top of page

AMD Ryzen 8000 serisi APU'larda 16 RDNA 3.5 GPU Hesaplama Birimi Bulunacak: Rapor

AMD Ryzen 8000 serisi APU'ların önümüzdeki yılın ikinci yarısında çıkması bekleniyor. En son sızıntılar, bunların 16 RDNA 3.5 GPU hesaplama birimiyle geleceğini gösteriyor.

Yeni bir sızıntıya göre AMD Ryzen 8000 serisi APU'lar 16 RDNA 3.5 GPU hesaplama ünitesiyle gelecek. Bu, yaklaşmakta olan yeni nesil işlemciler hakkında bu bilgilerin sızdırıldığı ilk sefer değil, ancak APU'lar hakkındaki tüm bilgileri içeren HWiNFO ekran görüntülerini getiriyor. "Strix Point" serisi olarak adlandırılan Ryzen 8000 serisi APU'ların önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor ancak AMD, RDNA 3.5 platformu dışındaki teknik özelliklere ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmadı.


AMD'nin soket yol haritasına göre Zen 4 Ryzen 7000 serisi CPU'ları barındıran AM5 masaüstü soketi, Zen 5 Ryzen 8000 serisi çiplerle de çalışacak. Bu işlemcilerin önümüzdeki yıl Intel'in Arrow Lake ve Lunar Lake serileriyle rekabet etmesi planlanıyor. Ayrıca Ryzen 8000 serisine ilişkin çeşitli söylentiler ve sızıntılar da ortaya çıktı. Dizilimin 12 hibrit Zen 5 CPU çekirdeği, 16 RDNA 3.5 GPU çekirdeği ve iki konfigürasyon içereceğine inanılıyor.


En son sızıntı Performans Veritabanlarından geliyor ve Ryzen 8000 serisi APU olan “Strix Point 1” kod adlı AMD çipine ait HWiNFO verilerinin ekran görüntüsünü gösteriyor. Ryzen 8000 serisi APU'ların 16 RDNA 3.5 GPU hesaplama birimi içereceğini iddia eden önceki sızıntıları yeniden doğruluyor. Bu APU'lar önceki nesil gibi Zen 5 ve Zen 5C hibrit düzenine sahip olacak. Bunun 45W TDP'ye sahip bir mühendislik örneği (ES) çipi olduğunu belirtmekte fayda var. Nihai özellikler resmi olarak piyasaya sürüldüğünde değişebilir.


Bu ES çipinin ortalama saat hızı 2,12 GHz'dir ve 32 GB LPDDR5-6400 bellekle birlikte çalışır. HWiNFO verileri aynı zamanda temel iGPU bilgilerini de gösteriyor ancak 512 MB GDDR6 VRAM'den bahsediyor ki bu bir hata gibi görünüyor. HWiNFO'nun ES çiplerini tam olarak desteklemediğini, dolayısıyla bazı verilerin hatalı olabileceğini belirtmekte fayda var.


Ryzen 8000 serisi APU'ların iki konfigürasyonla gelmesi bekleniyor: monolitik ve yonga tasarımı. Monolitik APU'ların çift CCX (Çekirdek Kompleksi) ile tek bir CCD (Çekirdek Kompleksi Kalıp) ile birlikte geldiği söyleniyor. Bir CCX, Zen 5 CPU çekirdeklerini temel alan dört çekirdek ve sekiz iş parçacığına sahip olacak. Diğer CCX'in ise Zen 5C CPU çekirdeklerini temel alan sekiz çekirdek ve 16 iş parçacığıyla geleceği söyleniyor. 8000 serisi APU'ların ayrıca 8 WGP (Çalışma Grubu İşlemcisi) ve 1024'e kadar akış işlemcisi ile birlikte geldiği söyleniyor.

AMD, yeni nesil APU'ları 2024'te, büyük olasılıkla yılın ikinci yarısında piyasaya sürecek. Şirket yakın zamanda 6 Eylül'den itibaren satışa çıkacak olan Radeon 7800 XT ve 7700 XT grafik kartlarını tanıttı. Bu, Starfield'ın piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geliyor .

10 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page