top of page

Yeni Intel Battlemage GPU'ları Sızdı

Yaklaşan Intel Battlemage GPU'larına ilişkin yeni sızıntılar, Intel'in ikinci nesil grafik kartları serisinin performansına ve teknik özelliklerine ilişkin bazı bilgiler sunuyor.

Intel Battlemage GPU'ları yakın zamanda sızdırıldı ve şirket tarafından yakın gelecekte resmi olarak tanıtılabilecek iki GPU modeli hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Şirket henüz yeni Battlemage GPU'ların perakende modellerini açıklamadı ancak Intel , GPU'ları yıl sonundan önce piyasaya sürmeyi umuyor. Merkezi Kaliforniya'da bulunan Intel, her yıl yeni masaüstü CPU'ları piyasaya süren lider bir yarı iletken üreticisidir. Intel, 13. nesil Intel Core CPU'larını piyasaya sürmek için çalışırken, 30 Mart 2022'de birinci nesil Alchemist Intel Arc GPU serisiyle GPU alanına yeniden girdi . GPU'lar, birçok teknik sorun nedeniyle oyuncular için uygun bir durumda piyasaya sürülmedi. sorunlar, tarama, üretkenlik görevleri ve oyun oynamadaki genel deneyimi büyük ölçüde etkiledi. Neyse ki Intel, oyuncuların bir zamanlar en sevdikleri PC oyunlarında karşılaştıkları birçok sorunu hafifletmek için son iki yılda birçok sürücü güncellemesi yayınladı. Ayrıca Intel, ikinci nesil Intel Arc GPU'ları üzerinde de çalışıyor. Wccftech'e göre , Twitter kullanıcısı @miktdt yakın zamanda SiSoftware Sandra'da bilgisayar donanımı için performans ölçümlerini ve özelliklerini izleyen yeni Intel Battlemage GPU'larını fark etti. Bu sızıntılar, genel Intel grafik sürücüleri olarak belirlenen iki isimsiz Xe2-HPG GPU'nun Xe-Core sayısını ortaya koyuyor. İlk olarak, yeni Battlemage GPU'larının sırasıyla 20 Xe-Çekirdek (160 hesaplama birimi) ve 24 Xe-Çekirdek (192 hesaplama birimi) ile donatılmış olduğu iddia ediliyor. Her iki GPU da 1,8 GHz temel saat hızına, 12 GB video belleğine ve 8 MB L2 önbelleğe sahiptir.


Intel Battlemage GPU'ların Sızdırılan Teknik Özellikleri

  • 20 Xe-Core (160 işlem birimi) ve 24 Xe-Core (192 işlem birimi) GPU çeşidi

  • 1,8 GHz Temel saat

  • 12 GB video belleği

  • 8 MB L2 önbellek

20 Xe-Core ve 24 Xe-Core GPU'nun performans ve hız verimliliği sonuçları da listelendi. SiSoftware Sandra'ya göre yeni GPU'lar sırasıyla 6030,66 Mpix/s ve 7231 Mpix/s puan aldı. Bu özel Battlemage grafik kartları, Intel Arc A750 ve A770 gibi Intel'in Alchemist GPU'larından biraz daha az güçlü görünüyor . Örneğin, amiral gemisi Intel Arc A770, 32 Xe-Çekirdeğe sahiptir ve 11.058 Mpix/s ile daha yüksek bir performans puanına sahiptir. Ancak Battlemage GPU'ların perakende sürümlerine ilişkin performans sonuçlarının büyük olasılıkla bu ilk örneklerden farklı olacağını belirtmekte fayda var. Sızan Battlemage GPU'ların, Intel'in ikinci nesil Intel Arc serisi için düşük ve orta sınıf teklifleri olması mümkün. Intel, Battlemage GPU'larını 2024'ün ikinci yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor ancak çıkış zamanlaması değişebilir.

Intel ayrıca 2024'ün sonuna kadar dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil PC cihazlarında yeni Lunar Lake CPU'larını piyasaya sürmeyi planlıyor . Bu yeni CPU'ların, kullanıcıların düşük profilli bir kurulumda video içeriğinin ve oyunların keyfini çıkarmasına olanak tanıyan entegre Battlemage GPU'lara sahip olduğu söyleniyor.

1 görüntüleme0 yorum

Comments