top of page

Yeni YouTube Hizmeti, Kullanıcıların Mobil ve Masaüstü Cihazlarda Oyun Oynamasına Olanak Sağlıyor

YouTube, insanların hem masaüstü hem de mobil cihazlarda oyun oynamasına olanak tanıyan yeni bir deneysel hizmet sunmaya başlıyor.YOUTUBE

Masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar için Playables adı verilen yeni bir YouTube oyun hizmeti artık belirli kullanıcılara sunuluyor. Yumuşak lansmanı, Google Stadia'nın 2023 başlarından itibaren kapatılmasının YouTube'u çevrimiçi oyun tekliflerini denemeye devam etmekten caydırmadığını gösteriyor.


Playables platformu bir süredir üzerinde çalışılıyor ve ilk olarak Haziran ayı sonlarında yayınlanan bir raporda YouTube'un kendi çalışanlarını ve Google çalışanlarını davet ederek yeni çevrimiçi oyun hizmetini test etmeye başladığını iddia eden bir raporda bahsedilmişti. Şirket o dönemde varlığını doğrulamayı reddetti.


Artık bunu, ilk olarak 9to5Google tarafından fark edildiği gibi, YouTube Yardım sayfalarındaki bir güncelleme aracılığıyla gerçekleştirdi. Özellikle, bir YouTube topluluk yöneticisi, şirketin 5 Eylül itibarıyla hizmeti sınırlı bir kullanıcı alt kümesine sunmaya başladığını açıkladı. Şu anda testin parçası olan herkesin artık YouTube ana sayfa akışındaki yeni Oynatılabilirler bölümünü görmesi gerekiyor. Adından da anlaşılacağı gibi, sitenin bu kısmı doğrudan YouTube'da oynanabilecek bir oyun kütüphanesi olarak hizmet verecek.

YOUTUBE

Bu nedenle çözümün, ilk olarak 2016'da tanıtılan ve mobil kullanıcıların desteklenen Android oyunlarını ve diğer uygulamaları yüklemeden denemelerine olanak tanıyan bir Google Play Store özelliği olan Hazır Uygulamalar ile bazı örtüşmelere sahip olduğu görülüyor. Ancak daha önce tanıtılan işlevsellikten farklı olarak, tüm Oynatılabilir İçerikler YouTube kullanıcılarına tam olarak sunulacakken, Hazır Uygulamalar yalnızca demo olarak tasarlandı. Oynanabilir içerikler aynı zamanda YouTube'a entegre olmaları ve onlara masaüstü tarayıcılardan ve mobil cihazlardan erişilebilmeleri nedeniyle esas olarak platformdan bağımsızdır.

YouTube, deneysel özelliklerini önceden belirlenmiş pazarlardaki rastgele kullanıcılara sunarak tarihsel olarak test eder. Ancak şirket henüz Oynanabilir testinin kapsamı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Devam eden kullanıma sunulmaya dahil olup olmadıklarını kontrol etmek isteyen herkes , yeni özelliği tercih ettikleri cihazda aramadan önce Google Hesabıyla YouTube'da oturum açtığından emin olmalıdır .

Bu geçici lansmanın gelmesi, Oynanabilir oyunların küresel olarak kullanıma sunulacağını garanti etmiyor. Diğer Google yan kuruluşlarının çoğu gibi YouTube da sıklıkla gün ışığına çıkmayan özelliklerle denemeler yapıyor. YouTube Stories'in Haziran 2023'te kullanımdan kaldırılmasıyla da vurgulandığı gibi, bunu yapanları kapatmak da yabancı değil. Oynanabilir oyunların kaderi ne olursa olsun, bu özelliğin kendisi muhtemelen Alphabet'in Stadia sonrası dünyadaki ilk çevrimiçi oyun deneyimi değil; yakın tarihli bir rapor, Google'ın Mart 2023 itibarıyla yeni bulut oyun projeleri üzerinde yayıncılarla birlikte çalıştığını iddia ediyor.

2 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page