top of page

Atomic Heart, BioShock'tan Yeterince Fark Etmiyor

Atomic Heart, oynanışını ilk ortaya koyduğundan beri BioShock klonu olarak adlandırılıyor. Oyunu oynadıktan sonra, bu eleştiri geçerliliğini koruyor gibi görünüyor.

Atomic Heart'ın oynanışına bakıldığında BioShock'u düşünmemek elde değil . Oyunun 2K'nın ikonik nişancı serisinden ilham aldığı çok açık ve hayranlar, oyunun önizlemeleri ilk çıktığından beri Atomic Heart'a bir BioShock klonu diyorlar . Elbette oyunlara birbirinin kopyası demek, oyun dünyasında oldukça büyük bir trend. Kısa bir süre için, herhangi bir birinci şahıs nişancı, Doom klonu olarak anıldı . Önemli olan, bir oyunun kendisini unsurlarını aldığı oyundan ayırabilmesi ve ne yazık ki Atomic Heart için bunu yapamamasıdır.

Atomic Heart, ilhamını sadece koluna taşımakla kalmaz, aynı zamanda onunla kaplıdır. Oynanıştan hikaye öğelerine kadar oyunun çoğu BioShock hissi uyandırıyor ve çoğu zaman seriye yeni bir giriş yapıyormuş gibi hissettiriyor. Atomic Heart ile ona ilham veren oyunlar arasında bazı farklılıklar var ama ne yazık ki bunlar nispeten yüzeysel. Bu farklılıklar aynı zamanda Atomic Heart'ı BioShock'tan daha sığ bir deneyim gibi hissettirmeye de hizmet ediyor , oyunu oynarken yapılmaması zor bir karşılaştırma.


Atomik Kalp BioShock 4 Gibi Hissediyor


Atomic Heart'ın açılışında oyuncular, oyunun alternatif tarih ortamında hızlı bir tura çıkar. Sovyet Rusya'nın bu fütüristik versiyonu , özellikle oyuncu uçan bir şehirde başladığı için BioShock Infinite'in Columbia'sına çok benziyor . Tüm açılış sekansı, oyunun etini tanıtmadan önce ayarı oluşturması amaçlandığından, Booker'ın Columbia'ya ilk gelişi gibi hissettiriyor. Oyuncular gerçek aksiyona geçtiğinde, BioShock ile benzerlikler ancak devam eder.

BioShock serisi, silah oyununu insanüstü yeteneklerle birleştirdiği gibi , Atomic Heart da oyuncunun mekanik el implantlarında aynısını yapıyor . İmplantın estetiği BioShock'un Plazmidlerinin görünüşünden çok farklı olsa da, işlevsel açıdan çok benzer hissettirirler. Güçlü robotlara karşı patron savaşları yapmak, Rapture'daki Büyük Babalarla savaşmayı oldukça anımsatıyor. Atomic Heart kendi türünde bir hikaye anlatmaya çabalasa ve BioShock'tan kendini farklı kılmaya çalışsa da , oynanışı farklı hissettirmek ve bir klon olarak etiketlenmekten kaçınmak için yeterli olmuyor.


Atomic Heart'ın Eşsiz Unsurları Herhangi Bir İyilik Yapmıyor


Atomic Heart'ın BioShock'tan çok farklı hissettiği alanlardan biri de hikayesidir. Her iki oyun da kendi yaratımları nedeniyle ters giden fütüristik bir şehrin unsurlarını içeriyor olsa da, Atomic Heart'ın nihai noktası BioShock'unki kadar güçlü veya ilginç görünmüyor . Atomic Heart'ın robotlar ve yapay zekanın insanlara karşı dönmesiyle ilgili hikayesi bu noktada oldukça yıpranmış bir zemin ve BioShock'un Objektivizm ve Ayn Rand'a yönelik sivri eleştirisiyle aynı boyutlara ulaşmıyor . Oyunun , oyuncuların deneyimini büyük ölçüde iyileştirebilecek BioShock özelliklerinden birini almamış olması talihsiz bir durumdur .

Görünüşe göre Atomic Heart'ın hikayesinde güçlü bir mesaj eksikliği aslında tasarım gereği. Geliştirici Mundfish , oyunun konusu ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yıldönümüne denk gelen çıkış tarihi ile ilgili tartışmalara yanıt olarak Twitter'da siyaset veya din hakkında yorum yapmak istemediğini söyledi. Apolitik bir duruşa sahip bir geliştiricinin BioShock kadar güçlü bir ifadeye sahip bir oyun yapması pek olası değildir , bu nedenle bu, Atomic Heart'ın kendisini ilham kaynağından ayırmayı başardığı bir alandır . Bununla birlikte, oyuncuların Atomic Heart'ta oynadıkları süre boyunca BioShock hakkında düşünmelerini engellemek gerçekten yeterli değil .


1 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page