top of page

Cüce Rehber

Yaş Ortalaması

350

Boy

135 cm

Hız

7,5 m

DnD İsmi

Dwarf

Özellikler

Kadim ihtişamla zengin krallıklar, dağların köklerine oyulmuş salonlar, derin madenlerde ve yanan demir ocaklarında kazma ve çekiçlerin yankılanması, klana ve geleneğe bağlılık ve goblinlere ve orklara karşı yakıcı bir nefret - bu ortak bağlar tüm cüceleri birleştirir.

Irk Özellikleri

Cüce karakteriniz, cüce doğasının bir parçası ve parseli olan çeşitli doğuştan gelen yeteneklere sahiptir.


Yetenek Puanı Artışı


Anayasa puanınız 2 artar.


Yaş


Cüceler, insanlarla aynı oranda olgunlaşır, ancak 50 yaşına gelene kadar genç sayılırlar. Ortalama olarak yaklaşık 350 yıl yaşarlar.


hizalama


Cücelerin çoğu yasaldır ve iyi düzenlenmiş bir toplumun yararlarına sıkı sıkıya inanır. Güçlü bir adil oyun anlayışı ve herkesin adil bir düzenin faydalarını paylaşmayı hak ettiği inancıyla iyiye de yönelirler.


Boy


Cüceler 4 ila 5 fit boyunda ve ortalama 150 pound arasındadır. Bedeniniz Medium.


Hız


Temel yürüme hızınız 25 fit. Ağır zırh giyerek hızınız azalmaz.


karanlık görüş


Yeraltı yaşamına alışkın, karanlık ve loş koşullarda üstün bir görüşe sahipsiniz. Loş ışıkta 60 fit yakınınızı parlak ışıkmış gibi, karanlıkta ise loş ışıkmış gibi görebilirsiniz. Karanlıkta rengi ayırt edemezsin, sadece grinin tonları.


Cüce Dayanıklılığı


Zehire karşı atışları kurtarma avantajınız var ve zehir hasarına karşı direnciniz var (“ Savaş ” bölümünde açıklanmıştır ).


Cüce Savaş Eğitimi


Savaş baltası, el baltası, hafif çekiç ve savaş çekici konusunda uzmanlığınız var.


Araç Yeterliliği


Seçtiğiniz zanaatkar aletlerinde yeterlilik kazanırsınız: demirci aletleri, bira imalathanesi malzemeleri veya duvarcı aletleri.


taş kurnazlığı


Taş işçiliğinin kökeniyle ilgili bir İstihbarat ( Tarih ) kontrolü yaptığınızda, Tarih becerisinde yetkin olarak kabul edilirsiniz ve çeke normal yeterlilik bonusunuz yerine yeterlilik bonusunuzu ikiye katlarsınız.


Diller


Ortak ve Cüce konuşabilir, okuyabilir ve yazabilirsiniz. Cüce, sert ünsüzler ve gırtlaktan gelen seslerle doludur ve bu özellikler, bir cücenin konuşabileceği başka herhangi bir dile de yayılır.

Diğer Özellikler

Kısa ve Kalın


Cesur ve dayanıklı cüceler, yetenekli savaşçılar, madenciler ve taş ve metal işçileri olarak bilinirler. Boyları 5 fitin altında olmasına rağmen, cüceler o kadar geniş ve kompakttır ki, neredeyse iki fit daha uzun duran bir insan kadar ağırlığa sahip olabilirler. Cesaretleri ve dayanıklılıkları da daha büyük halktan herhangi biri için kolayca eşleşir.


Cüce derisi, koyu kahverengiden kırmızıya çalan daha soluk bir tona kadar değişir, ancak en yaygın tonlar, belirli toprak tonları gibi açık kahverengi veya koyu ten rengidir. Uzun ama basit tarzlarda giyilen saçları genellikle siyah, gri veya kahverengidir, ancak daha soluk cücelerin genellikle kızıl saçları vardır. Erkek cüceler sakallarına çok değer verir ve onları dikkatli bir şekilde tımar eder.


