top of page

Yeni Starfield Modu Şehirleri Daha Gerçekçi Hale Getiriyor

Yeni piyasaya sürülen Starfield modu, Bethesda'nın bilim kurgu RPG'sindeki şehirleri iki farklı ancak tamamlayıcı sistem kullanarak çok daha gerçekçi hale getiriyor.  • Yeni Starfield modu, görünüm, animasyon, ses ve ad açısından kalabalık çeşitliliğini önemli ölçüde artırarak şehirleri daha gerçekçi hale getiriyor.

  • Souls of Cities olarak adlandırılan mod, tekerleği yeniden icat etmiyor ancak NPC'lerin sınırlı sahte kıyafetler yerine oyuncu tarafından donatılabilen kıyafetler giymesini sağlamak gibi şeyler yaparak oyunun mevcut sistemlerini belirtilen hedefine ulaşmak için büyük ölçüde yeniden tasarlıyor.

  • Her ne kadar bireysel özellikleri oldukça düşük bir performans yüküne sahip olsa da, genel mod hala en iyi şekilde güçlü bir bilgisayarda kullanılır.


Yeni çıkan Starfield modu, RPG'nin kalabalık sistemlerini yenileyerek oyun içi şehirleri çok daha gerçekçi hale getiriyor. İç işleyişi onu bazı Starfield oyuncularının erişemeyeceği bir yerde bıraksa da , modun tüm avantajlarından yararlanmayı başaranlara "şehirlerin ruhlarını" görme fırsatı vaat ediliyor.


Yoğun nüfuslu alanlara sahip çoğu açık dünya oyununda olduğu gibi, Bethesda'nın bilim kurgu RPG'si, belirli performans hedeflerine ulaşmak için kalabalık tasvirleri söz konusu olduğunda bazı tavizler veriyor. Sonuç olarak, Starfield'daki birçok rastgele NPC, yoldaşlar gibi önemli karakterlerin yaptığı animasyonların yalnızca bir kısmına erişmenin yanı sıra, kıyafet ve yüzleri paylaşıyor. Bazı oyuncular, tam grafik ayarlarına ve bu tür olaylara karşı toleranslarına bağlı olarak bunu biraz sürükleyici bulabilirler.


Souls of Cities Starfield Modu, Her NPC'yi Daha Gerçekçi Hale Getiriyor


Ancak Creation Engine 2, oyuna son derece çeşitli ve gerçeğe yakın kalabalıklar ekleyen yeni çıkan modun da altını çizdiği gibi, çok daha etkileyici teknik başarılara imza atabiliyor. Başarılı Starfield mod geliştiricisi LarannKiar'ın son projesi olan Souls of Cities - Modüler Bir İnsan Sistemi olarak adlandırılan bu proje, Bethesda'nın RPG için halihazırda geliştirdiği bazı özellikleri yeniden kullanarak tekrarlayan kalabalık sorununu çözüyor ve sonuç olarak oyunu daha sürükleyici hale getiriyor.Mod, iki farklı fakat tamamlayıcı özellik ile amacına ulaşmaktadır. Bunlardan biri, NPC'lerin giyebileceği kıyafet havuzuna oyuncu tarafından donatılabilen kıyafetleri tanıtan Modüler İnsan Sistemi (MPS)'dir. Ayrıca kıyafetlerine fizik katıyor, böylece hikaye açısından önemli karakterlere benzer şekilde rastgele kalabalıkları bile tamamen canlandırıyor. Ayrıca MPS, Starfield'daki tamamen animasyonlu kafesler yerine sert "maskeler" kullanan vanilya kalabalık sisteminin bir sonucu olan tuhaf NPC yüzlerini düzeltir. Hatta ekstra sürükleme noktaları için her karaktere tam adlar atar.


Starfield Kalabalık Sistemi ve Modüler İnsan Sistemi Karşılaştırması


Vanilyalı Kalabalık Sistem

Modüler İnsan Sistemi

Kalabalık NPC Kıyafetleri

Animasyonsuz, fiziği yok.

Fizik ile tamamen animasyonlu.

Sınırlı sayıda sahte varlık havuzundan alınmıştır.

Oyuncuların donatabileceği çok daha büyük bir giysi havuzundan alınmıştır.

Kalabalık NPC Animasyonları

Var olmayan yüz animasyonları.

Animasyonlar, yoldaşlar gibi temel NPC'lerle aynı düzeydedir.

Basitleştirilmiş, robotik hareket animasyonları.

Kalabalık NPC İsimleri

Herkese "Vatandaş" adı verilir.

Herkesin 1 milyardan fazla olası kombinasyonu olan bir tam adı vardır.

Kalabalık NPC Sesleri

Sınırlı.

Daha çeşitli.

Modun ikinci iyileştirmesi, rastgele oluşturmaya alternatif olarak ayrıntılı NPC özelleştirme kontrolleri sunarak MPS araçlarını temel alan Benzersiz Karakter (UC) sistemi biçiminde geliyor. Bu, herhangi bir konuma bağlı her benzersiz karakter için bir INI dosyası oluşturularak ve düzenlenerek kullanılabilen, projenin tamamen isteğe bağlı bir parçasıdır. Souls of Cities'in bu yönünü göz ardı etmek ve modu sadece kutudan çıkarmak bile bazı Starfield ortamlarını çok daha sürükleyici hale getirecektir .


Daha Gerçekçi Starfield Kalabalıklarının Daha Güçlü Bilgisayarlara Ayrılması En İyisi


Bethesda'nın galaksiler arası geçiş yapan RPG'sinin vanilya versiyonunda bu düzeyde ayrıntıyı sunmaktan kaçınmasının muhtemelen bir nedeni olduğunu belirtmekte fayda var; Tamamen animasyonlu ve çeşitli kalabalıklar oluşturmak ek kaynaklar gerektirir ve Starfield halihazırda mevcut en optimize edilmiş oyun değildir . Ne olursa olsun, bu mod, daha güçlü bilgisayarlara sahip olan ve daha gerçekçi şehirler deneyimleme arzusu duyan kişiler için hala yararlı bir seçenektir. Ve bireysel özellikleri oldukça performanslı göründüğünden, modu daha düşük kalabalık yoğunluğu ayarlarıyla birlikte kullanarak Souls of Cities'den daha mütevazı donanımlarda yararlanmak hala mümkün olmalı.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments