top of page

insan Rehber

Yaş Ortalaması

70

Boy

175 cm

Hız

10 m

DnD İsmi

Human

Özellikler

Çoğu dünyanın hesabında, insanlar ortak ırkların en küçüğüdür, dünya sahnesine geç gelir ve cücelere, elflere ve ejderhalara kıyasla kısa ömürlüdür. Belki de kısa ömürleri nedeniyle kendilerine verilen yıllarda ellerinden gelenin en iyisini elde etmeye çalışıyorlar. Ya da belki de yaşlı ırklara kanıtlayacak bir şeyleri olduğunu hissediyorlar ve bu yüzden güçlü imparatorluklarını fetih ve ticaret temeli üzerine inşa ediyorlar. Onları harekete geçiren ne olursa olsun, insanlar dünyanın yenilikçileri, başarılıları ve öncüleridir.

Irk Özellikleri

İnsanlar hakkında genelleme yapmak zor ama sizin insan karakteriniz bu özelliklere sahip.


Yetenek Puanı Artışı


Yetenek puanlarınız her biri 1 artar.


Yaş


İnsanlar ergenliğin sonlarında yetişkinliğe ulaşırlar ve bir yüzyıldan daha az yaşarlar.


hizalama


İnsanlar belirli bir hizalanma eğilimi göstermezler. En iyiler ve en kötüler aralarında bulunur.


Boy


İnsanların boyları ve yapıları, ancak 5 fitten 6 fit uzunluğa kadar geniş ölçüde değişir. Bu aralıktaki konumunuz ne olursa olsun, bedeniniz Medium'dur.


Hız


Temel yürüme hızınız 30 fit.


Diller


Ortak ve seçtiğiniz bir ekstra dili konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsiniz. İnsanlar genellikle, muğlak lehçeler de dahil olmak üzere, uğraştıkları diğer halkların dillerini öğrenirler. Konuşmalarına diğer dillerden ödünç alınmış sözcükler serpmekten hoşlanırlar: Ork lanetleri, Elfçe müzikal ifadeler, Cüce askeri ifadeler vb.

Diğer Özellikler

Geniş Bir Spektrum


Göç ve fetih eğilimleriyle insanlar, diğer ortak ırklardan fiziksel olarak daha çeşitlidir. Tipik bir insan yoktur. Bir birey 5 fitten 6 fitin biraz üzerinde durabilir ve 125 ila 250 pound ağırlığında olabilir. İnsan teni tonları neredeyse siyahtan çok solguna kadar değişir ve saç renkleri siyahtan sarıya (kıvırcık, sapıkça veya düz); erkekler seyrek veya kalın sakallı olabilir. Pek çok insan, elf, ork veya diğer soyların ipuçlarını açığa çıkaran bir tutam insan dışı kana sahiptir. İnsanlar ergenliğin sonlarında yetişkinliğe ulaşırlar ve nadiren tek bir yüzyıl bile yaşarlar.


Her Şeyde Çeşitlilik


İnsanlar, ortak ırklar arasında en uyumlu ve hırslı insanlardır. Yerleştikleri birçok farklı ülkede çok çeşitli zevklere, ahlaka ve geleneklere sahiptirler. Ancak yerleştiklerinde kalırlar: Çağlar boyunca sürecek şehirler ve uzun yüzyıllar boyunca ayakta kalabilecek büyük krallıklar inşa ederler. Tek bir insan nispeten kısa bir ömre sahip olabilir, ancak bir insan ulusu veya kültürü, herhangi bir insanın hafızasının ulaşamayacağı kadar çok kökenleri olan gelenekleri korur. Tamamen şimdide yaşarlar - onları maceracı yaşama çok uygun hale getirirler - ama aynı zamanda geleceği planlarlar, kalıcı bir miras bırakmaya çalışırlar. Bireysel ve grup olarak insanlar uyarlanabilir fırsatçılardır ve değişen siyasi ve sosyal dinamiklere karşı tetiktedirler.


HERKESİN İKİNCİ EN İYİ ARKADAŞ


İnsanlar, birbirleriyle kolayca karıştıkları gibi, diğer ırkların üyeleriyle de kaynaşırlar. Pek çoğuna yakın olmasalar da hemen hemen herkesle iyi geçinirler. İnsanlar elçiler, diplomatlar, hakimler, tüccarlar ve her türden memur olarak hizmet ederler.Cüceler. “Yiğit insanlar, cesur arkadaşlar ve sözlerine sadıklar. Altın açgözlülükleri ise çöküşleridir.”Elfler. "Elf ormanlarında dolaşmamak en iyisi. Davetsiz misafirleri sevmezler ve muhtemelen büyülenmiş gibi oklarla büyüleneceksiniz. Yine de, bir elf o lanet olası ırksal gururu aşıp size eşitmişsiniz gibi davranabilirse, onlardan çok şey öğrenebilirsiniz."Buçukluklar. "Kafanızı tavana çarpmadığınız sürece bir buçukluk evinde yemek yenmek zordur - güzel, sıcak bir ateşin önünde iyi yemek ve güzel hikayeler. Buçuklukların bir parça hırsı olsaydı, gerçekten bir anlamı olabilirdi."


