top of page

Gnome Rehber

Yaş Ortalaması

450

Boy

110 cm

Hız

7,5 m

DnD İsmi

Gnome

Özellikler

Cücelerin birbirine sıkı sıkıya bağlı topluluklarını oluşturdukları mahalleleri ve mahalleleri sürekli bir yoğun faaliyet uğultusu kaplar. Daha yüksek sesler uğultuyu noktalıyor: Burada bir dişli çark gıcırtısı, orada küçük bir patlama, bir sürpriz ya da zafer çığlığı ve özellikle kahkaha patlamaları. Cüceler, icat, keşif, araştırma, yaratma ve oyunun her anından zevk alarak hayattan zevk alır.

Irk Özellikleri

Cüce karakterinizin diğer tüm cücelerle ortak özellikleri var.


Yetenek Puanı Artışı


Zeka puanınız 2 artar.


Yaş


Cüceler, insanlarla aynı oranda olgunlaşır ve çoğunun 40 yaş civarında yetişkin bir yaşama yerleşmeleri beklenir. 350 ila neredeyse 500 yıl yaşayabilirler.


Hizalama


Cüceler çoğu zaman iyidir. Hukuka yönelenler bilgeler, mühendisler, araştırmacılar, bilim adamları, araştırmacılar veya mucitlerdir. Kaosa meyilli olanlar âşıklar, düzenbazlar, gezginler veya hayali kuyumculardır. Cüceler iyi kalplidir ve aralarındaki düzenbazlar bile gaddardan çok oyuncudur.


Boy


Cüceler 3 ila 4 fit boyunda ve ortalama 40 pound civarındadır. Bedeniniz Küçük.


Hız


Temel yürüme hızınız 25 fit.


Karanlık görüş


Yeraltı yaşamına alışkın, karanlık ve loş koşullarda üstün bir görüşe sahipsiniz. Loş ışıkta 60 fit yakınınızı parlak ışıkmış gibi, karanlıkta ise loş ışıkmış gibi görebilirsiniz. Karanlıkta rengi ayırt edemezsin, sadece grinin tonları.


Cüce kurnaz


Büyüye karşı tüm Zeka, Bilgelik ve Karizma tasarruf atışlarında avantajınız var.


Diller


Common ve Gnomish konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsiniz. Cüce yazısını kullanan Gnom dili, teknik incelemeleri ve doğal dünya hakkındaki bilgi kataloglarıyla ünlüdür.


Derin Cüce


Orman cüceleri ve kaya cüceleri, yüzey dünyasının topraklarında en sık karşılaşılan cücelerdir. Herhangi bir yüzey sakini tarafından nadiren görülen başka bir cüce türü daha vardır: svirfneblin olarak da bilinen derin cüceler. Korunan ve yabancılardan şüphelenen svirfneblin kurnaz ve suskundur, ancak yüzeydeki kuzenleri kadar iyi kalpli, sadık ve şefkatli olabilirler.

Bir gnome karakteri oluşturduğunuzda, Oyuncunun El Kitabındaki alt ırklara alternatif olarak deep gnome'u seçebilirsiniz .


Yetenek Puanı Artışı


Beceri puanınız 1 artar.


Yaş


Derin cüceler, cüceler için kısa ömürlüdür. İnsanlarla aynı oranda olgunlaşırlar ve 25 yaşına kadar yetişkin olarak kabul edilirler. 200 ila 250 yıl yaşarlar, ancak zorlu çalışma ve Karanlıkaltı'nın tehlikeleri genellikle zamanından önce onları ele geçirir.


Hizalama


Svirfneblin, hayatta kalmanın diğer yaratıklarla karışıklıktan kaçınmaya ve düşman edinmemeye bağlı olduğuna inanır, bu yüzden tarafsız hizalanmaları tercih ederler. Nadiren başkalarının hasta olmasını isterler ve başkaları adına risk almaları pek olası değildir.


Boy

Tipik bir svirfneblin yaklaşık 3 ila 3½ fit boyunda ve 80 ila 120 pound ağırlığındadır. Bedeniniz Küçük.


Üstün Karanlık Görüş


Darkvision'ınızın yarıçapı 120 fit.


Taş Kamuflaj


Kayalık arazide saklanmak için Beceri ( Gizlilik ) kontrollerinde avantajınız var .


Diller


Common, Gnomish ve Undercommon konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsiniz. Svirfneblin lehçesi, yüzey Gnomish'ten daha gırtlaktır ve çoğu svirfneblin sadece biraz Common'ı bilir, ancak yabancılarla uğraşanlar (ve buna bir maceracı olarak sizi de dahil eder), diğer topraklarda geçinmek için yeterince Common'ı alır.

Diğer Özellikler

Canlı İfade


Bir cücenin enerjisi ve yaşama hevesi, minik vücudunun her santiminde parlar. Cüceler ortalama 3 fitten biraz daha uzun ve 40 ila 45 pound ağırlığındadır. Ten rengi veya kahverengi yüzleri genellikle geniş gülümsemelerle süslenir (muhteşem burunlarının altında) ve parlak gözleri heyecanla parlar. Sarı saçları, sanki cücenin etrafındaki her şeye doymak bilmeyen ilgisini ifade ediyormuş gibi, her yöne çıkma eğilimindedir.

