top of page

Yarı Ork Rehber

Yaş Ortalaması

60

Boy

175 cm

Hız

10 m

DnD İsmi

Half-Orc

Özellikler

İster güçlü bir büyücünün liderliği altında birleşmiş, ister yıllarca süren çatışmalardan sonra durma noktasına gelene kadar savaşmış olsun, ork ve insan kabileleri bazen ittifaklar kurarlar ve yakındaki medeni toprakların terörüne karşı daha büyük bir orduda güçlerini birleştirirler. Bu ittifaklar evliliklerle mühürlendiğinde, yarı-orklar doğar. Bazı yarı-orklar, ork kabilelerinin gururlu şefleri olmak için yükselir, insan kanları onlara tam kanlı ork rakiplerine karşı üstünlük sağlar. Bazıları, insanlar ve diğer daha medeni ırklar arasında değerlerini kanıtlamak için dünyaya girerler. Bunların çoğu maceraperest olur, güçlü eylemleriyle büyüklüğe, barbar gelenekleri ve vahşi öfkeleriyle kötü üne kavuşurlar.

Irk Özellikleri

Yarı ork karakterinizin, ork atalarınızdan kaynaklanan belirli özellikleri var.


Yetenek Puanı Artışı


Güç puanınız 2 artar ve Anayasa puanınız 1 artar.


Yaş


Yarı-orklar insanlardan biraz daha hızlı olgunlaşır ve 14 yaş civarında yetişkinliğe ulaşırlar. Fark edilir ölçüde daha hızlı yaşlanırlar ve nadiren 75 yıldan uzun yaşarlar.


Hizalama


Yarı-orklar, ork ebeveynlerinden kaos eğilimini miras alırlar ve iyiliğe güçlü bir şekilde meyilli değildirler. Orklar arasında yetiştirilen ve hayatlarını onların arasında yaşamak isteyen yarı-orklar genellikle kötüdür.


Boy


Yarım orklar insanlardan biraz daha büyük ve hantaldır ve boyları 5 ila 6 fit arasında değişir. Bedeniniz Medium.


Hız


Temel yürüme hızınız 30 fit.


Karanlık görüş


Ork kanınız sayesinde karanlık ve loş koşullarda üstün görüşe sahipsiniz. Loş ışıkta 60 fit yakınınızı parlak ışıkmış gibi, karanlıkta ise loş ışıkmış gibi görebilirsiniz. Karanlıkta rengi ayırt edemezsin, sadece grinin tonları.


Tehditkar


Gözdağı verme becerisinde yeterlilik kazanırsınız .


Amansız dayanıklılık


0 can puanına düşürüldüğünüzde ancak doğrudan öldürülmediğinizde, bunun yerine 1 can puanına düşebilirsiniz. Uzun bir dinlenmeyi bitirene kadar bu özelliği tekrar kullanamazsınız.


Vahşi Saldırılar


Bir yakın dövüş silahı saldırısı ile kritik bir vuruş elde ettiğinizde, silahın hasar zarlarından birini bir kez daha yuvarlayabilir ve bunu kritik vuruşun ekstra hasarına ekleyebilirsiniz.


Diller


Ortak ve Ork konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsiniz. Ork, sert ünsüzlere sahip sert, ağlayıcı bir dildir. Kendine ait bir yazısı yoktur ama Cüce yazısıyla yazılmıştır.

Diğer Özellikler

Yaralı ve Güçlü


Yarı-orkların grimsi pigmentasyonları, eğimli alınları, çıkıntılı çeneleri, çıkık dişleri ve yüksek yapıları, ork miraslarını herkesin görebileceği bir hale getiriyor. Yarım orklar 5 ila 7 fit boyundadır ve genellikle 180 ila 250 pound ağırlığındadır.


Orklar, savaş yaralarını gurur belirtisi ve süs yaralarını güzellik olarak görürler. Yine de diğer yara izleri, bir ork veya yarı-ork'u eski bir köle veya rezil bir sürgün olarak işaretler. Orklar arasında ya da yakınında yaşayan herhangi bir yarı-ork, ister aşağılanma ister gurur izleri olsun, geçmişteki istismarlarını ve yaralanmalarını anlatan yara izlerine sahiptir. İnsanlar arasında yaşayan böyle bir yarı-ork, bu yaraları gururla sergileyebilir veya utanç içinde saklayabilir.


Gruumsh'un İşareti


Orkları tek gözlü tanrı Gruumsh yarattı ve ona tapmaktan yüz çeviren orklar bile onun etkisinden tam olarak kaçamazlar. Aynı şey yarı-orklar için de geçerlidir, ancak insan kanları ork miraslarının etkisini hafifletir. Bazı yarı-orklar rüyalarında Gruumsh'un fısıltılarını duyar ve onları içlerinde kaynayan öfkeyi serbest bırakmaya çağırır. Diğerleri, yakın dövüşe katıldıklarında Gruumsh'un coşkusunu hissederler ve ya onunla birlikte sevinirler ya da korku ve tiksintiyle titrerler. Yarı-orklar doğaları gereği kötü değildir, ama ister kucaklasınlar ister isyan etsinler, kötülük içlerinde pusuya yatmıştır.


Gruumsh'un öfkesinin ötesinde, yarı-orklar duyguları güçlü bir şekilde hissederler. Öfke sadece nabzını hızlandırmakla kalmaz, vücutlarının yanmasına da neden olur. Bir hakaret asit gibi sokar ve üzüntü onların gücünü tüketir. Ama yüksek sesle ve yürekten gülerler ve basit bedensel zevkler -şölen, içki, güreş, davul ve çılgın danslar- kalplerini neşeyle doldurur. Asabi ve bazen asık suratlı olma eğilimindedirler, tefekkürden çok eyleme ve tartışmaktan çok savaşmaya meyillidirler. En başarılı yarı-orklar, uygar bir ülkede geçinmek için yeterli öz denetime sahip olanlardır.


Kabileler ve Gecekondular


Yarı orklar çoğunlukla orklar arasında yaşar. Diğer ırklardan, insanların yarı-orkları kabul etme olasılığı daha yüksektir ve yarı-orklar, ork kabileleri arasında yaşamadıklarında neredeyse her zaman insan topraklarında yaşarlar. İster kaba barbar kabileler arasında kendilerini kanıtlasınlar, ister daha büyük şehirlerin kenar mahallelerinde hayatta kalmaya çabalasınlar, yarı-orklar fiziksel güçleri, dayanıklılıkları ve insan atalarından miras aldıkları katıksız kararlılıkla geçinirler.


Yarı Ork İsimleri


Yarı-orklar genellikle yetiştirildikleri kültüre uygun isimlere sahiptir. İnsanlar arasında uyum sağlamak isteyen bir yarı-ork, bir insan ismi için bir ork ismini takas edebilir. İnsan adlarına sahip bazı yarı-orklar, kendilerini daha korkutucu hale getirdiğini düşündükleri için gırtlaktan gelen bir ork adı benimsemeye karar verirler.


Erkek Ork İsimleri: Dench, Feng, Gell, Henk, Holg, Imsh, Keth, Krusk, Mhurren, Ront, Shump, Thokk

Kadın Ork İsimleri: Baggi, Emen, Engong, Kansif, Myev, Neega, Ovak, Ownka, Shautha, Sutha, Vola, Volen, Yevelda

bottom of page