Kalıcı Kurumlar


Tek bir elf veya cüce, özel bir yeri veya güçlü bir sırrı koruma sorumluluğunu üstlenebildiğinde, insanlar bu amaçlar için kutsal emirler ve kurumlar buldular. Cüce klanlar ve buçukluk yaşlılar eski gelenekleri her yeni nesle aktarırken, insan tapınakları, hükümetler, kütüphaneler ve kanunlar geleneklerini tarihin temeline sabitler. İnsanlar ölümsüzlüğü hayal eder, ancak (ölümün pençesinden kurtulmak için ölümsüzlüğü veya ilahi yükselişi arayan birkaç kişi hariç) gittiklerinde hatırlanmalarını sağlayarak bunu başarırlar.


Bazı insanlar yabancı düşmanı olabilse de, genel olarak toplumları kapsayıcıdır. İnsan toprakları, insan olmayan topraklarda yaşayan insanların oranına kıyasla çok sayıda insan olmayan insanı kabul eder.


Hırs Örnekleri


Macera arayan insanlar, cüretkar ve hırslı bir ırkın en cüretkar ve hırslı üyeleridir. Güç, zenginlik ve şöhret biriktirerek hemcinslerinin gözünde şan kazanmaya çalışırlar. İnsanlar, diğer insanlardan daha fazla, bölgeler veya gruplardan ziyade davaları savunurlar.


İnsan İsimleri ve Etnik Kökenleri


Diğer kültürlerden çok daha fazla çeşitliliğe sahip olan insanların bir bütün olarak tipik isimleri yoktur. Bazı insan ebeveynler çocuklarına Cüce veya Elfçe (az ya da çok doğru telaffuz edilir) gibi diğer dillerden isimler verirler, ancak çoğu ebeveyn, bölgelerinin kültürüyle veya atalarının adlandırma gelenekleriyle bağlantılı isimler verir.


İnsanların maddi kültürü ve fiziksel özellikleri bölgeden bölgeye çılgınca değişebilir. Örneğin Unutulmuş Diyarlar'da giyim, mimari, mutfak, müzik ve edebiyat, Gümüş Yürüyüşler'in kuzeybatı topraklarında, doğudaki uzak Turmish veya Impiltur'dan farklıdır - ve hatta uzaklardaki Kara-Tur'da daha da belirgindir. . Bununla birlikte, insanın fiziksel özellikleri, en eski insanların kadim göçlerine göre değişiklik gösterir, bu nedenle Gümüş Yürüyüşler'in insanları her olası renk ve özellik varyasyonuna sahiptir.


Unutulmuş Diyarlar'da dokuz insan etnik grubu geniş çapta tanınır, ancak Faerûn'un daha yerel bölgelerinde bir düzineden fazla insan bulunur. Bu gruplar ve üyelerinin tipik isimleri, insanınız hangi dünyada olursa olsun ilham kaynağı olarak kullanılabilir.


kalişit


Diğer insanların çoğundan daha kısa ve daha zayıf olan Calishites'in esmer teni, saçları ve gözleri vardır. Esas olarak güneybatı Faerûn'da bulunurlar.


Calishite İsimleri: (Erkek) Aseir, Bardeid, Haseid, Khemed, Mehmen, Sudeiman, Zasheir; (bayan) Atala, Ceidil, Hama, Jasmal, Meilil, Seipora, Yasheira, Zasheida; (soyadları) Basha, Dumein, Jassan, Khalid, Mostana, Pashar, Rein


Chondatan


Chondathan'lar, neredeyse sarıdan neredeyse siyaha kadar değişen kahverengi saçlı, ince, sarımsı tenli halktır. Çoğu uzun boyludur ve yeşil veya kahverengi gözleri vardır, ancak bu özellikler pek evrensel değildir. Chondathan kökenli insanlar, İç Deniz çevresindeki Faerûn'un merkezi topraklarına hakimdir.


