top of page

Zaman Çarkı Padan Fain Kimdir?

Padan Fain, Zaman Çarkı'ndaki en sürükleyici düşmanlardan biridir.  • Padan Fain bir seyyar satıcı olarak başladı ama Karanlık Varlık'ın güçlü bir hizmetkarı oldu ve Yeniden Doğan Ejderhayı yakalamakla görevlendirildi. Bir zulüm ve manipülasyon ustası haline geldi.

  • Fain'in Yeniden Doğan Ejderhayı bulma arayışı onu İki Nehir'e götürdü, ancak planları Moiraine Damodred tarafından suya düştü. Kahramanları takip etti, düşmanlıkla karşılaştı ve sonunda Mashadar'dan etkilendi.

  • Fain'in dönüşümü onu Mordeth'le birleştirdi, ona yeni yetenekler kazandırdı ve onu bir ordu kurmaya yönlendirdi. Yeniden Doğan Ejderhayı öldürmeyi takıntı haline getirdi ve Karanlık Varlık'a karşı çalıştı.


Robert Jordan tarafından yaratılan Zaman Çarkı , 19 romandan oluşan bir seri ve bir ön bölümle fantastik türünü yeniden tanımladı. Hikaye, gezegeni yok etmeye kararlı Karanlık Olan adlı uğursuz bir güçle savaşmak için yola çıkan bir grup genç kahramanın maceralarını konu alıyor.


Karanlık ve kötü niyetli bir sırrı saklayan seyyar satıcı Padan Fain, Amazon'un Zaman Çarkı'ndaki en esrarengiz ve katmanlı karakterlerden biri olarak duruyor . Saygı duyulan Karanlık Varlık'ın hizmetkarı olan Fain'e süper güçler bahşedildi ve Yeniden Doğan Ejderhayı bulup yakalama görevi verildi. Ancak Fain'in kadim kötü güçlere sürekli maruz kalması ve iç çatışmaları, onu kurtarılamayacak kadar yozlaştırdı ve onu Karanlık Varlık ve Yeniden Doğan Ejderha için tehlikeli bir tehdide dönüştürdü. Padan Fain bir karakter olarak dizi boyunca birçok değişime ve evrime tanık oluyor ve hikaye ilerledikçe daha güçlü ve esrarengiz hale geliyor. Kendisini zalimliğin, ihanetin ve manipülasyonun ustası olarak kanıtladı.


Zaman Çarkı'ndaki Padan Fain Kimdir?Padan Fain, kıtanın güneyindeki küçük bir ülke olan Murandy'ye aittir. Ayrışmış köylere mal ve haber satarak toprakları dolaştı ve böylece seyyar satıcı statüsüne ulaştı. Dahası Fain bir Karanlıkdostu, Karanlık Olan'ın müridi oldu. Karanlık Varlık tarafından, Yeniden Doğan Ejder ve yardakçılarının varlığını hissetme gücüne sahip bir gözcü olarak özel olarak seçildi. Ayrıca Trolloclar ve Myrddraal gibi canavarlardan oluşan Shadowspawn'ı görme ve kontrol etme yeteneğini de sergiledi. Fain'e ayrıca Karanlık Olan'ın dokunuşuna karşı da koruma verildi, bu da onu diğer Karanlıkdostları ve erkek kanalcıların bünyesinde bulunan yozlaşmaya ve deliliğe karşı bağışık hale getirdi.


Padan Fain'in Yeniden Doğan Ejderhayı bulma görevi onu doğrudan Rand al'Thor ve arkadaşlarının evi olan İki Nehir'e götürdü. Bel Tine'ın şenlikli gecesinde gizlice bir Trolloc sürüsünü köye ortalığı kasıp kavurmak üzere getirirken çekingen ve arkadaş canlısı bir seyyar satıcı gibi davranarak uğursuz planlarını gerçekleştirdi. Fain, Yenidendoğan Ejder için olası adaylar olan Rand ve yoldaşlarını yakalayıp Karanlık Varlık'a teslim etmek istedi. Ancak diğer tutsakları serbest bırakan Moiraine Damodred'in müdahalesi nedeniyle tüm plan sorunsuz sonuçlandı.


