top of page

Dobby Sırlar Odası'nda Harry Potter'a Neden Yardım Etti?

Harry Potter ve Sırlar Odası, Dobby'yi karmaşık bir müttefik olarak tanıttı. Peki neden ilk etapta Harry Potter'a yardım etmeye karar verdi?Harry Potter serisi, kısmen arkadaşlık ve aileye verdiği önem ve bu ilişkileri sürdürmenin önemi sayesinde büyük bir başarı elde etti. Ana üçlü dışında hiçbir karakter bu kavramı Ev Elfi Dobby kadar iyi anlamadı. Aslında Harry Potter'la tanıştığında bir gün Büyücülük Dünyası'na önemli bir katkı olacağını biliyordu. Ancak ilişkileri filmlerde çok önemli ve kitaplarda daha da güçlü olmasına rağmen Dobby'nin neden Harry'ye yardım etmek istediğine dair hala bir gizem var.


Sağ Kalan Çocuk, Dobby ile ilk kez Harry Potter ve Sırlar Odası'nda Dursley'lerle birlikte yaşarken tanıştı . Privet Drive'da temel bilgilere geri dönmüş olmasına rağmen Harry, Hogwarts'ta arkadaşlarıyla birlikte sihir öğrenirken yaşadığı hayatın özlemini hiç bırakmadı. Ancak tam da o günler bir rüya gibi göründüğü sırada Dobby yatağında zıplayarak ortaya çıktı. İlk başta kafası karışmıştı ama Ev Elfi hemen kendisini açıkladı ve Harry'nin Hogwarts'a dönmesini istememesinin nedenini açıkladı.


Dobby, Lucius Malfoy'un Planları Hakkında Bilgi SahibiydiMalfoy ailesinin bir Ev Elfi olan Dobby, malikanede olup bitenlerden haberdardı. Konuşmalara kulak misafiri olabiliyordu ve muhtemelen Lucius'un işiyle ilgili önemli belgeleri bile görebiliyordu. Ailesinde hiç kimse Ev Elflerine değer vermediğinden, sanki başından beri görünmezmiş gibiydi. Yine de Dobby, Lucius'un Lord Voldemort'un istekleri doğrultusunda Sırlar Odası'nı açmayı planladığını ve bunun Hogwarts'ta felaket olaylara yol açacağını öğrendi. Harry'nin bu yıl gideceğini bilen Dobby, arkadaşları tarafından istenmediğini ve sonunda okula geri dönmek konusunda hayal kırıklığına uğramasını sağlayarak kendisi için en çok anlam ifade eden kişiyi korumaya karar verdi.


Harry, Büyücülük Dünyasında bir efsaneydi çünkü Lord Voldemort'u bebekken durdurmayı başarmıştı. Ve bu da Hane Elfleri'ne ilham verdi, özellikle de onun hükümdarlığı sırasında onlara uygulanan muamele ortalamanın çok altında olduğundan. Ama Harry onu yendikten sonra işler onlar için çok daha iyi hale geldi. Sonuç olarak Dobby, hatırlayamayacak kadar genç olmasına rağmen, Harry'nin yaptıklarından dolayı inanılmaz derecede minnettar hissetti. Bu nedenle, iyiliğin karşılığını vermek zorunda kalan Dobby, Hogwarts'taki eğitimine bir yıl daha devam edemeyeceği anlamına gelse bile, Harry'yi güvende tutmak için elinden geleni yaptı. Ancak yöntemleri sert görünse de, Harry sonunda bunun iyi bir yerden doğduğunu anladı.


Dobby Arkadaşını Kurtarmak İçin Gururla Hayatını Verdi


O zamandan beri, Harry ve Dobby arasında güçlü bir dostluk gelişti ve Harry sonunda Dobby'yi Malfoy'un köleliğinden kurtardı. Yıllar sonra Dobby, Harry'yi Malfoy'lardan ve diğer Ölüm Yiyenlerden kurtararak bu iyiliğin karşılığını verdi . Ancak bu eylemi ne yazık ki hayatına mal oldu. Yine de Harry ve Dobby'nin bir efsaneden doğan eşsiz bir bağı vardı. Ama bu dostluk, Dobby'nin Harry hakkında daha önce duyduğu hikayelerin hepsinden daha güçlüydü.


Sonuçta Dobby, Harry Potter'ın güvenliğini sağlamak için her riski göze alabilecek bir kahramandı. Ama onu Harry'nin diğer arkadaşlarıyla karşılaştırıldığında benzersiz kılan şey, bunu Harry'yi tanımadan yapmasıydı. Bununla birlikte, genç büyücünün eylemleri Hane Elfinde güçlü bir minnettarlığa ilham verdi ve sonunda Sırlar Odası'nı öğrendiğinde onu Malfoy'lara karşı harekete geçmeye yöneltti . Sonuç olarak Dobby, Harry için alışılmadık ama yeri doldurulamaz bir arkadaş haline geldi.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page