Chondathan İsimleri: (Erkek) Darvin, Dorn, Evendur, Gorstag, Grim, Helm, Malark, Morn, Randal, Stedd; (kadın) Arveene, Esvele, Jhessail, Kerri, Lureene, Miri, Rowan, Shandri, Tessele; (soyadları) Amblecrown, Buckman, Dundragon, Evenwood, Greycastle, Tallstag


Damaran


Esas olarak Faerûn'un kuzeybatısında bulunan Damarans, orta boyda ve yapıda olup, ten rengi açık sarıdan açık kahverengiye kadar değişir. Saçları genellikle kahverengi veya siyahtır ve en yaygın olanı kahverengi olsa da göz renkleri çok çeşitlidir.


Damaran İsimleri: (Erkek) Bor, Fodel, Glar, Grigor, İgan, Ivor, Kösef, Mival, Orel, Pavel, Sergor; (kadın) Alethra, Kara, Katernin, Mara, Natali, Olma, Tana, Zora; (soyadları) Bersk, Chernin, Dotsk, Kulenov, Marsk, Nemetsk, Shemov, Starag


İlluskan


İlluskanlar, uzun boylu, açık tenli, mavi veya çelik gibi gri gözlü halktır. Çoğunun kuzgun-siyah saçları vardır, ancak kuzeybatıda yaşayanların saçları sarı, kırmızı veya açık kahverengidir.


İlluskan İsimleri: (Erkek) Ander, Blath, Bran, Frath, Geth, Lander, Luth, Malcer, Stor, Taman, Urth; (bayan) Amafrey, Betha, Cefrey, Kethra, Mara, Olga, Silifrey, Westra; (soyadları) Brightwood, Helder, Hornraven, Lackman, Stormwind, Windrivver


mulan

İç Deniz'in doğu ve güneydoğu kıyılarında baskın olan Mulanlar genellikle uzun boylu, ince ve kehribar tenli, ela veya kahverengi gözlüdür. Saçları siyahtan koyu kahverengiye kadar değişir, ancak Mulanların en belirgin olduğu topraklarda soylular ve diğer birçok Mulan tüm saçlarını tıraş eder.

Mulan İsimleri: (Erkek) Aoth, Bareris, Ehput-Ki, Kethoth, Mumed, Ramas, So-Kehur, Thazar-De, Urhur; (kadın) Arizima, Chathi, Nephis, Nulara, Murithi, Sefris, Thola, Umara, Zolis; (soyadları) Ankhalab, Anskuld, Fezim, Hahpet, Nathandem, Sepret, Uuthrakt


Rashemi


Çoğu zaman İç Deniz'in doğusunda bulunan ve genellikle Mulan ile karışan Rashemis, kısa, şişman ve kaslı olma eğilimindedir. Genellikle esmer tenleri, koyu renk gözleri ve kalın siyah saçları vardır.


Rashemi İsimleri: (Erkek) Borivik, Faurgar, Jandar, Kanithar, Madislak, Ralmevik, Shaumar, Vladislak; (kadın) Fyevarra, Hulmarra, Immith, Imzel, Navarra, Shevarra, Tammith, Yuldra; (soyadları) Chergoba, Dyernina, Iltazyara, Murnyethara, Stayanoga, Ulmokina


Shou


Shou, Faerûn'un çok doğusundaki Kara-Tur'daki en kalabalık ve güçlü etnik gruptur. Sarımsı bronz tonlarında, siyah saçlı ve koyu renk gözlüdürler. Shou soyadları genellikle verilen addan önce sunulur.


Shou İsimleri: (Erkek) An, Chen, Chi, Fai, Jiang, Jun, Lian, Long, Meng, On, Shan, Shui, Wen; (kadın) Bai, Chao, Jia, Lei, Mei, Qiao, Shui, Tai; (soyadları) Chien, Huang, Kao, Kung, Lao, Ling, Mei, Pin, Shin, Sum, Tan, Wan


Tethyrian


Faerûn'un batı ucundaki tüm Kılıç Sahili boyunca yayılmış olan Tethyriler, orta yapılı ve uzun boyludurlar ve yaşadıkları kuzeyde daha da güzelleşmeye meyilli esmer bir tene sahiptirler. Saçları ve göz renkleri çok çeşitlidir, ancak en yaygın olanları kahverengi saçlı ve mavi gözlüdür. Tethyrianlar öncelikle Chondathan isimlerini kullanırlar.


Turami


İç Deniz'in güney kıyısına özgü olan Turami halkı genellikle uzun boylu ve kaslı, koyu maun tenli, kıvırcık siyah saçlı ve kara gözlüdür.


Turami İsimleri: (Erkek) Anton, Diero, Marcon, Pieron, Rimardo, Romero, Salazar, Umbero; (bayan) Balama, Dona, Faila, Jalana, Luisa, Marta, Quara, Selise, Vonda; (soyadları) Agosto, Astorio, Calabra, Domine, Falone, Marivaldi, Pisacar, Ramondo

bottom of page