Uzun Hafıza, Uzun Kinler


Cüceler 400 yıldan fazla yaşayabilir, bu nedenle yaşayan en yaşlı cüceler genellikle çok farklı bir dünyayı hatırlar. Örneğin, Felbarr Kalesi'nde (Unutulmuş Diyarlar dünyasında) yaşayan en yaşlı cücelerden bazıları, orkların kaleyi fethettikleri ve onları 250 yıldan fazla süren bir sürgüne sürdükleri üç yüzyıldan fazla bir günü hatırlayabilir. Bu uzun ömür onlara dünya hakkında insanlar ve buçukluklar gibi daha kısa ömürlü ırkların sahip olmadığı bir bakış açısı kazandırır.


Cüceler, sevdikleri dağlar gibi sağlam ve dayanıklıdırlar, yüzyıllar boyunca sabırlı bir dayanıklılık ve çok az değişiklikle yıpranırlar. Klanlarının geleneklerine saygı duyuyorlar, atalarının izlerini dünyanın gençliğinde en eski kalelerinin kuruluşuna kadar takip ediyorlar ve bu gelenekleri kolayca terk etmiyorlar. Bu geleneklerin bir kısmı, cücelerin çalışkan çalışma, savaş becerisi ve demirhaneye bağlılık gibi cüce ideallerini destekleyen cücelerin tanrılarına bağlılıktır.


Bireysel cüceler kararlı ve sadıktır, sözlerine sadıktır ve eylemlerinde kararlıdır, bazen de inatçılığa varır. Birçok cücenin güçlü bir adalet duygusu vardır ve uğradıkları yanlışları unutmak için yavaştırlar. Bir cüceye yapılan bir yanlış, cücenin tüm klanına yapılmış bir yanlıştır, bu yüzden bir cücenin intikam avı olarak başlayan şey, tam bir klan kavgasına dönüşebilir.


Klanlar ve Krallıklar


Cüce krallıkları, cücelerin değerli taşlar ve değerli metaller çıkardığı ve harikalar yarattığı dağların derinliklerine uzanır. Kıymetli metallerin ve güzel mücevherlerin güzelliğini ve sanatını severler ve bazı cücelerde bu aşk açgözlülüğe dönüşür. Dağlarında bulamadıkları zenginlikleri ticaretle elde ederler. Teknelerden hoşlanmazlar, bu nedenle girişimci insanlar ve buçukluklar genellikle su yolları boyunca cüce mallarının ticaretini yaparlar. Diğer ırkların güvenilir üyeleri cüce yerleşimlerinde hoş karşılanır, ancak bazı bölgeler onlar için bile sınır dışıdır.


Cüce toplumunun başlıca birimi klandır ve cüceler sosyal statüye çok değer verir. Kendi krallıklarından uzakta yaşayan cüceler bile klan kimliklerine ve aidiyetlerine değer verirler, akraba cüceleri tanırlar ve atalarının adlarını yeminler ve lanetlerle anarlar. Klansız olmak bir cücenin başına gelebilecek en kötü kaderdir.


Diğer ülkelerdeki cüceler genellikle zanaatkardır, özellikle silah ustası, zırh ustası ve kuyumcudur. Bazıları, cesaretleri ve sadakatleri nedeniyle çok aranan paralı askerler veya korumalar haline gelir.


Tanrılar, Altın ve Klan


Maceracı bir yaşam sürdüren cüceler, bir hazine arzusuyla -kendi iyiliği için, belirli bir amaç için veya hatta başkalarına yardım etmek için özgecil bir arzuyla- motive olabilir. Diğer cüceler, bir ilahın emri veya ilhamıyla, doğrudan bir çağrıyla veya sadece cüce tanrılardan birine şan getirme arzusuyla yönlendirilir. Klan ve soy da önemli motivasyonlardır. Bir cüce, bir klanın kaybettiği onurunu geri kazanmaya, klanın maruz kaldığı eski bir yanlışın intikamını almaya veya sürgün edildikten sonra klan içinde yeni bir yer kazanmaya çalışabilir. Veya bir cüce, yüzyıllar önce savaş alanında kaybolan güçlü bir ata tarafından kullanılan baltayı arayabilir.

bottom of page