Örneğin "Wano Country" hikayesi, Shimotsuki Yasuie'nin halka açık infazının şok edici sahnesini içeriyordu, ancak destanın son perdesi, Luffy'nin sonunda Canavarlar'dan Kaidou'yu Gear 5 dönüşümüyle yenmesine ve sonunda herkesin kutlama yapmasına odaklandı.


One Piece anime serisi, Crunchyroll ve Netflix dahil olmak üzere birçok yayın hizmetinde mevcuttur. Viz Media manganın İngilizce distribütörüdür. Netflix'te yayınlanan canlı aksiyon One Piece dizisi ikinci sezon için yenilendi. Netflix için The One Piece adlı yeni bir anime uyarlaması şu anda geliştirilme aşamasındadır.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page