top of page

Ejderdoğan Rehber

Yaş Ortalaması

80

Boy

200 cm

Hız

10 m

DnD İsmi

Dragonborn

Özellikler

Adından da anlaşılacağı gibi, ejderhalardan doğan ejderdoğanlar, onları korkunç bir anlayışsızlıkla karşılayan bir dünyada gururla yürürler. Ejderha tanrıları veya ejderhaların kendileri tarafından şekillendirilen dragonborn, orijinal olarak ejderha yumurtalarından benzersiz bir ırk olarak yumurtadan çıkmış, ejderhaların ve insansıların en iyi özelliklerini birleştirmiştir. Ejderdoğanlardan bazıları gerçek ejderhaların sadık hizmetkarlarıdır, diğerleri büyük savaşlarda asker saflarını oluşturur ve yine de diğerleri kendilerini hayatta net bir çağrı olmadan başıboş bulurlar.

Irk Özellikleri

Ejderha mirasınız, diğer ejderdoğanlarla paylaştığınız çeşitli özelliklerde tezahür ediyor.


Yetenek Puanı Artışı


Güç puanınız 2 artar ve Karizma puanınız 1 artar.


Yaş


Genç dragonborn hızla büyür. Yumurtadan çıktıktan saatler sonra yürürler, 3 yaşında 10 yaşında bir insan çocuğunun büyüklüğüne ve gelişimine, 15 yaşında yetişkinliğe ulaşırlar. 80 yaşına kadar yaşarlar.


hizalama


Dragonborn, iyi ve kötü arasındaki kozmik savaşta (sırasıyla Bahamut ve Tiamat tarafından temsil edilir) bir taraf için bilinçli bir seçim yaparak aşırılıklara eğilimlidir. Ejderdoğanların çoğu iyidir, ancak Tiamat'ın tarafını tutanlar korkunç kötü adamlar olabilir.


Boy


Dragonborn, insanlardan daha uzun ve daha ağırdır, 6 fitten daha uzundur ve ortalama olarak yaklaşık 250 pounddur. Bedeniniz Medium.


Hız


Temel yürüme hızınız 30 fit.


Ejderha Ataları


Ejderha soyuna sahipsin. Ejderha Ataları tablosundan bir tür ejderha seçin. Nefes silahınız ve hasar direnciniz tabloda gösterildiği gibi ejderha tipine göre belirlenir.


nefes silahı


Yıkıcı enerjiyi solumak için eyleminizi kullanabilirsiniz. Ejderha atalarınız, nefes vermenin boyutunu, şeklini ve hasar türünü belirler. Nefes silahınızı kullandığınızda, nefes verme alanındaki her yaratık, türü ejder atalarınız tarafından belirlenen bir kurtarma atışı yapmalıdır. Bu tasarruf atışı için DC, 8 + Anayasa değiştiriciniz + yeterlilik bonusunuza eşittir. Bir yaratık, başarısız bir kurtarmada 2d6, başarılı bir kurtarmada ise yarısı kadar hasar alır. Hasar 6. seviyede 3d6, 11. seviyede 4d6 ve 16. seviyede 5d6'ya yükselir. Nefes silahınızı kullandıktan sonra kısa veya uzun bir dinlenmeyi tamamlayana kadar tekrar kullanamazsınız.


Hasar direnci


Ejderha atalarınızla ilişkili hasar türüne karşı direnciniz var.


Diller


Common ve Draconic konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsiniz. Draconic'in en eski dillerden biri olduğu düşünülür ve genellikle büyü çalışmalarında kullanılır. Dil, diğer yaratıkların çoğuna sert geliyor ve çok sayıda sert ünsüz ve ıslık sesi içeriyor.

