top of page

Apple Artık App Store'da Oyun Emülatörü Dağıtımına İzin Veriyor, Ancak Bir Sorun Var

Apple artık retro oyun emülatörlerinin şirketin App Store'u aracılığıyla dağıtımına birkaç büyük uyarı ve koşulla izin veriyor.

Apple'ın App Store'un uygulama ve inceleme politikalarına yönelik en son güncellemesi, retro oyun emülasyonuyla ilgili bir bölüm içeriyordu; bu, geliştiricilerin bir dizi kural ve düzenlemeyle birlikte emülatörleri App Store aracılığıyla dağıtabileceği anlamına geliyor. Apple'ın cihazlarında, video oyunu emülatörleri gibi harici kaynak kodlarının çalıştırılması konusunda kısıtlamalar vardır. Video oyunu emülatörleriyle birlikte gelen sallantılı yasal sorunlar ve telif hakkı sorunları nedeniyle Apple, bunları hiçbir zaman resmi olarak App Store'da dağıtmadı. Buna rağmen oyuncular, Apple cihazlarının RetroArch ve OpenEmu gibi çeşitli retro video oyunu emülatörlerini çalıştırmasını sağladı . Bazen geliştiriciler, Apple'ın inceleme sürecini atlamak ve emülatörlerinin vitrin aracılığıyla dağıtılmasını sağlamak için uygulamalarını gizler ve emülatörleri içlerinde gizlerdi. Yeni yönergelerin yayınlanmasıyla birlikte, iOS kullanıcılarının yakında video oyunu emülasyonu için resmi olarak onaylanmış bir seçeneğe sahip olacağı görülüyor. Ancak bir emülatörün App Store'da dağıtılabilmesi için karşılanması gereken bir takım koşullar var gibi görünüyor.Apple'ın Geliştirici portalında yayınlanan Uygulama İnceleme Yönergeleri'nin güncellenmiş sürümünde , mini uygulamaların, mini oyunların, akışlı oyunların, sohbet robotlarının, eklentilerin ve oyun emülatörlerinin Apple'ın App Store'una nasıl yerleştirilebileceğini listeleyen yeni bir bölüm var . Kurallar, bu retro oyun konsolu emülatör uygulamalarının oyunları kendilerinin indirmesine izin veriyor. Ancak uygulamada sunulan tüm yazılımların Yönergelere ve geçerli telif hakkı yasasına uygun olması gerektiğini ve bu kurallara uyulmaması uygulamanın reddedilmesine yol açacağını belirtir.


Apple'ın Uygulama İnceleme Yönergeleri (Nisan 2024)

Başlangıçta herhangi bir geliştiricinin oyun emülatör yazılımını App Store'da yayınlayabileceği düşünülse de , bu özel koşullar durumun böyle olma ihtimalini azaltıyor. Apple'ın ifadelerine göre bu yeni kuralların oyun yayıncılık şirketlerine daha fazla fayda sağlaması muhtemel. Örneğin, Sega gibi video oyunu şirketleri, şirketin IP'lerin sahibi olması ve bunları yasal olarak dağıtabilmesi nedeniyle, mağazada kullanıcıların herhangi bir sayıda taklit Sega retro oyununu indirip oynamasına olanak tanıyan bir Uygulama sunabilir.

Bu nedenle, bu yeni kurallar, herhangi bir geliştiricinin bir emülatör yayınlayıp yayınlayamayacağı veya bunun yalnızca Apple cihazlarında taklit etmek istedikleri oyunların haklarına sahip olan şirketlerle sınırlı olup olmayacağı konusunda soruları gündeme getiriyor. Bununla birlikte, Apple'ın App Store politikasında yapılan bu değişiklikler büyük olasılıkla Avrupa Birliği ve ABD'nin karşılaştığı düzenleyici incelemelerin bir sonucudur. App Store yönergelerinde yapılan diğer değişiklikler arasında, örneğin müzik akışı uygulamalarının kullanıcıları AB'deki harici bir web sitesine yönlendirmesinin kolaylaştırılması yer alıyor.

10 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page