Fain onları avlamak için tüm gücünü ve zekasını kullanarak onları dünya çapında takip etti. Bu sırada, kendisine ağır zarar veren büyük düşmanlıklarla ve zorluklarla karşılaştı. Fain, lanetli Shadar Logoth şehrine ayak bastı ve burada Mashadar'a yakalandı. Shadar Logoth'tan, ona dokunan herkesin hayatını ve ruhunu tüketebilecek güce sahip güçlü bir hançer çaldı. Onun köklü dönüşümü ve eylemleri, Zaman Çarkı'ndaki olayları ve karakterleri ciddi şekilde etkiledi .


Bu arayış sırasında Fain, Mordeth'le yüzleşti ve onunla birleşerek onun zekasını, becerilerini ve kişiliğini kazandı. Ayrıca, yozlaşmış insanlar ve Shadowspawn'lardan oluşan ordusunu sentezleme ve kontrol etme yeteneğini de kazandı. Tek amacı Karanlıkdostlarını avlamak olan orduya Beyazpelerinler adını verdi.


Padan Fain'in dönüşümü onu farklı bir yola sürükledi, böylece onu Karanlık Olan'a karşı düşman ve asi yaptı. Hem Yeniden Doğan Ejder'i hem de Karanlık Olan'ı öldürmeyi ve dünyayı kendisi için ele geçirmeyi içeren yeni gündemi üzerinde çalışmaya başladı. Bu dönüşüm sırasında Fain, gerçek Yeniden Doğan Ejderha olan Rand al'Thor'a karşı önemli bir önyargı ve takıntı geliştirdi. Rand'ı baş düşmanı olarak gördü ve Rand'ı sahtekarlıkla ya da sahtekarlıkla yok etmeye kararlı hale geldi. Fain, Rand veya Moraine ile ittifak kuran herkese zarar vereceğine ve onları öldüreceğine söz verdi.


Zirveye giden yolculuğunda Fain, önde gelen karakterleri doğrudan etkileyen birçok cinayet, yaralanma ve ihanet işler. Karanlık Varlık'a karşı verilen son savaşta, baş düşmanı Rand al'Thor'la heyecan verici bir yüzleşmede önemli bir rol oynadı. Moiraine, Rand'la yaptığı bir konuşmada (Büyük Av, Bölüm 49), Padan Fain'i şöyle tanımlıyor:


"Padan Fain, Karanlık Varlık'ın ruhunun derinliklerine kadar yarattığı bir yaratıktı, ama inanıyorum ki Shadar Logoth, Gölge'yle savaşma konusunda Gölge'nin kendisi kadar alçak olan Mordeth'e ters düştü."

Zamanın Çarkında Padan Fain'i Kim Oynuyor?Amazon Prime Video, The Wheel of Time'ı bir televizyon dizisine uyarladı ve Kasım 2021'de yayınladı. Rafe Judkins tarafından geliştirilen dizide Moiraine Damodred rolünde Rosamund Pike, Lan Mandragoran rolünde Daniel Henney ve Rand al rolünde Josha Stradowski'nin de yer aldığı muhteşem bir yıldız oyuncu kadrosu yer alıyor. Birkaçını saymak gerekirse Thor.


Johann Myers , Zaman Çarkı'nın televizyon uyarlamasında Padan Dain rolünü üstlendi . İngiliz aktör Myers, The Medallion, The Bank Job, Luther ve Snatch gibi önemli film ve TV şovlarıyla tanınıyor . Myers, Fain rolünü üstleniyor ve onun karizmatik ve kurnaz kişiliğini büyük bir inançla hayata geçiriyor.


Myers, karakterin özünü başarılı bir şekilde somutlaştıran kurnaz Padan Fain rolündeki incelikli performansıyla geniş çapta övgü aldı. Fain'in kişiliğinin ve görünümünün bazı kısımlarını doğaçlama yaparak kendi yorumunu ve tatlılığını daha da ortaya koyuyor. Myers, diğer yardımcı oyuncularla, özellikle de baş düşmanı Rand al'Thor'u canlandıran Stradowski'yle ekrandaki mükemmel kimyayı paylaşıyor.


Padan Fain, sıradan bir seyyar satıcı olmaktan dramatik bir şekilde Zaman Çarkı'ndaki en tehditkar kötü adamlardan birine dönüşüyor . Onun deliliğe ve canavarlığa düşüşü, karanlığı kucaklamanın yansımalarını sergiliyor.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page