Diğer Özellikler

Gururlu Ejderha Kini


Dragonborn, kanatları veya kuyruğu olmamasına rağmen, insansı formda dik duran ejderhalara çok benziyor. İlk ejderha doğanlar, ejderha akrabalarının renklerine uyan canlı renk skalalarına sahipti, ancak nesiller boyu melezleme, daha düzgün bir görünüm yarattı. Küçük, ince pulları genellikle pirinç veya bronz renktedir, bazen kırmızı, pas, altın veya bakır yeşili arasında değişir. Uzun ve güçlü yapılıdırlar, genellikle 6½ fit boyunda dururlar ve 300 pound veya daha fazla ağırlığa sahiptirler. Elleri ve ayakları, her iki elinde birer başparmak ve üç parmak bulunan güçlü, pençe benzeri pençelerdir.

Belirli bir ejderha türünün kanı, bazı ejderha doğumlu klanlarda çok güçlü akar. Bu ejderdoğanlar genellikle ejderha atalarına daha çok uyan pullarla övünürler - parlak kırmızı, yeşil, mavi veya beyaz, parlak siyah veya parıldayan metalik altın, gümüş, pirinç, bakır veya bronz.


Kendi Kendine Yeten Klanlar


Herhangi bir ejderdoğan için klan hayatın kendisinden daha önemlidir. Dragonborn bağlılıklarını ve saygılarını her şeyden önce klanlarına, hatta tanrılara borçludur. Her dragonborn'un davranışı, klanının onurunu yansıtır ve klana onursuzluk getirmek, kovulma ve sürgünle sonuçlanabilir. Ejderdoğanların her biri klan içindeki konumunu ve görevlerini bilir ve onur, bu konumun sınırlarını korumayı gerektirir.


Kendini geliştirmeye yönelik sürekli bir dürtü, bir bütün olarak ırkın kendi kendine yeterliliğini yansıtır. Dragonborn, tüm çabalarda beceri ve mükemmelliğe değer verir. Başarısız olmaktan nefret ederler ve bir şeyden vazgeçmeden önce kendilerini aşırı çabalara zorlarlar. Ejderdoğan bir yaşam boyu hedef olarak belirli bir beceride ustalık sahibidir. Aynı bağlılığı paylaşan diğer ırkların üyeleri, bir dragonborn'un saygısını kazanmayı kolay buluyor.


Tüm ejderdoğanlar kendi kendilerine yeterli olmaya çalışsalar da, bazen zor durumlarda yardıma ihtiyaç duyulduğunun farkındadırlar. Ancak bu tür bir yardım için en iyi kaynak klandır ve bir klanın yardıma ihtiyacı olduğunda, diğer ırklardan, hatta tanrılardan yardım aramadan önce başka bir ejderha doğumlu klana yönelir.


Ejderdoğan İsimleri


Dragonborn'un doğumda verilen kişisel isimleri vardır, ancak klan isimlerini bir onur işareti olarak ilk sıraya koyarlar. Bir çocukluk adı veya takma ad, genellikle debriyaj arkadaşları arasında açıklayıcı bir terim veya bir sevgi terimi olarak kullanılır. İsim bir olayı hatırlatabilir veya bir alışkanlığa odaklanabilir.


Erkek İsimleri: Arjhan, Balasar, Bharash, Donaar, Ghesh, Heskan, Kriv, Medrash, Mehen, Nadarr, Pandjed, Patrin, Rhogar, Shamash, Shedinn, Tarhun, Torinn

Kadın İsimleri: Akra, Biri, Daar, Farideh, Harann, Havilar, Jheri, Kava, Korinn, Mishann, Nala, Perra, Raiann, Sora, Surina, Thava, Uadjit

Çocukluk İsimleri: Dağcı, Kulak Bükücü, Sıçrayan, Dindar, Kalkan Isıran, Gayretli

Klan İsimleri: Clethtinthiallor, Daardendrian, Delmirev, Drachedandion, Fenkenkabradon, Kepeshkmolik, Kerrhylon, Kimbatuul, Linxakasendalor, Myastan, Nemmonis, Norixius, Ophinshtalajiir, Prexijandilin, Shestendeliath, Yarrithurgiet, Verthis

bottom of page