Bir cücenin kişiliği, görünüşünde büyük yazılır. Bir erkek cücenin sakalı, vahşi saçlarının aksine dikkatli bir şekilde kesilir, ancak genellikle ilginç çatallar veya düzgün noktalar şeklinde şekillendirilir. Bir gnome'un giysileri, genellikle mütevazı toprak tonlarında yapılmış olsa da, işlemeler, kabartmalar veya parıldayan mücevherlerle özenle dekore edilmiştir.


Memnun Adanmışlık


Cüceler söz konusu olduğunda, hayatta olmak harika bir şeydir ve üç ila beş yüzyıllık yaşamlarının her zerresini alırlar. İnsanlar bu kadar uzun bir yaşam boyunca sıkılmayı merak edebilirler ve elfler uzun yıllar boyunca dünyanın güzelliklerinin tadını çıkarmak için bolca zaman harcarlar, ancak gnomelar bunca zamana rağmen bir türlü bir şey elde edemeyeceklerinden endişeleniyorlar. Yeterince yapmak ve görmek istedikleri şeylerde.

Cüceler, düşünceleri kafalarından yeterince hızlı atamıyorlarmış gibi konuşurlar. Bir dizi konuda fikir ve görüşler sunsalar bile, yol boyunca uygun sürpriz ve takdir ünlemlerini ekleyerek başkalarını dikkatle dinlemeyi başarırlar.

Cüceler her türlü şakayı, özellikle de kelime oyunları ve eşek şakalarını sevseler de, kendilerini üstlendikleri daha ciddi görevlere adamıştır. Birçok cüce yetenekli mühendisler, simyagerler, tamirciler ve mucitlerdir. Yaptıklarını mükemmelleştirme, cesur (bazen gözüpek) riskler alma ve büyük hayaller kurma sürecinde hata yapmaya ve kendilerine gülmeye isteklidirler.


Parlak yuvalar


Cüceler evlerini tepelik, ormanlık arazilerde yaparlar. Yeraltında yaşarlar ama cücelerden daha fazla temiz hava alırlar, fırsat buldukça yüzeydeki doğal, canlı dünyanın tadını çıkarırlar. Evleri hem akıllı inşaat hem de basit yanılsamalar tarafından iyi gizlenmiştir. Karşılama ziyaretçileri, hızlı bir şekilde parlak, sıcak yuvalara yönlendirilir. Hoş karşılanmayanların ilk etapta yuvaları bulması pek olası değildir.

İnsan topraklarına yerleşen cüceler genellikle mücevherciler, mühendisler, bilgeler veya tamircilerdir. Bazı insan aileleri, öğrencilerinin ciddi öğrenme ve keyifli eğlencenin bir karışımını yaşamalarını sağlamak için cüce eğitmenleri tutar. Bir cüce, uzun yaşamı boyunca tek bir insan ailesinin birkaç nesline ders verebilir.


Cüce İsimleri


Cüceler isimleri sever ve çoğunda yarım düzine kadar vardır. Bir cücenin annesi, babası, klan büyüğü, teyzeleri ve amcalarının her biri cüceye bir isim verir ve hemen hemen herkesin çeşitli takma adları zamanla yapışabilir veya kalmayabilir. Cüce isimleri, bazıları tamamen yeni icatlar olsa da, tipik olarak ataların veya uzak akrabaların isimlerinin varyantlarıdır. Bir gnome, insanlarla ve isimler konusunda "tıkanmış" kişilerle uğraşırken, üçten fazla isim kullanmayı öğrenir: bir kişisel isim, bir klan ismi ve bir takma isim, her kategoride söylemesi en eğlenceli olanı seçerek.

Erkek İsimleri: Alston, Alvyn, Boddynock, Brocc, Burgell, Dimble, Eldon, Erky, Fonkin, Frug, Gerbo, Gimble, Glim, Jebeddo, Kellen, Namfoodle, Orryn, Roondar, Seebo, Sindri, Warryn, Wrenn, Zook

Kadın İsimleri: Bimpnottin, Breena, Caramip, Carlin, Donella, Duvamil, Ella, Ellyjobell, Ellywick, Lilli, Loopmottin, Lorilla, Mardnab, Nissa, Nyx, Oda, Orla, Roywyn, Shamil, Tana, Waywocket, Zanna

Klan İsimleri: Beren, Daergel, Folkor, Garrick, Nackle, Murnig, Ningel, Raulnor, Scheppen, Timbers, Turen

Takma İsimler : Aleslosh, Ashhearth, Badger, Cloak, Doublelock, Filchbatter, Fnipper, Ku, Nim, Oneshoe, Pock, Sparklegem, Stumbleduck


Dünyayı görmek


Meraklı ve dürtüsel cüceler, dünyayı görmenin bir yolu olarak veya keşfetme sevgisi için maceraya atılabilir. Mücevherleri ve diğer güzel eşyaları sevenler olarak, bazı cüceler maceraya atılmayı, tehlikeli de olsa, servete giden hızlı bir yol olarak görürler. Onları maceraya teşvik eden şey ne olursa olsun, bu yaşam tarzını benimseyen cüceler, üstlendikleri diğer faaliyetlerden aldıkları kadar zevk alırlar, bazen de maceracı yoldaşlarının büyük sıkıntılarına yol açarlar.

bottom of page